Z kraju

Więcej czasu na rozliczenie z fiskusem. Co z odsetkami za zwłokę?

Z kraju

[object Object]
PIT 2020. Jak się rozliczyć?TVN24 BiS
wideo 2/7

W tym roku na rozliczenie PIT mamy czas do końca maja - przypomina resort finansów. W praktyce jednak deklaracje będzie można składać także 1 czerwca, gdyż 31 maja wypada w niedzielę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Jak przypomniał rzecznik resortu Paweł Jurek, standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia, ale w związku z epidemią koronawirusa w tym roku deklaracje można składać do końca maja.

- W praktyce termin na złożenie deklaracji i rozliczenie podatku mija 1 czerwca, bowiem 31 maja wypada w niedzielę - doprecyzował rzecznik prasowy MF.

Więcej czasu

Jurek dodał, że przedłużenie o miesiąc terminu na złożenie deklaracji PIT jest istotne szczególnie dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Nie są one bowiem rozliczane automatycznie przez fiskusa w ramach usługi Twój e-PIT, muszą samodzielnie wypełnić deklarację, wysłać ją - elektronicznie bądź tradycyjnie - i rozliczyć podatek. Rzecznik poinformował, że w przypadku zapłaty podatku do końca maja, nie będą naliczane odsetki za zwłokę. - W Ministerstwie Finansów jest przygotowywane odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie - dodał Jurek. Zauważył, że dla większości podatników, czyli m.in. zatrudnionych na etacie, administracja skarbowa przygotowała rozliczenie w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik się nim nie zainteresuje, 30 kwietnia rozliczenie takie zostanie uznane za przyjęte. - Po tej dacie będzie można złożyć korektę deklaracji przygotowanej w ramach Twojego e-PIT-u - powiedział Jurek. Dodał, że korektę taką będą mogli także złożyć małżonkowie, którzy zostali rozliczeni indywidualnie, ale zdecydowali, że bardziej korzystne byłoby rozliczenie wspólne. Ponadto, dzięki zmianom wprowadzonym w ramach pakietu antykryzysowego, w rozliczeniach wysyłanych do urzędu skarbowego w maju będzie można wskazać organizację pożytku publicznego uprawnioną do otrzymania 1 proc. podatku.

Zeznanie można skorygować

Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów w informacji na swojej stronie internetowej, propozycja rozliczenia w usłudze Twój e-PIT została przygotowana dla ponad 21 mln osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Chodzi o podatników uzyskujących dochody z umów o pracę, dzieła, zlecenia, zysków kapitałowych.

W przypadku braku aktywności rozliczenie zostanie zaakceptowane 30 kwietnia. Jeśli z tego rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, to w maju urzędy skarbowe prześlą o tym informacje do poszczególnych osób. MF wyjaśnia, że gdyby okazało się, że przygotowane i zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to można to zrobić po 30 kwietnia zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu. Do 31 maja korygując zeznanie można również dodać lub zmienić organizację pożytku publicznego.

Autor: mp/ToL / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości