Sprzedaż nieruchomości poprzez e-licytacje. Jest zielone światło

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Glapiński o stopach procentowych
Glapiński o stopach procentowychTVN24
wideo 2/3
TVN24Glapiński o stopach procentowych

Rząd przyjął projekt umożliwiający prowadzenie sprzedaży nieruchomości poprzez licytacje elektroniczne. "Rozwiązanie to jest to szczególnie ważne w czasie trwania pandemii COVID-19" - podkreśliło Centrum Informacyjne Rządu. Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego został przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu po wtorkowym posiedzeniu zaznaczono, że "umożliwienie prowadzenia sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa dla uczestników czynności procesowych i pozwoli obniżyć koszty". "W znaczący sposób przyczyni się również do przyspieszenia egzekucji z nieruchomości, która ze względu na wielość podmiotów w niej uczestniczących jest szczególnie długotrwała" - dodano.

Dlatego - jak podkreślono - "rząd chce uczynić kolejny krok na drodze cyfryzacji usług publicznych i umożliwić prowadzenie sprzedaży nieruchomości poprzez licytacje elektroniczne - na wzór sprawdzonych już rozwiązań, umożliwiających sprzedaż ruchomości w takim trybie".

Ponadto zaproponowana zmiana ma poprawić przejrzystość przetargów. "Niejednokrotnie dostrzegany jest bowiem problem zmów między osobami licytującymi w celu obniżenia ceny nabycia. Nie będzie to już możliwe w licytacji odbywającej się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego" - wskazano w komunikacie.

Przetarg w drodze elektronicznej

W projekcie nowelizacji zaproponowano też, aby przetarg w drodze elektronicznej odbywał się wyłącznie na wniosek wierzyciela. "W razie braku wskazania takiej formy odbycia przetargu odbywać się on będzie w trybie dotychczasowym. Wniosek o przeprowadzenie przetargu elektronicznego będzie mógł zostać złożony zarówno w pierwszym, jak i drugim terminie licytacji" - nadmieniono.

"Przetarg będzie przeprowadzany w systemie teleinformatycznym. W pierwszej kolejności komornik udostępniać będzie obwieszczenie o licytacji na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej. E-przetarg będzie trwał tydzień, wzorem funkcjonujących aukcji elektronicznych. Takie rozwiązanie umożliwi uczestnikom dogodny udział w licytacji i pozwoli na uzyskanie możliwe najwyższej ceny ze sprzedaży nieruchomości" - poinformowało CIR.

Projekt trafi teraz do Sejmu. Nowe przepisy miałyby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia - z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczęłyby obowiązywać w innych terminach.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości