Naftowy gigant inwestuje w energię słoneczną

[object Object]
Tesla pokazała słoneczny dachReuters/Tesla
wideo 2/4

Norweski koncern paliwowy Statoil chce inwestować więcej w energię odnawialną. Firma poinformowała, że włączy się w budowę elektrowni słonecznej, która ma powstać już w przyszłym roku i dostarczyć prąd do ponad 160 tysięcy gospodarstw domowych w Brazylii.

Spółka poinformowała o podpisaniu kontraktu, dzięki któremu zostanie udziałowcem dużego projektu fotowoltaicznego w Brazylii. Z firmą Scatec Solar, zajmującą się właśnie produkcją energii ze światła słonecznego, Statoil zawarł umowę zakupu 40 proc. udziałów w projekcie elektrowni słonecznej Apodi o mocy 162 MW.

Dotychczas Statoil był aktywny w Brazylii inwestując w złoża ropy, ale zgodnie z zapowiedziami, firma chce inwestować więcej w energetykę odnawialną. - Apodi jest pierwszym krokiem w energetykę słoneczną i ma zaprezentować, jak energia oparta na świetle słonecznym może przynieść korzyści naszej firmie - powiedziała Irene Rummelhoff, dyrektor wykonawcza Statoil ds. nowych energii.

Projekt Apodi będzie realizowany w stanie Ceará w północno-wschodniej Brazylii. Budowa ma rozpocząć się już w tym miesiącu. Celem inwestorów jest, żeby elektrownia zaczęła działać pod koniec przyszłego roku.

Statoil zadeklarowała w oświadczeniu, że jej celem jest poszerzenie portfolio. Do tej pory - podkreślono w komunikacie - firma inwestowała w energetykę wiatrową. Jest między innymi operatorem farmy wiatrowych w Wielkiej Brytanii i Niemczech oraz właścicielem pierwszej pływającej morskiej farmy wiatrowej na świecie.

Za udziały w projekcie Apodi norweski koncern zapłaci 25 milionów dolarów.

Statoil to norweskie przedsiębiorstwo energetyczno-naftowe, które prowadzi działalność w prawie 40 krajach.

Autor: ps//bgr / Źródło: CNBC

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości