Zakłady azotowe w Policach i rafineria w Płocku będą miały lepszy dostęp do dróg szybkiego ruchu - to cel nowelizacji rozporządzenia w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych, którą we wtorek wydał rząd. Chodzi o mające powstać drogi S6 i S10.
- Przyjęliśmy (...) rozporządzenie Rady Ministrów, które zmieniło przede wszystkim zakres rozporządzenia o przebiegu dróg krajowych i autostrad. Mówię o zakresie (...) S6, która jest taka ważna dla tego regionu, czyli obwodnicy północno-zachodniej Szczecina - poinformowała we wtorek na konferencji prasowej w Szczecinie premier Ewa Kopacz.
Zadeklarowała, że znajdą się pieniądze na budowę wspomnianej obwodnicy. - Wiem, jak ważna z punktu widzenia aglomeracji szczecińskiej jest obwodnica północno-zachodnia. Dlatego zmieniamy przebieg drogi S6. Jest to niezbędny warunek, aby to zadanie mogło zaistnieć w budżecie krajowego programu drogowego. Podejmiemy wszelkie starania, aby ten projekt sfinansować i zrealizować - dodała.
Przepisy unijne
Celem nowelizacji rozporządzenia jest również dostosowanie przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE dotyczącego rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). Rozporządzenie przesądza przebieg transeuropejskiego korytarza, jeśli chodzi o drogi ekspresowe: S7 i S6 w okolicach Trójmiasta, a także w przypadku S5 i S16, które mają przebiegać przez Warmię i Mazury w kierunku granicy wschodniej. Do noweli rozporządzenia dopisano drogi krajowe S86 i S8 jako ekspresowe. Są to krótkie odcinki dróg krajowych, mające parametry dróg ekspresowych, ale nie były dotychczas uwzględnione w rozporządzeniu jako drogi ekspresowe. W efekcie wprowadzonych zmian - jak podało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu - długość autostrad wyniesie ok. 2000 km, a dróg ekspresowych ok. 5500 km. "Zmiany przyczynią się w znacznym stopniu do zminimalizowania zagrożeń w ruchu drogowym - szczególnie dotyczy to coraz większego natężenia ruchu tranzytowego samochodów ciężarowych, a zwłaszcza samochodów przewożących niebezpieczne ładunki" - zaznaczyło CIR. Rząd wydał również nowelizację rozporządzenia w sprawie dróg krajowych, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Zmienia ono nazwę jednego z węzłów na autostradzie A1, gdzie pobierana jest opłata elektroniczna, z Czerniewice na Toruń Południowy. Chodzi o to, by nazwy węzłów były zbliżone do nazw większych miast, w pobliżu których leżą. Nowe przepisy mają obowiązywać od 23 października br.
Autor: mn / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań | FC