Szwed o nowych przepisach: chodzi o to, aby inne kraje nie "podbierały" nam pracowników

Gościem TVN24 BiS był Stanisław Szwed
Gościem TVN24 BiS był Stanisław Szwed
TVN24 BiS
Gościem TVN24 BiS był Stanisław SzwedTVN24 BiS

Niedawno weszły w życie przepisy, które miały ułatwić obcokrajowcom zza wschodniej granicy znalezienie pracy w Polsce, a dziś rząd przygotowuje zmiany mogące znacząco zahamować ich napływ. - Chodzi o to, aby inne kraje nie "podbierały" nam pracowników, na których nam zależy, czyli tych wysoko wykwalifikowanych - twierdził w TVN24 BiS Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy, która przewiduje, że pracownicy ze Wschodu mają zarabiać tyle samo, co Polacy.

Trzeba wdrożyć dyrektywę

Szwed pytany o to, jak sprawić, żeby Ukrainiec zarabiał tyle samo, co Polak odpowiedział, że jeżeli prawo byłoby przestrzegane, to te warunki minimalnego wynagrodzenia byłyby spełniane przy zatrudnieniu cudzoziemców. - Takie też są założenia, bo mówimy też o dyrektywie, którą musimy wdrożyć do końca września. Chodzi o tzw. dyrektywę sezonową - powiedział.

Określone na nowo warunki przyjęcia cudzoziemców dotyczyć będą wykonywania pracy sezonowej (w niektórych sektorach przez okres 8 miesięcy w roku) oraz pracy krótkoterminowej (we wszystkich, nieobjętych zezwoleniem na pracę sezonową, sektorach przez okres 6 miesięcy). Wydawanie zezwoleń będzie prowadzone w ramach określonej procedury administracyjnej, przy czym możliwe mają być zarówno odmowa wydania zezwolenia, jak i odwołanie się od decyzji odmownej.

Zgodnie z projektem nowelizacji, możliwość ubiegania się o zezwolenia na pracę sezonową będzie dostępna dla osób z wszystkich państw trzecich, przy czym zachowane w większości zostaną ułatwienia dla obywateli tych państw, względem których zastosowanie mają procedury oświadczeniowe. System wykonywania pracy krótkoterminowej obowiązywać ma z kolei jedynie w stosunku do kilku wybranych krajów.

Jak twierdzą projektodawcy, nowe przepisy mają także ograniczyć nadużycia dotyczące funkcjonowania systemu oświadczeń. Przewidziano też kilka zmian porządkowych oraz uszczelniających ws. wydawania pozwoleń na pracę.

Uszczelnić system

Jak dodał Szwed nowe przepisy mają ograniczyć to, co się dzieje na rynku zatrudnienia cudzoziemców z państw trzecich, czyli "dość dużych ilości nadużyć".

Obywatele 6 państw – Ukrainy, Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Federacji Rosyjskiej mogą podejmować pracę w Polsce bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę przez okres nie przekraczający 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom.

Pozostali cudzoziemcy, a także obywatele państw wymienionych powyżej, którzy w ciągu kolejnych 12 miesięcy podejmowali pracę w oparciu o oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy przez okres 6 miesięcy, są zobowiązani do uzyskania jednego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, lub jeśli przebywają na terytorium Polski i posiadają już zezwolenie pobytowe – samego zezwolenia na pracę.

Osoby posiadające zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE nie potrzebują posiadać dodatkowych dokumentów legalizujących ich pracę.

Nowe przepisy przewidują wprowadzenie kolejnych typów zezwoleń, które ma wydawać starosta. Spowoduje to, że cała procedura zatrudniania obcokrajowców się wydłuży i skomplikuje. Dzisiaj wystarczy tylko oświadczenie o chęci zatrudnienia pracownika z zagranicy.

- Chodzi o uszczelnienie systemu, dyrektywa spowoduje mechanizm innego funkcjonowania. Wprowadziliśmy wcześniej w rozwiązaniach możliwość przyjazdu cudzoziemców na tzw. oświadczenie. Dotyczy to sześciu państw z dawnego bloku wschodniego. Teraz musimy to zmienić, bo wydaliśmy prawie 800 tys oświadczeń, ale do końca nie mieliśmy wiedzy, ile tych osób jest zatrudnionych - tłumaczył Szwed.

