Jako naród, powinniśmy wyciągnąć ważną lekcję z tego, co się dzieje w Grecji - uważa Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska, który był gościem TVN24 Biznes i Świat. Jak dodał, "liczne populistyczne greckie rządy w przeszłości, ale i ten nie mniej populistyczny doprowadziły kraj na skraj przepaści".
Od końca lutego grecki rząd prowadzi negocjacje z Komisją Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym w sprawie reform, które są warunkiem odblokowania pomocy finansowej.
Odporni na uderzenie?
Co jednak w sytuacji, gdyby zrealizował się scenariusz zakładający wyjście Grecji ze strefy euro.
- W krótkim okresie nastąpiłby chaos na rynkach finansowych - powiedział Krzysztof Kalicki, mówiąc o skutkach ewentualnego wyjścia Grecji ze strefy euro.
Jak wymieniał, "nastąpiłaby może nawet wielka deprecjacja euro. Ucierpiałyby waluty peryferyjne. Bardzo ucierpiałyby giełdy".
Prezes Deutsche Bank Polska oznajmił, że w krótkim czasie nikt sobie tego nie życzy takiego scenariusza.
- Nikt także nie życzy sobie także porozumienia, które będzie nosiło cechy próby odsunięcia w czasie, a nie poważnego kompromisu między Grecją a wierzycielami - dodał.
Kalicki zwrócił uwagę, że strefa euro nie będzie się chwiała tak mocno, bo nastąpiła konsolidacja budżetów krajów strefy euro. - Są w lepszej sytuacji niż jeszcze kilka lat temu - powiedział. Jak dodał, "banki mają dostateczny bufor kapitałowy, a to wszystko powoduje, że pierwsze uderzenie nie musiałoby być skuteczne".
- Coby się nie działo z Grecją, euro jest stabilne - stwierdził Kalicki.
Ważna lekcja
Mówiąc jednak o długoterminowych konsekwencjach, jego zdaniem ta sytuacja powodowałaby osłabianie europejskiej waluty.
- To pokazałoby, że jest możliwe wyjście kraju ze strefy euro, czego do tej pory nie zakładano - stwierdził gość TVN24 Biznes i Świat.
- Jako naród, powinniśmy wyciągnąć ważną lekcję z tego co się dzieje w Grecji - powiedział Kalicki. Jak dodał, "liczne populistyczne rządy w przeszłości, ale i ten nie mniej populistyczny doprowadziły kraj na skraj przepaści.
Negocjacje
Obecny program ratunkowy dla Grecji wygasa z końcem czerwca. Jeśli do tego czasu nie będzie porozumienia w sprawie przekazania Atenom ostatniej transzy tego programu - ok. 7,2 mld euro - to Grecji grozi niewypłacalność. Do 30 czerwca Grecja ma zwrócić MFW 1,6 mld euro, ale nie ma na to środków.
Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu