Szydło: nigdy nie pozwolę, by polskie górnictwo zostało zniszczone

Z kraju

Szydło: nigdy nie pozwolę, by polskie górnictwo zostało zniszczone

Nigdy nie pozwolę, by polskie górnictwo zostało zniszczone - powiedziała premier Beata Szydło podczas sobotnich uroczystości 36. rocznicy podpisania porozumień w Jastrzębiu. Zapewniła, że górnictwo jest potrzebne polskiej gospodarce. Zaznaczyła, że trzeba pamiętać o wszystkich bohaterach Sierpnia, nie tylko "tych z pierwszych stron gazet".

Premier mówiła też, że "czas, kiedy na górnictwie bogacili się niektórzy, kiedy górnictwo było wykorzystywane, gdy traciło polskie państwo i górnicy, skończył się". Przekonywała zarazem, że w górnictwie "potrzebne są zmiany i reformy". - Wy wiecie doskonale, że jeżeli tych zmian nie przeprowadzimy, to nie uratujemy polskiego górnictwa. Bo dzisiaj polskie górnictwo jest solą w oku również i wielu różnego rodzaju lobbies w Europie, trzeba o tym pamiętać - powiedziała. - My walczymy dzisiaj o to, by górnictwo przetrwało, bo jest potrzebne polskiej gospodarce i jest potrzebne tutaj na Śląsku - dodała premier.

Pamiętać o wszystkich

Nawiązując do rocznicy podpisania porozumienia w Jastrzębiu 3 września 1980 zaznaczyła, że trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, "czy wszyscy ci, którzy wtedy stanęli w tym proteście, prości robotnicy, zwyczajni ludzie, jak oni dzisiaj żyją, czy każdy nich może powiedzieć, że marzył o takiej Polsce". - Czy tym ludziom dobrze się żyje, dlaczego przez te wszystkie lata zostali gdzieś pogubieni, zwykli protestujący, zwykli robotnicy, którzy przyszli powiedzieć, że potrzebują rękawic i potrzebują łopat, by wykonywać swoją pracę? - pytała premier.

Zaznaczyła, że trzeba pamiętać o wszystkich bohaterach Sierpnia, nie tylko "tych z pierwszych stron gazet". Podkreślała także, że tak jak "Anna Solidarność", czyli Anna Walentynowicz, trzeba zawsze stawać po stronie najsłabszych.

- Dzisiaj obowiązkiem polskiego państwa i nas wszystkich jest właśnie oddanie czci i podziękowanie wszystkim, każdemu kto miał odwagę stanąć po stronie prawdy - powiedziała Szydło.

Pieniądze z OFE na kopalnie? „One po prostu znikną”:

Autor: PMB//ms / Źródło: PAP