Beata Szydło została we wtorek uhonorowana nagrodą Człowieka Roku XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy. - Tylko, kiedy gramy w drużynie, jesteśmy w stanie osiągnąć wielkie rzeczy - podkreśliła premier na gali, odbierając nagrodę. Dziękując za wyróżnienie podziękowała też szefowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu.
Beata Szydło nagrodę Człowiek Roku odebrała z rąk marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.
Podczas wtorkowej wieczornej gali Forum Ekonomicznego w Krynicy Szydło podkreśliła, że "chce przede wszystkim podziękować panu premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu". - To jego wizja, jego determinacja i stworzenie drużyny, która ruszyła w Polskę zaowocowało potem zwycięstwami, które odnieśliśmy - powiedziała. - Wygraliśmy, bo byliśmy drużyną - dodała.
W ocenie Szydło "dzięki Jarosławowi Kaczyńskiemu możemy cieszyć się, że Polska zaczyna być państwem docenianym, nie tylko jako silna gospodarka, ale państwem bezpiecznym, w którym po prostu zaczyna się ludziom dobrze żyć".
Dziękowała też ludziom, którzy pisali program PiS, pomagali, wspierali, byli ekspertami i kolegom z klubu PiS.
- Ja jestem zaledwie tylko i wyłącznie kapitanem drużyny, która ma zmieniać Polskę. Bo tak naprawdę to jest nagroda wszystkich - moich koleżanek i kolegów, którzy siedzą tutaj na sali, którzy pracują na co dzień w rządzie bardzo ciężko, którzy wprowadzają te projekty, programy - podkreśliła premier. - I to jest też nagroda dla całego naszego środowiska - dodała szefowa rządu.
"Przed nami długa praca"
- Nie ma w rządzie ministra, który nie ma się czym poszczycić. Wszystkie resorty wspaniale pracują. Dzięki temu możemy powiedzieć, że tak dużo dobrego się dzieje - mówiła premier Beata Szydło we wtorek w Krynicy. - To zaledwie początek drogi, przed nami długa praca - dodała.
Dziękowała wszystkim, którzy „pracują bardzo ciężko wprowadzając w życie program, który wybrali Polacy”. - To przecież wyborcy obdarzyli nas zaufaniem, powiedzieli: spróbujcie, my wam ufamy, zrealizujcie to, o czym mówicie – dodała szefowa rządu.
- Naszym wielkim zobowiązaniem jest to, żeby ten projekt doprowadzić do końca. Ale żeby tak się stało ta drużyna musi cały czas być razem, musimy konsekwentnie i z uporem dążyć do tego, do czego się zobowiązaliśmy – oświadczyła premier. - Dziękuję moim koleżankom i kolegom ministrom – podkreśliła Szydło.
- Mogę śmiało powiedzieć, że nie ma w rządzie w tej chwili ministra, który nie ma się czym poszczycić. Wszystkie resorty wspaniale pracują i dzięki temu możemy powiedzieć, że tak dużo dobrego się dzieje – stwierdziła szefowa rządu. Szczególne podziękowanie skierowała do wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego, za Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.
- Myśmy poszli po to z tym programem, żeby zmienić życie zwykłych Polaków, żeby dać poczucie godnego życia. To jest ogromna rola (minister rodziny, pracy i polityki społecznej) Elżbiety Rafalskiej. Program 500 Plus, który okazał się rewolucyjnym, nie dlatego, że jest to program pomocowy. On zmienił faktycznie życie wielu polskich rodzin – mówiła Szydło. Dodała, że program Rodzina 500 Plus jest także programem napędzającym polską gospodarkę.
Premier dziękowała także szefowi resortu energii Krzysztofowi Tchórzewskiemu i wiceministrowi resortu Grzegorzowi Tobiszowskiemu za "uratowanie polskiego górnictwa". Skierowała także podziękowania do wszystkich, którzy pracują w różnych instytucjach w całej Polsce, wprowadzając w życie projekt dobrej zmiany.
- Musimy pamiętać, że to jest zaledwie początek drogi, a przed nami długa praca. Najważniejsze to, co pozostaje do zrealizowania – wskazywała Szydło. - To jest moja rola, żeby ta drużyna cały czas była razem – dodała. - Jeżeli do końca pozostaniemy biało-czerwoną drużyną, to zwyciężymy, a to zwycięstwo będzie oznaczało rozwój Polski, dobre życie w bezpiecznej Polsce polskich rodzin – podkreśliła premier.
"Powinna nas łączyć Polska"
Możemy się różnić, mieć różne zdania, poglądy, bo to rzecz naturalna, ale powinna nas łączyć Polska – mówiła Beata Szydło.
Premier podkreśliła, że przyjeżdżała na Forum Ekonomiczne w Krynicy w różnych rolach jako samorządowiec i parlamentarzysta.
- Za każdym razem, kiedy tutaj przyjeżdżałam widziałam i słyszałam dyskusje o Polsce, o Europie, o tym co zrobić, jak zrobić, żeby wszystkim nam żyło się po prostu lepiej, żebyśmy byli państwem, które jest w awangardzie nowoczesnej Europy – powiedziała premier.
Szefowa rządu wyraziła nadzieję, że Forum Ekonomiczne w Krynicy będzie łączyć wszystkich w dyskusji o przyszłości, która ma być „bezpieczna i dawać poczucie satysfakcji młodym Polakom”.
- Możemy się różnić, możemy mieć różne zdania, możemy mieć różne poglądy, bo jest to rzeczą naturalną, ale powinna nas łączyć Polska. Myślę, że każdy z nas siedzących tutaj na sali ma takie przekonanie, że właśnie to są bardzo ważne momenty, chwile w życiu naszego narodu, że zmieniamy Polskę, po to, by Polakom lepiej się żyło, byśmy byli zadowoleni z tego miejsca na ziemi, w którym żyjemy – mówiła szefowa rządu.
Premier podziękowała również założycielowi Forum Ekonomicznego w Krynicy Zygmuntowi Berdychowskiemu.
Dodała, że 5 września jest dla niej szczególną datą także ze względów prywatnych. - Chcę podziękować osobie, dla której ta data jest tak samo ważna jak dla mnie, bo to dzięki mojej rodzinie, dzięki miejscu na ziemi, które mam jestem tym, kim jestem – podkreśliła premier Szydło.
Nagrody Forum Ekonomicznego przyznaje 38-osobowa Rada Programowa Forum. W jej skład wchodzą m.in. politycy, naukowcy, ludzie mediów i biznesu.
W ubiegłych latach nagrodę Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy otrzymywali m.in. Wiktor Orban, Jarosław Kaczyński, Robert Fico, Bronisław Komorowski, Donald Tusk, Vaclav Havel, Lech Wałęsa i Jan Paweł II.
Czym jest Forum w Krynicy?
Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju odbywa się w dniach 5-7 września pod hasłem "Projekt Europa – jaki przepis na następne dekady?". Co roku na tę jedną z największych konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej przyjeżdża ponad 3 tys. gości.
Swoje poglądy dotyczące aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie wymienią szefowie rządów, ministrowie i parlamentarzyści z krajów regionu, prezesi największych spółek, eksperci, przedstawiciele świata nauki, kultury oraz mediów z ponad 60 krajów.
Podczas Forum nie braknie też ważnych rozmów o makroekonomii, biznesie i zarządzaniu, rynkach finansowych, patriotyzmie gospodarczym, innowacjach, rozwoju regionów, ochronie zdrowia, ekologii, mediach, turystyce i kulturze.
Całe wystąpienie premier Beaty Szydło na Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju.
Autor: tol/ms / Źródło: PAP