TVN24 Biznes | Z kraju

Rozszerzono grono osób kwalifikujących do szczepień. Nowe rozporządzenie

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
red
Źródło:
PAP
Adam Niedzielski o rozszerzeniu grona osób mogących kwalifikować do szczepieńTVN24
wideo 2/9
TVN24Adam Niedzielski o rozszerzeniu grona osób mogących kwalifikować do szczepień

Do szczepień przeciw COVID-19 kwalifikować będą mogli, oprócz lekarzy, którzy już posiadają to prawo, także między innymi dentyści, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni lub higienistki szkolne - wynika z rozporządzenia ministra zdrowia, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Rozporządzenie w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających badania kwalifikacyjne i szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 opublikowane zostało w piątek. Przepisy obowiązują od dziś.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kto może kwalifikować na szczepienie przeciw koronawirusowi?

W świetle przepisów zwartych w rozporządzeniu obecnie do szczepień przeciwko COVID-19 kwalifikować mogą lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy, ratownicy medyczni lub higienistki szkolne.

Fizjoterapeuci, farmaceuci, diagności laboratoryjni też będą mogli kwalifikować, jeśli uzyskają dokument potwierdzający ukończenie szkolenia teoretycznego, dostępnego na platformie e-learningowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, oraz praktycznego, którego program zatwierdziło Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Szkolenie to obejmuje naukę podania szczepionki w postaci iniekcji domięśniowej oraz podjęcie działań w przypadku wystąpienia nagłej reakcji alergicznej lub innego stanu zagrożenia życia pacjenta następującego bezpośrednio po przeprowadzeniu szczepienia.

Kwalifikować do szczepienia będą też mogli studenci na piątym albo szóstym roku studiów na kierunku lekarskim, na trzecim roku studiów I stopnia na kierunku pielęgniarstwo, którzy uzyskali dokument potwierdzający posiadanie umiejętności kwalifikowania do szczepień, wydany przez uczelnię prowadzącą to kształcenie. Studenci będą mogli prowadzić kwalifikacje tylko pod nadzorem, m.in. lekarza.

TREŚĆ ROZPORZĄDZENIA >>>

Nowelizacja ustawy

Możliwość określenia zawodów medycznych dopuszczonych do kwalifikacji do szczepienia w drodze rozporządzenia ministrowi zdrowia dała nowelizacja ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, którą prezydent podpisał 1 kwietnia 2021 roku.

Jej głównym celem było rozszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do przeprowadzania badania kwalifikacyjnego, by wykluczyć przeciwskazania do wykonywania szczepienia ochronnego przeciw COVID-19.

W piątek rano szef KPRM Michał Dworczyk mówił, że rozporządzenie jest jednym z kroków w kierunku przyspieszania procesu szczepień i upraszczania procedur.

Autor:red

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości