Z kraju

Na twojej działce stoi słup energetyczny? Podpowiadamy, jak uzyskać odszkodowanie

Z kraju

Aktualizacja:
TVN24 Biznes i Świat"Biznes dla ludzi" cz.3

W programie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer wraz z ekspertem wyjaśnia co zrobić, gdy na naszej posesji stoi słup energetyczny i wiszą przewody. Czy należy nam się odszkodowanie?

W programie zapytaliśmy, jak otrzymać odszkodowanie i komu ono przysługuje. Co zrobić, aby nasze roszczenie było skuteczne?

- Jeśli taki słup, rura z gazem, urządzenie służące do kanalizacji czy dostarczania ciepła znajduje się na naszej działce,można otrzymać pieniądze. Tytułem do tego jest po pierwsze: wynagrodzenie za służebność przesyłu, a po drugie odszkodowania za bezumowne korzystanie - podkreślił Robert Ofiara, adwokat, specjalista ds. odszkodowań.

Szansa na odszkodowanie

Dodał, że "tylko właściciel ma uprawnienie do tego, aby domagać się odszkodowania za bezumowne korzystanie i wynagrodzenia za służebność". - Pierwszym wskaźnikiem tego, czy otrzymamy je czy nie, jest fakt, jak długo taki słup stoi na działce. Jeśli znajduje się na niej powyżej 30 lat, to widzę marne szanse na uzyskanie jakiekolwiek kwoty z tego tytułu. Jeśli stoi krócej niż 20 lat, wówczas są duże szanse na uzyskanie pieniędzy - ocenił ekspert. Chodzi o tzw. zasiedzenie służebności przesyłu, czyli korzystanie przez odpowiednio długi czas przez firmę energetyczną z terenu, na którym stoi słup. - W pierwszej kolejności warto wysłać wezwanie do przedsiębiorstwa przesyłowego, wniosek o dostarczenie informacji do gminy i do powiatu. W gminie i powiecie powinny się znajdować decyzje wydawane w sprawie budowy takiego słupa - powiedział Ofiara. Dodatkowo mapy linii energetycznych znajdziemy w internecie, także z wyszczególnieniem poszczególnych przedsiębiorstw - wskazuje ekspert. Dodaje, że informacja o tym, kto jest właścicielem konkretnej linii przesyłowej. - Do takiego właściciela kierujemy wezwanie o ustanowienie służebności przesyłu i o to, żeby wypłacił on wynagrodzenie za bezumowne wykorzystanie - podkreśla ekspert. Ważne: kwota wypłacana jest jednorazowo.

"Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.15.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock