Rolnicy blokują kolejne drogi. Chcą odszkodowań

TVN24 Biznes

TVN24 Biznes i ŚwiatRolnicy blokują kolejną drogę

Wtorek to kolejny dzień protestów rolników. Od godz. 10.00 trwa blokada drogi krajowej nr 19 w miejscowości Zabłudów niedaleko Białegostoku. Protestujący domagają się odszkodowań za straty spowodowane przez dziki oraz te wywołane afrykańskim pomorem świń.

Szefowie związków rolniczych zawodowych twierdzą, że nie mogą protestować w inny sposób, bo inaczej nie zostaną zauważeni. Od poniedziałku rolnicy blokują drogę krajową numer 2 w Zdanach między Siedlcami a Terespolem. Policja zarządziła na czas protestu objazdy.

Długa lista

Dziś o godz. 10.00 ruszył protest na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Zabłudów niedaleko Białegostoku. Policja zorganizowała objazdy. Od godz. 11 trwa też protest w Lublinie i Krakowie przed urzędami wojewódzkimi. Mieszkańcy mogą spodziewać się utrudnień w kursowaniu komunikacji miejskiej. Rolnicy będą również protestować we Wrocławiu. Ma także zostać zablokowana droga krajowa nr 50 w okolicy Grójca (woj. mazowieckie). Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w związku z tym wytyczono objazd: od strony Warszawy, Sochaczewa oraz Radomia należy w Skurowie skierować się na drogę wojewódzką 730 do Warki i DW 731 do krajowej "79" w Potyczu, a następnie do drogi wojewódzkiej 50 w Górze Kalwarii. Jak podała GDDKiA, w związku z planowanym protestem na S-7 zamknięte zostaną wloty w Mszczonowskiej (kierunek Warszawa – Mińsk Mazowiecki, kierunek Radom – Mińsk Mazowiecki oraz Sochaczew – Mińsk Mazowiecki) w celu niedopuszczenia do wjeżdżania pojazdów w kierunku Mińska Mazowieckiego.

Odpowiedź ministra

Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział, że we wtorek złoży na posiedzeniu Rady Ministrów wniosek o depopulację, czyli wybicie wszystkich dzików w województwie podlaskim. W regionie potwierdzono wystąpienie trzeciego w Polsce ogniska wirusa ASF u świń.

Minister spotkał się w poniedziałek w Białymstoku z rolnikami. Przyjechał na zaproszenie Podlaskiej Izby Rolniczej, która zorganizowała to spotkanie. Podlaskie to jak dotąd jedyny region w Polsce, gdzie wystąpił wirus Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Dotychczas odnotowano tu 31 przypadków u dzików i trzy u świń. Sawicki zaznaczył jednak, że rolnicy muszą być świadomi tego, że np. przeprowadzona depopulacja dzików na Białorusi nie spowodowała, że problem ASF w tym kraju został rozwiązany. Mówił też, że nie rozwiązano problemu na Litwie czy na Łotwie, nawet gdy na czele specjalnego zespołu, który zajmuje się tymi problemami, stanął premier.

Tu zaprotestują rolnicy

Autor: mn / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24