- Zakładamy, że cudzoziemcy będą otrzymywali minimalne wynagrodzenie, oczywiście jest też taki zapis dotyczący sprawdzania wysokości wynagrodzeń w danych terenie, gdzie ta osoba będzie zatrudniona. Traktujemy ten przepis jako elastyczny. Chcemy też w dyrektywie wprowadzić taki zapis dla tych, którzy przyjeżdżają do nas na stałe, czyli co sezon pracują u tego samego pracodawcy. Tutaj będą ulgi. Staramy się w jakiś sposób uporządkować ten rynek - wyjaśniał wiceminister.

Potrzebni pracownicy

Zaprzeczył, że przepisy mają ograniczyć napływ Ukraińców do naszego kraju. - Chodzi o to, żebyśmy wiedzieli, czy ci pracownicy są u nas rzeczywiście zatrudnieni. Zależy nam na tym, żeby pozyskiwać pracowników o dobrych kwalifikacjach, których na naszym rynku nie ma - oznajmił gość TVN24 BiS.

- Problem jest taki, że jeżeli pracodawca w Polsce zaproponuje wysoko wykwalifikowanemu pracownikowi z Ukrainy niższą stawkę, to on nie zostanie u nas, tylko pojedzie do innego kraju. Tu też chodzi o to, aby inne kraje nie "podbierały" nam pracowników, na których nam zależy. Tu też musi być świadomość po stronie pracodawców, że za niską płacę ten pracownik u nas nie zostanie - dodał.

Jak napisała dzisiaj "Rzeczpospolita" co roku blisko 550 tys. pracowników zatrudnianych zza wschodniej granicy - głównie z Ukrainy. Dla polskich pracodawców są oni bardzo atrakcyjni - obniżają koszty pracy i zapełniają lukę po milionach emigrujących Polaków. Zasilają oni zwykle branże: budowlaną, transportową, rolnictwo oraz gastronomię.

Autor: ToL//km / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Udostępnij swoje konta w mediach społecznościowych - taki komunikat mogą usłyszeć osoby ubiegające się o wizę do USA. Jak się okazuje, są instytucje publiczne w Polsce, które również mogą analizować naszą aktywność online. Sprawdziliśmy, kto i w jakim celu korzysta z danych publikowanych w mediach społecznościowych.

Sprawdzą, co publikujesz. Te instytucje mogą to wykorzystać

Sprawdzą, co publikujesz. Te instytucje mogą to wykorzystać

Źródło:
TVN24+

Niektórzy posłowie w oświadczeniach majątkowych informują o znacznych kwotach w zobowiązaniach - oznacza to, że mają do spłaty duże kredyty i pożyczki. Są nawet parlamentarzyści, których wierzytelności i długi przekraczają milion złotych.

Oni mają milionowe zobowiązania. Oświadczenia majątkowe posłów

Oni mają milionowe zobowiązania. Oświadczenia majątkowe posłów

Źródło:
tvn24.pl

Ogłoszono wezwanie do naprawy ponad 5,2 miliona basenów ogrodowych, które sprzedano w USA i Kanadzie - podał portal stacji CNN. Organy regulacyjne wyjaśniły, że paski mocujące były umieszczone nieprawidłowo, co ułatwiało dzieciom dostęp do wody i stwarzało ryzyko utonięcia.

Wada w pięciu milionach basenów. "Ryzyko utonięcia"

Wada w pięciu milionach basenów. "Ryzyko utonięcia"

Źródło:
CNN

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał w całym kraju obrót lekiem Atorvastatin Medical Valley, przeznaczonym do stosowania u pacjentów ze zwiększonym stężeniem cholesterolu i trójglicerydów we krwi. "Produkt ten nie spełnia przewidzianych dla niego wymagań jakościowych" - czytamy w komunikacie GIF.

Wszystkie serie leku wstrzymane w obrocie

Wszystkie serie leku wstrzymane w obrocie

Źródło:
PAP

Zygmunt Solorz został odwołany z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu – poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie. Dodano także, że Andrzej Abramczuk został powołany na nowego prezesa firmy.

Zygmunt Solorz odwołany z funkcji szefa rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu

Zygmunt Solorz odwołany z funkcji szefa rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

12 czerwca wszczęte zostało śledztwo w związku z wypłatą odszkodowania fundacji Lux Veritatis przez PZU S.A. - wynika z informacji przekazanych tvn24.pl przez Mateusza Martyniuka, rzecznika prasowego Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Odszkodowanie dla Lux Veritatis. Trwa śledztwo

Odszkodowanie dla Lux Veritatis. Trwa śledztwo

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2025 roku wzrosła o 2,2 procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny. Analitycy oczekiwali wzrostu o 3,9 procent. "Rozczarowujące dane z handlu" - napisali w komentarzu analitycy ING Banku Śląskiego. W maju sprzedaż detaliczna wzrosła o 4,4 procent.

"Rozczarowujące" dane ze sklepów

"Rozczarowujące" dane ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku mediana wynagrodzeń miesięcznych w Niemczech kształtowała się na poziomie 4013 euro brutto - przekazała Federalna Agencja Pracy. W przeliczeniu po obecnym kursie to około 17 tysięcy złotych. Zarobki na zachodzie kraju były wyższe średnio o 578 euro (2,5 tysiąca złotych) w porównaniu do wschodu.

Tak się zarabia w Niemczech

Tak się zarabia w Niemczech

Źródło:
PAP

Google usunęło z platformy YouTube ponad 11 tysięcy kont. Według informacji koncernu to konta propagandowe mające powiązania z Rosją, Chinami i innymi krajami szerzącymi dezinformację w sieci.

Z serwisu YouTube zniknęły tysiące kont

Z serwisu YouTube zniknęły tysiące kont

Źródło:
CNBC, FOX Business

Za 38 miliardów funtów zostanie wybudowana elektrownia jądrowa Sizewell C w Suffolk. Brytyjski rząd wydał właśnie ostateczną zgodę na realizację projektu. Według planów uruchomiona zostanie w latach 30. i będzie dostarczać energię do sześciu milionów domów.

Nowa elektrownia jądrowa. Jest decyzja rządu

Nowa elektrownia jądrowa. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Cyberprzestępcy podszywają się pod Pekao. Rozsyłają maile, w których informują o likwidacji konta bankowego. W ten sposób próbują wyłudzić dane do logowania, a w konsekwencji uzyskać dostęp do pieniędzy klientów banku.

Maile z informacją o likwidacji konta. Ostrzeżenie

Maile z informacją o likwidacji konta. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Przedsiębiorcy od stycznia odprowadzą wyższe składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Licząc ze składką zdrowotną wzrost sięgnie 270 złotych w skali miesiąca.

Składki na ZUS w górę. Wyliczenia

Składki na ZUS w górę. Wyliczenia

Źródło:
PAP

Po raz pierwszy liczba placówek gastronomicznych w Polsce przekroczyła liczbę 100 tysięcy. Jak podaje "Rzeczpospolita", w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku przybyło ich dwa tysiące, a sporo wśród nich tak zwanych food trucków.

Pierwsza taka sytuacja w historii

Pierwsza taka sytuacja w historii

Źródło:
PAP

Ford wezwał do wycofania ponad 694 tysięcy samochodów Bronco Sport i Escape - podał portal stacji CNN. Dodał, że powodem tej decyzji jest zagrożenie pożarem.

Wielka akcja serwisowa. Setki tysięcy aut do warsztatów

Wielka akcja serwisowa. Setki tysięcy aut do warsztatów

Źródło:
CNN

Od 2018 roku podczas zakupów płacimy dodatkowo za foliowe torby. Z tytułu tak zwanej opłaty recyklingowej do budżetu państwa wpłynęło w 2024 roku prawie 180 milionów złotych. Z kolei za sprawą obowiązującej od ubiegłego roku opłaty za jednorazowe opakowania na żywność do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trafiło ponad 156 milionów złotych.

Dwie dodatkowe opłaty. Oto efekt

Dwie dodatkowe opłaty. Oto efekt

Źródło:
PAP

Byli prezesi Fed Ben Bernanke i Janet Yellen w artykule dla dziennika "New York Times" wezwali do utrzymania niezależności banku centralnego. Zaapelowali do Donalda Trumpa, by na następcę szefa Rezerwy Federalnej wybrał osobę, która nie ulega wpływom politycznym.

"Ryzyko trwałych i poważnych szkód". Apel byłych szefów banku centralnego

"Ryzyko trwałych i poważnych szkód". Apel byłych szefów banku centralnego

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury zamierza usprawnić system karania za wykroczenia odnotowane przez fotoradary. Nowe przepisy mają wprowadzić między innymi kary za nieodbieranie korespondencji urzędowej - wynika z założeń projektu opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Usprawnienie systemu karania. Resort planuje zmiany w przepisach drogowych

Usprawnienie systemu karania. Resort planuje zmiany w przepisach drogowych

Źródło:
PAP

Koncern motoryzacyjny Stellantis, właściciel marek takich jak Jeep, Chrysler i Fiat, poniósł 300 milionów euro strat z powodu ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - podała firma. Wyjaśniła, że nowe taryfy zakłóciły handel i doprowadziły do ograniczenia produkcji - poinformował portal BBC.

Ogromne straty przez cła Trumpa. Gigant podał dane

Ogromne straty przez cła Trumpa. Gigant podał dane

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Scott Bessent, amerykański sekretarz skarbu, wezwał europejskich sojuszników do nałożenia ceł wtórnych na państwa prowadzące handel z Rosją, jeśli Stany Zjednoczone wprowadzą podobne środki. Zaznaczył, że brak porozumienia z Unią Europejską w sprawie umowy handlowej przyniesie większe straty państwom UE.

Sekretarz skarbu USA: apeluję do naszych europejskich sojuszników

Sekretarz skarbu USA: apeluję do naszych europejskich sojuszników

Źródło:
PAP

W Chinach rozpoczęto budowę największej na świecie tamy i elektrowni wodnej na rzece Yarlung Zangpo w Regionie Autonomicznym Tybetu – podały państwowe media. Inwestycja o wartości 170 miliardów dolarów ma być największym przedsięwzięciem tego typu od czasów Tamy Trzech Przełomów.

Rusza gigantyczna inwestycja. "Projekt stulecia"

Rusza gigantyczna inwestycja. "Projekt stulecia"

Źródło:
PAP

Mówią o ciągłym stresie, wysiłku, problemach i o tym, że są "końmi pociągowymi". - Fryzjerka, która jest na urlopie, i tak ma cały czas włączony telefon. Myśli o tym, czy klienci wrócą - komentuje wyniki raportu dotyczącego kondycji psychicznej przedsiębiorców Tomasz Mazan, założyciel Unii Polskich Przedsiębiorców. - Właściciele firm pracują 24 godziny na dobę. Są wyczerpani codziennością i obciążeniami, które państwo na nich nakłada - dodaje w rozmowie z TVN24+.

Alarmujący raport. "To jest szok, coś nie do pomyślenia"

Alarmujący raport. "To jest szok, coś nie do pomyślenia"

Źródło:
TVN24+

Central European Petroleum odkryło duże złoże ropy naftowej na Morzu Bałtyckim i poszukuje partnerów do wydobycia. Prezes spółki Rolf Skaar zapowiedział rozmowy z największymi polskimi oraz międzynarodowymi firmami. Nowe złoże może nawet trzykrotnie zwiększyć dzienną produkcję ropy w Polsce.

Odkryli duże złoże ropy na Bałtyku i szukają partnerów

Odkryli duże złoże ropy na Bałtyku i szukają partnerów

Źródło:
PAP

Central European Petroleum (CEP) dokonało dużego odkrycia ropy naftowej otworem wiertniczym, wykonanym na Morzu Bałtyckim, około 6 kilometrów od Świnoujścia - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Odkryto największe złoże ropy w Polsce. "Historyczny moment"

Odkryto największe złoże ropy w Polsce. "Historyczny moment"

Źródło:
PAP

Dotychczasowa wiceprezeska Urzędu Regulacji Energetyki Renata Mroczek została wybrana w naborze na stanowisko prezesa tego urzędu - wynika z informacji zamieszczonej na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zmiana na czele urzędu. Komunikat kancelarii premiera

Zmiana na czele urzędu. Komunikat kancelarii premiera

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w czerwcu 2025 roku wyniosło 8881,84 złotego, co oznacza wzrost 9 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób. Zatrudnienie w tym sektorze spadło o 0,8 procent w ujęciu rocznym.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy. "Płace zaskakują"

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy. "Płace zaskakują"

Źródło:
tvn24.pl

Jedno słabe hasło wystarczyło hakerom, aby zniszczyć 158-letnią firmę i pozbawić pracy 700 osób - pisze portal stacji BBC. Cyberprzestępcy zażądali potężnego okupu, na zapłacenie którego firma nie miała pieniędzy.

Odgadli hasło pracownika, firma upadła

Odgadli hasło pracownika, firma upadła

Źródło:
BBC

McDonald’s Polska otrzymał karę wynoszącą blisko 17 milionów złotych od Urzędu Ochrony Danych Osobowych za naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych - przekazał Urząd. Jak dodał doprowadzono do "ujawnienia danych osobowych w publicznie dostępnym katalogu".

Potężna kara dla McDonald’s Polska

Potężna kara dla McDonald’s Polska

Źródło:
PAP

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu, jeżeli jego obecność w pracy jest niezbędna, ale w takiej sytuacji musi zwrócić mu koszty związane z wypoczynkiem – wyjaśnił główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że na urlopie nie ma obowiązku odbierania poczty służbowej.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Źródło:
PAP