Pięć rzeczy, na które musisz być przygotowany podczas ŚDM. Dotyczą bezpieczeństwa

Z kraju

tvn24Celnicy z całej Polski stacjonują na krakowskich Błoniach

Sprawdzanie zawartości toreb i plecaków, zawieszone przesyłki konduktorskie, a także zamknięte parkingi. To tylko niektóre z procedur bezpieczeństwa obowiązujących w czasie Światowych Dni Młodzieży.

Funkcjonariusze celni z ośmiu Izb Celnych z całej Polski stacjonują na krakowskich Błoniach i z pomocą urządzeń RTG we wspólnych patrolach z Policją sprawdzają zawartość toreb oraz plecaków setek tysięcy pielgrzymów.

1. Prześwietlanie bagaży

Urządzenia RTG działają w samym centrum wydarzeń. W razie potrzeby celnicy prześwietlają bagaże osób przybywających na uroczystości. Jak podkreślono w komunikacie, obecne na miejscu mobilne urządzenia RTG Służby Celnej to nieoceniona pomoc w wykrywaniu przedmiotów niebezpiecznych i zagrażających zdrowiu i życiu ludzi.

W innej części kraju pracuje Zb-Van, czyli urządzenie rentgenowskie zamontowane na samochodzie dostawczym, umożliwiające prześwietlenie pojazdów w trakcie jazdy.

Funkcjonariusze celni prześwietlający bagaże przyznają, że pielgrzymi są niezwykle wyrozumiali i mają świadomość, że każde sprawdzenie czy prześwietlenie ich plecaków to kolejny krok w stronę bezpieczeństwa.

Tylko we wtorek w Krakowie celnicy prześwietlili ok. 5 tys. sztuk bagaży. Odnotowano kilka przypadków przenoszenia w bagażu ostrych przedmiotów - czytamy w komunikacie.

W środę celnicy będą także w Częstochowie, aby we współpracy z innymi służbami zabezpieczać uroczystości na Jasnej Górze z udziałem Ojca Świętego Franciszka.

2. Bez przesyłek

Podczas trwania ŚDM obecnie obowiązujące procedury bezpieczeństwa zostały wzmocnione także na kolei. Oznacza to, że m.in. pomiędzy 25 a 31 lipca br. usługa przesyłek konduktorskich w pociągach PKP Intercity zostanie zawieszona.

Na wybranych dworcach wyłączone z użytkowania zostały także przechowalnie bagażu i ogólnodostępne skrytki. Dodatkowo m.in. z Dworca Centralnego w Warszawie usunięto kosze na śmieci.

3. Zamknięte parkingi

To nie koniec zmian. Przy dworcach kolejowych w Krakowie, Katowicach, Warszawie, Częstochowie, Kielcach, Gdańsku, Olsztynie, Wrocławiu, Rzeszowie, Przemyślu i Lublinie podczas ŚDM nie będą czynne parkingi.

Będą mogły się na nich zatrzymywać jedynie karetki i pojazdy straży pożarnej lub taksówki. Ograniczenia obowiązują od 27 lipca do nawet 2 sierpnia.

Od 31 lipca od godz. 14 do 1 sierpnia do godz. 14 na dworcach Kraków Główny i Kraków Płaszów powstaną specjalne strefy buforowe.

4. Bilety kolejowe

Podczas ŚDM bez zmian pozostają zasady zakupu biletów na pokładzie pociągu. Bilety można kupić za dodatkową opłatą we wszystkich pociągach z wyjątkiem pociągów Pendolino.

W przypadku składów Pendolino wstępna weryfikacja biletów odbywa się już przy wejściu na pokład pociągu. Biletu nie można kupić również na pokładach pociągów specjalnych, tam za dystrybucję miejsc odpowiadają zamawiający, czyli diecezje.

5. Zakaz lotów

W części Małopolski wprowadzono bezwzględny zakaz wykonywania lotów przez lotnictwo sportowe, aeroklubowe, rekreacyjne.

Kategoryczny zakaz lotów obejmuje także drony. Dotyczy wszystkich rodzajów działalności lotniczej, też tych operatorów modeli latających i bezzałogowych statków powietrznych, dla których zostały wydane przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej długoterminowe warunki lotów w strefach kontrolowanych lotnisk.

Mapa rejonów ograniczonego ruchu lotniczego (obowiązuje od 25.07.2016 r. od godz. 00:01 do 01.08.2016 r. od godz. 23:59)mat. prasowe

Możliwość wykonywania operacji lotniczych w sytuacjach szczególnych, istnieje jedynie za zgodą Szefa Obrony Powietrznej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych po uprzednim złożeniu wniosku, nie później niż 24 godziny przed planowanym lotem.

Zobacz moment przywitania papieża przez parę prezydencką:

Autor: mb//ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: