"500 busy" ruszają w kraj, gminy pomagają składającym wnioski o 500 zł na dziecko

Wielkie odliczanie do startu programu 500 plus
Wielkie odliczanie do startu programu 500 plus
TVN24 BiS
Wielkie odliczanie do startu programu 500 plusTVN24 BiS

W Polskę wyruszają "500 busy" z informacjami, niemal każda gmina przygotowała ułatwienia dla składających wnioski, urzędy wydłużają godziny pracy. W piątek wystartował program "Rodzina 500 plus", sztandarowy projekt rządu.

Premier Beata Szydło uda się specjalnie przygotowanym na tę okazję "500 busem" do miejscowości Zatory (woj. mazowieckie), gdzie ma towarzyszyć jednej z tamtejszych rodzin w wypełnianiu i złożeniu wniosku o świadczenie wychowawcze. "500 busy" będą kursować po każdym regionie, żeby udzielać informacji na temat programu.

Dodatkowi urzędnicy

Świadczenie wychowawcze, czyli 500 zł miesięcznie z programu Rodzina 500 plus, wypłacane będzie przez gminy. Niemal każda gmina w Polsce przygotowała dla swoich mieszkańców ułatwienia w składaniu wniosków. Specjalne punkty, w których będą przyjmowane, uruchomiono nie tylko w urzędach, ale również w żłobkach, przedszkolach, szkołach, a nawet w galeriach handlowych. Urzędy wydłużają również godziny pracy, zamierzają też pracować w weekendy. Prawie wszystkie samorządy przygotowały specjalne strony na temat programu lub zamieściły obszerne informatory; we wszystkich województwach działają infolinie. Wnioski można składać też przez internet.

Warszawa przygotowała specjalny kreator, który ułatwi wypełnienie wniosku; dostępny jest na stronie www.warszawarodzinna.um.warszawa.pl. W stolicy wnioski można składać w blisko 700 punktach; władze miasta proponują, by do punktów przychodzić z wypełnionym już wnioskiem.

W Warszawie uprawnionych do świadczenia jest 150 tys. dzieci. W związku z programem 500 plus miasto zatrudnia dodatkowych urzędników, będzie to ok. 100 osób. W Radomiu, drugim pod względem wielkości mieście w woj. mazowieckim, wnioski przyjmowane są od piątku na 12 stanowiskach w głównej siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz w pięciu specjalnie utworzonych punktach w mieście: w trzech zespołach pomocy socjalnej, a także w domu dziecka "Słoneczny Dom" oraz w siedzibie Caritas Diecezji Radomskiej. 11 kwietnia uruchomionych zostanie kolejnych pięć punktów. W soboty 9, 16, 23 kwietnia (godz. 14-18) będą też czynne punkty mobilne w galerii handlowej "Słoneczna" przy ul. Chrobrego. W wyznaczonych dniach wnioski będą przyjmować szkoły – w godz. 14-18. W Krakowie o świadczenie ubiegać się będzie ok. 38 tys. rodzin dla blisko 50 tys. dzieci. Władze miasta planują przyjmowanie wniosków w sześciu lokalizacjach, m.in. w Centrum Handlowym "Bonarka". Ponadto dokumenty będą przyjmowane sześciu w filiach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Rodzice dzieci uczęszczających do samorządowych szkół, przedszkoli i żłobków będą mogli złożyć wnioski w tych placówkach.

Apel do mieszkańców

Władze Poznania spodziewają się, że dziennie będą w stanie przyjąć 1500 wniosków. Dlatego - podobnie jak pozostałe samorządy - apelują do mieszkańców, by odczekali kilka pierwszych dni i uniknęli kolejek. Uruchomione będą punkty obsługi w pięciu lokalizacjach; do obsługi mieszkańców przygotowanych zostanie w sumie ponad 60 stanowisk. Główny punkt obsługi ruszy w biurowcu przy ulicy Małachowskiego 10. Ten punkt oraz w siedziba Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1 będą czynne od 1 do 15 kwietnia w godz. 7-19. Na wizytę w urzędzie można umówić się telefonicznie - pod nr telefonu 61 646 33 44; na stronie PCŚ można sprawdzić stan kolejki. Również w Gdańsku - pod numerem telefonu 58 326 79 85 - można umówić termin wizyty w dowolnym punkcie przyjmowania wniosków, a na stronie www.gdansk.pl/500plus - sprawdzić czas oczekiwania w punktach przyjęć. Szacuje się, że z programu 500 plus w Gdańsku skorzysta 20-23 tys. rodzin z blisko 45 tys. dzieci. Także w tam wnioski będą przyjmowane nie tylko w urzędach, ale również m.in. w szkołach i przedszkolach, w wielu punktach można będzie liczyć na pomoc w wypełnieniu wniosku. Główna siedziba przyjmowania wniosków przy ul. 3 Maja 9 w kwietniu czynna będzie od poniedziałku do piątku w godz. 7-19 i w soboty w godz. 8-15. Czas pracy w kolejnych miesiącach uzależniony będzie od liczby składanych wniosków.

