Umowa o pracę to nie jedyna forma zatrudnienia oferowana przez pracodawców. Osoby pracujące na umowę o dzieło lub zlecenie wprawdzie nie mają wielu przywilejów związanych z etatem. Ale - co nie wszyscy wiedzą - dzięki elastycznej formie zatrudnienia mogą np. pracować dla dla kilku firm.
Co ważne może u obu pracodawców wykonywać podobne usługi.
Co wolno?
Piotr Wojciechowski z Kancelarii Raczkowski Paruch twierdzi, że w umowie o dzieło i zlecenie obowiązki oraz prawa pracownika określa to co wpisaliśmy do umowy. - To, jak się umówimy, tak mamy. Jeżeli nie jest zapisane, że czegoś nie można, to znaczy, że to można. Umowa cywilnoprawna wiąże obie strony tymi postawieniami, które zostały zapisane w umowie - tłumaczy Piotr Wojciechowski.
Na co uważać?
Mecenas podkreśla jednak, że jeżeli działalność tak zatrudnionej osoby będzie szkodzić pierwszemu pracodawcy, to zapewne nie będzie kontynuować współpracy.
- Jeżeli w umowie cywilnoprawnej nie ma ograniczeń co do kolejnego zatrudnienia, to można je podjąć. Trzeba jednak uważać, aby nasze działania u drugiego pracodawcy w sposób ewidentny nie szkodziły pierwszemu. Firma, która daje pracownikowi umowę o dzieło i chce go ograniczyć, to powinna to wpisać do umowy - tłumaczy Wojciechowski.
Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl,