Forum w Krynicy 2017

  5 września 2017

  - Wygodnie, bezpiecznie, pod kontrolą, ale bez naszego udziału. To kierunek, w którym będzie zmierzał świat płatności - ocenia Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe. Wskazuje przy tym na przykład aplikacji przewozowych. - Widzimy, że coraz częściej plastik jest zamieniany przez jakieś inne instrumenty, na przykład telefon. Coraz częściej pojawiają się sytuacje, gdzie nie musimy zrobić nic, żeby zapłacić - zwraca uwagę gość TVN24 BiS.

  Billboardy i reklamy z poboczy wzdłuż Zakopianki szpecące i zasłaniające widok na Podhale i Tatry powinny być zlikwidowane w ciągu roku, dwóch lat. Inicjatywę w tej sprawie podjęło województwo małopolskie we współpracy z niemal wszystkimi gminami leżącymi wzdłuż trasy. - Teraz, właściwie bez ograniczeń, każdy właściciel na własnej działce może postawić nieograniczoną ilość billboardów i reklam, czy zawiesić byle jaki szyld - przypomniał marszałek Małopolski Jacek Krupa.

  Chcemy, aby cała Polska była strefą inwestowania – zadeklarował w środę w Krynicy Zdroju wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, przedstawiając plany resortu rozwoju dotyczące specjalnych stref ekonomicznych. Ministerstwo chce, aby nowe rozwiązania weszły w życie z początkiem 2018 r.

  Stawiając na 500 plus ponosiliśmy ryzyko; okazało się jednak, że mieliśmy rację, że wydatki się na świadczenia zwracają się, a gospodarka już dzisiaj odnosi korzyści z programu - powiedziała w środę w Krynicy premier Beata Szydło.

  To dobry czas na inwestowanie w Polsce - uważa Adam Pieńkowski, dyrektor generalny McDonald's Polska. Jak wskazuje, nasz kraj jest "na pewnym etapie rozwoju". - Przez ostatnie 20 lat widzieliśmy olbrzymi boom gospodarczy, wzrasta jakość życia Polaków. To ma znaczenie. To dopiero początek naszej drogi - zwraca uwagę gość TVN24 BiS. Jak mówi Pieńkowski, "coraz więcej osób przychodzi do restauracji". - Jest to związane impulsem w postaci wyższych zarobków, silniejszej gospodarki - ocenia, jednocześnie przyznając, że "jednym z największych wyzwań" jest znalezienie odpowiednich pracowników.

  - Nie obawiam się, że sztuczna inteligencja jest zagrożeniem. Jest ogromnym wyzwaniem i pojawią się tematy dotyczące etyczności w przypadku, kiedy będzie więcej autonomicznych samochodów - ocenia Przemysław Budkowski, prezes Grupy Allegro. Zdaniem Tomasza Czechowicza, partnera zarządzającego MCI Capital S.A., "zjawisko sztucznej inteligencji przyczynia się do dalszej poprawy efektywności modeli cyfrowych". - Na bazie dużej ilości danych spółki cyfrowe zaczynają coraz lepiej funkcjonować. Można powiedzieć, że to rewolucja 3.0 - podkreśla gość TVN24 BiS. Z drugiej strony, wskazuje jednak na potencjalne zagrożenia. - Jest jakieś ryzyko, że masa krytyczna danych i ich przetworzenia może się przerodzić nie w sztuczną, a prawdziwą inteligencją i wizje z książek science-fiction staną się rzeczywistością - mówi Tomasz Czechowicz.

  - Stabilny rozwój w Polsce jest dobrą informacją dla inwestorów - mówi Tony Housh, prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. Jego zdaniem, nasz kraj może zyskać nowe miejsca pracy po brexicie. - Mamy znak, że będzie transfer miejsc pracy z Londynu i innych brytyjskich miast do Polski - wskazuje gość TVN24 BiS, jednocześnie zwracając uwagę, że nie chodzi tylko o "amerykański bank, ale również kilka innych instytucji międzynarodowych". - W Polsce jest bardzo dobre miejsce do lokalizacji kapitału - dodaje Tony Housh.

  - Jeżeli Unia Europejska zacznie się dzielić na państwa, które będą miały silniejsze możliwości rozwojowe, decyzyjne i będą mogły formalnie decydować o bycie innych, to Unia straci na swojej atrakcyjności - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas panelu otwierającego XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy. Jego zdaniem "będzie to prowadziło ostatecznie do rozpadu Unii Europejskiej".