Wniosek przyjmie maszyna

W Łodzi można składać wnioski w 271 placówkach miejskich, są to: żłobki, przedszkola, szkoły, ale również jednostki miejskie, takie jak Łódzkie Centrum Kontaktu z Mieszkańcami i Centrum Świadczeń Socjalnych. Niektóre punkty będą czynne w godz. 8-19, a w soboty w godz. 9-15; zaś szkoły podstawowe, przedszkola oraz żłobki - w godzinach otwarcia placówek. W Katowicach wnioski o świadczenie z programu 500 plus można złożyć w kilkunastu miejscach. Są to nie tylko terenowe punkty pomocy społecznej oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, które w kwietniu będą czynne w godz. 7-17, ale też Centrum Aktywności Lokalnej, w którym wniosek można złożyć w godz. 15.30-18. Katowiczanie mogą złożyć wnioski także przez urzędomaty, zlokalizowane w centrach handlowych i w siedzibie Urzędu Miasta przy ul. Francuskiej. W Lublinie wnioski można składać w 37 punktach w różnych dzielnicach miasta. Są to biura obsługi mieszkańców urzędu miasta, filie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz wybrane szkoły podstawowe i gimnazja. Wnioski będą przyjmować przeszkoleni pracownicy tych instytucji; do pracy przy programie skierowano 12 nowych pracowników i 20 stażystów. We Wrocławiu przez cały kwiecień działać będzie 119 mobilnych punktów przyjmowania wniosków, które zaplanowano przede wszystkim w żłobkach i przedszkolach. Z 16 stałych punktów, dwa będą czynne do godz. 20. Szacuje się, że we Wrocławiu z programu skorzysta ok. 65 tys. dzieci z 40 tys. rodzin. Według wyliczeń magistratu, we wrocławskich żłobkach i przedszkolach jest 15 tys. dzieci uprawnionych do świadczenia, stąd pomysł, by właśnie w tych miejscach również zbierać wnioski. Punkty będą działały w godzinach popołudniowych.

Więcej punktów

W 16 gminach woj. opolskiego utworzono dodatkowe punkty przyjmowania wniosków – poza urzędami np. w świetlicach wiejskich czy bibliotekach. Na Opolszczyźnie są 103 dodatkowe punkty; w sumie 174 punkty przyjmowania wniosków w całym województwie. W 35 z 71 opolskich gmin utworzono nowe etaty do obsługi programu. W sumie do końca marca w opolskich gminach zatrudniono 67 osób. W Podlaskiem gminy uruchomiły 179 punktów, gdzie można składać wnioski. Najwięcej - 20 w Białymstoku, w Łapach – 10, w gminie Łomża -9, 5 w Mońkach, po 3 w Suwałkach, Siemiatyczach czy Czarnej Białostockiej. Białystok będzie przyjmować wnioski w 8 miejscach w placówkach miejskich, ale także w 6 przychodniach lekarskich, 4 szkołach i jednej dużej spółdzielni mieszkaniowej. W mieście do świadczenia jest uprawnionych ok. 13,6 tys. rodzin (18,4 tys. dzieci). W Suwałkach wnioski oprócz Urzędu Miejskiego można składać w szkole podstawowej nr 10, a nawet w aquaparku. Punkty te mają być czynne w godz. 10-17. Na terenie woj. podkarpackiego 160 gmin udostępniło 283 punkty, w których można złożyć wnioski. W większości są to siedziby ośrodków pomocy społecznej, a w większych miejscowościach województwa również np. ośrodki kultury, świetlice wiejskie, biura sołtysów oraz radnych, zakłady pracy.

