Utworzenie Rzecznika Praw Podatnika zak艂ada projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Finans贸w, kt贸rym we wtorek ma zaj膮膰 si臋 rz膮d. Zgodnie z projektem rzecznik ma mi臋dzy innymi sta膰 na stra偶y praw podatnika, reaguj膮c, gdy prawa podatnika s膮 naruszane. Ma te偶 wsp贸艂pracowa膰 z Rzecznikiem Ma艂ych i 艢rednich Przedsi臋biorc贸w.
W uzasadnieniu do projektu ustawy napisano, 偶e wchodzi on w sk艂ad pakietu ustaw zwi膮zanego z planowanym wej艣ciem w 偶ycie nowej Ordynacji podatkowej, kt贸ra ma za zadanie zagwarantowa膰 prawa podatnikom i zwi臋kszy膰 ich poczucie bezpiecze艅stwa w kontaktach z organami administracji skarbowej. "Instytucja Rzecznika Praw Podatnika (...) ma przede wszystkim sta膰 na stra偶y szeroko poj臋tych praw odnosz膮cych si臋 do podatnika. Ochrona ta ma obejmowa膰 podatnika, p艂atnika, inkasenta, nast臋pc臋 prawnego i osoby trzecie w rozumieniu nowej Ordynacji podatkowej. Powo艂anie tej instytucji mo偶e przede wszystkim istotnie wzmocni膰 pozycj臋 podmiot贸w najs艂abszych, czyli takich, kt贸re co do zasady nie korzystaj膮 z kosztownych us艂ug wyspecjalizowanych firm doradczych i kancelarii prawnych" - czytamy.
Jak napisano, rzecznik, stoj膮c na stra偶y praw podatnik贸w, "ma w szczeg贸lno艣ci kierowa膰 si臋 zasad膮 pog艂臋biania zaufania do w艂adzy publicznej, bezstronno艣ci i r贸wnego oraz sprawiedliwego traktowania, respektowania s艂usznych interes贸w podatnik贸w oraz racjonalno艣ci dzia艂ania organ贸w podatkowych".
Do zada艅 rzecznika ma nale偶e膰 tak偶e opiniowanie projekt贸w akt贸w normatywnych z zakresu prawa podatkowego, promowanie mediacji mi臋dzy podatnikami a organami podatkowymi, czy wsp贸艂dzia艂anie z r贸偶nymi podmiotami na rzecz ochrony praw podatnika.
Lawina skarg
W uzasadnieniu napisano, 偶e z analizy corocznych informacji o dzia艂alno艣ci s膮d贸w administracyjnych wynika, 偶e niemal偶e 30 procent skarg wnoszonych do s膮d贸w administracyjnych dotyczy kwestii podatk贸w i innych 艣wiadcze艅 pieni臋偶nych, do kt贸rych maj膮 zastosowanie przepisy Ordynacji podatkowej, oraz egzekucji tych 艣wiadcze艅 pieni臋偶nych. "Przyk艂adowo, w 2016 roku do wojew贸dzkich s膮d贸w administracyjnych wp艂yn臋艂o 20 828 skarg w tym zakresie na 76 692 skarg og贸艂em. W tym samym czasie do Naczelnego S膮du Administracyjnego wp艂yn臋艂o w tym zakresie 6995 skarg kasacyjnych (na 18 847 skarg og贸艂em), z czego 2637 skarg uwzgl臋dniono na rozprawie lub posiedzeniu niejawnym. Liczby te pokazuj膮 skal臋 stosowania przepis贸w prawa podatkowego w Polsce" - napisano. Jednocze艣nie - jak wskazano - uwag臋 zwracaj膮 dane zebrane od organ贸w podleg艂ych ministrowi finans贸w, z kt贸rych wynika, i偶 liczba wyst膮pie艅 i interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich w indywidualnych sprawach prowadzonych przez organy podatkowe systematycznie ro艣nie z roku na rok, przy czym liczba ta jest raczej niska (24 wyst膮pienia i interwencje Rzecznika Praw Obywatelskich w 2017 roku) w stosunku do olbrzymiej liczby wnoszonych skarg s膮dowo-administracyjnych na rozstrzygni臋cia organ贸w podatkowych. "Mo偶e to potwierdza膰 konieczno艣膰 wprowadzenia organu wyspecjalizowanego o kompetencjach nakierowanych na t臋 dziedzin臋 prawa i wspomagaj膮cych dzia艂ania Rzecznika Praw Obywatelskich w zakresie ochrony praw podatnik贸w. Maj膮c powy偶sze na uwadze, wydaje si臋 konieczne powo艂anie odr臋bnej instytucji, na wz贸r organu, jakim jest Rzecznik Praw Obywatelskich i inni wyspecjalizowani rzecznicy, kt贸ra skoncentruje swoje dzia艂ania wy艂膮cznie na przestrzeganiu praworz膮dno艣ci w zakresie poboru danin publicznych" - czytamy.
Sze艣cioletnia kadencja
W uzasadnieniu napisano, 偶e podobne rozwi膮zania funkcjonuj膮 w innych krajach, na przyk艂ad w Kanadzie (Taxpayer鈥檚 Ombudsman), RPA (Tax Ombudsman), Meksyku (Mexican Tax Ombudsman), Australii, Gruzji, na Ukrainie oraz w niekt贸rych stanach USA (na przyk艂ad w Maryland).
Projekt zak艂ada, 偶e Rzecznik Praw Podatnika b臋dzie wsp贸艂pracowa艂 z Rzecznikiem Ma艂ych i 艢rednich Przedsi臋biorc贸w i w razie potrzeby udziela艂 mu wsparcia. Tym samym rozwi膮zania te b臋d膮 korzystnie oddzia艂ywa膰 na podmioty prowadz膮ce dzia艂alno艣膰 gospodarcz膮.
Zgodnie z projektem Rzecznik Praw Podatnika b臋dzie powo艂ywany przez premiera na sze艣cioletni膮 kadencj臋, na wniosek ministra w艂a艣ciwego do spraw finans贸w publicznych. W my艣l projektu rzecznik nie b臋dzie m贸g艂 nale偶e膰 do partii politycznej, zwi膮zku zawodowego, ani prowadzi膰 dzia艂alno艣ci gospodarczej, jak r贸wnie偶 dzia艂alno艣ci publicznej niedaj膮cej si臋 pogodzi膰 z godno艣ci膮 urz臋du. Rzecznik b臋dzie wykonywa膰 swoje zadania przy pomocy Biura Rzecznika Praw Podatnika.
Autor: mb//dap / 殴r贸d艂o: PAP
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽Shutterstock