Z kraju

Pielgrzymi pod specjalnym nadzorem. Do pociągów odprowadzi ich straż

Z kraju

PKP IntercityPodczas ŚDM będzie obowiązywała specjalna organizacja ruchu pociągów

Nieczynne parkingi, wydłużone godziny pracy kas, specjalna organizacja ruchu pociągów - to niektóre rozwiązania przyjęte przez kolejarzy na czas Światowych Dniu Młodzieży. Pielgrzymi będą kierowani i odprowadzani przez funkcjonariuszy Służby Ochrony Kolei bezpośrednio do pociągów.

Przy dworcach kolejowych w Krakowie, Katowicach, Warszawie, Częstochowie, Kielcach, Gdańsku, Olsztynie, Wrocławiu, Rzeszowie, Przemyślu i Lublinie czasowo w czasie ŚDM nie będą czynne parkingi. Będą mogły się na nich zatrzymywać jedynie karetki i pojazdy straży pożarnej lub taksówki. Ograniczenia obowiązują od 27 lipca do nawet 2 sierpnia.

Specjalny rozkład jazdy

Obowiązujący od 20 lipca specjalny rozkład jazdy przewiduje, że pociągi z pielgrzymami będą dojeżdżały do stacji co 6-7 minut.

Przygotowany na potrzeby ŚDM rozkład jazdy zakłada także czasowe wyłączenie wybranych stacji kolejowych z obsługi pociągów.

Kolejarze przygotowali także na czas powrotu pielgrzymów specjalną organizację ruchu na dworcach w Krakowie. Od 31 lipca od godz. 14 do 1 sierpnia do godz. 14 na dworcach Kraków Główny i Kraków Płaszów powstaną specjalne strefy buforowe. Nie będzie można się poruszać swobodnie po dworcach i na peronach. W okresie zmienionej organizacji ruchu nie będzie też możliwości bezpośredniej przesiadki na dworcu Kraków Główny. Odprawa podróżnych będzie podzielona na etapy, które będą odbywać się w kilku strefach. Po przejściu bramki podróżni znajdą się na terenie kolejowym, czyli w drugiej strefie odprawy podróżnych. Tam będą oczekiwali na zebranie się odpowiedniej liczby osób. Przy bramkach będą zamontowane maty zliczające wchodzące osoby.

Pielgrzymi będą kierowani i odprowadzani przez funkcjonariuszy Służby Ochrony Kolei bezpośrednio do pociągu. W organizacji przemieszczania się pasażerów i w informowaniu podróżnych kolejarzy wspierać będą mobilni informatorzy i wolontariusze mówiący w językach polskim i angielskim. W strefach buforowych działać będą ekrany multimedialne.

Bilety kolejowe

Podczas ŚDM zasady zakupu biletów na pokładzie pociągu pozostaną bez zmian, czyli bilety można kupić za dodatkową opłatą we wszystkich pociągach z wyjątkiem pociągów Pendolino. W przypadku składów Pendolino wstępna weryfikacja biletów odbywać się będzie już przy wejściu na pokład pociągu. Biletu nie będzie można kupić również na pokładach pociągów specjalnych – tam za dystrybucję miejsc odpowiadają zamawiający, czyli diecezje.

Centralne uroczystości ŚDM odbywać się będą od 26 do 31 lipca w Krakowie oraz w Brzegach k. Wieliczki. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek, który odwiedzi także Częstochowę i Oświęcim. Kolejarze przygotowali specjalną stronę internetową z informacjami dotyczącymi przewozów w czasie ŚDM - www.kolejsdm.pl.

Zobacz materiał "Faktów" TVN o przygotowaniach służb na Światowe Dni Młodzieży (21.07.2016):

Autor: mb//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PKP Intercity

Pozostałe wiadomości