Rejestracja na konkretny dzień

W Kielcach wnioski do programu Rodzina 500 plus można składać w ośmiu punktach miasta – w trzech biurach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i w pięciu Klubach Seniora. 18 utworzonych w tych miejscach stanowisk obsługi klientów ma być czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8-17. W większości gmin woj. świętokrzyskiego wnioski można składać w siedzibach ośrodków pomocy społecznej, czasem także w specjalnie uruchomionych na ten cel miejscach. Przykładowo: w Starachowicach - w Miejskiej Hali Targowej, w Sandomierzu - w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. W stolicy Pomorza Zachodniego przygotowano siedem punktów, w których można składać wnioski, w Koszalinie sześć, a w Świnoujściu cztery. W niektórych zachodniopomorskich gminach, aby uniknąć kolejek, wprowadzono możliwość rejestrowania się na konkretny dzień. W Lubuskiem, podobnie jak w innych regionach, wnioski przyjmowane będą m.in. w filiach urzędów i placówkach oświatowych. Z szacunków Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że regionie uprawnionych do świadczenia z programu 500 plus jest 107 tys. dzieci z 78 tys. rodzin. W Zielonej Górze jest to 9-10 tys. dzieci. W mieście uruchomiono prawie 60 punktów, w których można pobrać i złożyć wnioski. Znajdują się w obiektach urzędu, ale także w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Władze Gorzowa Wlkp. szacują, że w mieście z programu skorzysta ok. 6-8 tys. dzieci. W kwietniu, poza urzędami, wnioski będą przyjmowane w punktach zorganizowanych w trzech gorzowskich galeriach handlowych: Askana, Manhattan i Nova Park w godz. 13-18 od poniedziałku do niedzieli. W Słubicach wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej, w sołectwach (sołtysi uzgodnią terminy z mieszkańcami). Na potrzeby programu w słubickim OPS przygotowano specjalne pomieszczenie, oddelegowano tam do pracy jednego pracownika magistratu i jedną osobę zatrudnioną w ośrodku pomocy.

Przygotowani na tłok

W woj. warmińsko-mazurskim utworzono kilkadziesiąt dodatkowych punktów przyjmowania wniosków poza siedzibami urzędów; są to głównie szkoły, przedszkola czy ośrodki kultury. Wiele gminnych placówek przedłużyło godziny pracy w kwietniu, zwykle do godz. 18. Jeśli w pierwszych dniach działania programu będzie panował tłok, samorządy mogą uruchamiać kolejne punkty. W Olsztynie, poza dwoma stałymi miejscami, wyznaczono 15 dodatkowych - w domach pomocy społecznej, ośrodkach wsparcia dla młodzieży i biurze asystentów rodziny; mają być czynne do końca czerwca. Dodatkowe punkty urządziły nawet niewielkie wiejskie gminy. W gminie Janowiec Kościelny zorganizowano je w sześciu świetlicach wiejskich i jednym ośrodku zdrowia. W gminie Purda wnioski będą przyjmowane m.in. w wiejskiej szkole, dwu świetlicach i gminnym ośrodku kultury w Klewkach.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamyka swój multimedialny program MeduM. - Projekt na samą platformę i na materiały historyczne wygrała firma, która zupełnie przypadkowo jest powiązana z fundacją wspólnika kuzyna Jarosława Kaczyńskiego - przekazała podczas konferencji Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji. - Jako naukowca bolało mnie, że taka perełka jak NCBR jest wykorzystywana do szeregu działań o charakterze dewiacyjnym - skomentował dla biznesowej redakcji tvn24.pl Jerzy Małachowski, szef NCBR.

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Źródło:
tvn24.pl

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniósł 2,9 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie inflacja liczona według HICP wyniosła w ujęciu rocznym 2,6 procent.

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Spółka PKP Cargo nie ma prawa upaść i nie upadnie, jest zbyt ważna - zapewnił w środę dziennikarzy minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Firma ta może tylko wchodzić na dobre tory i każdy krok idzie w tym kierunku - dodał.

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

Źródło:
PAP

Na austriackich lotniskach panuje chaos. Tylko w ostatnim tygodniu ponad 1000 lotów było opóźnionych, a blisko 100 zostało odwołanych.

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Źródło:
PAP

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

PKP Intercity podpisało umowę z firmą H.Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych o wartości ponad 4,2 miliarda złotych. W ramach kontraktu ma zostać zbudowanych 300 nowych wagonów.

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 miliona osób na koniec 2023 roku wykonywało pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, to jest umów zlecenie czy umów o dzieło - wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę na decyzję Komisji Europejskiej uznającą TikToka za tak zwanego strażnika dostępu, czyli przedsiębiorstwo dominujące na rynku. W związku z tym właściciel aplikacji nadal podlegać będzie surowszym przepisom o rynkach cyfrowych (DMA).

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Źródło:
PAP

Do końca lipca można wybrać, czy dołączyć do OFE i ZUS, czy tylko do ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mogą o tym zdecydować osoby, które urodziły się po 1968 roku. Oświadczenie o zmianie można złożyć w trzech formach: elektronicznie, osobiście, bądź pocztą.

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat sytuacji firm. Wynika z niego, że sytuacja finansowa w sektorze przedsiębiorstw pogorszyła się w I kwartale 2024 roku. Jak stwierdzono wynik finansowy netto sektora był wyraźnie niższy niż przed rokiem, głównie z powodu spadku wyniku na sprzedaży.

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Źródło:
PAP

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 procent akcji spółki.

Comarch chce wycofać się z giełdy

Comarch chce wycofać się z giełdy

Źródło:
PAP

Kilkanaście chińskich firm miało prosić kandydatki do pracy o wykonanie testów ciążowych - pisze CNN. Sprawa trafiła do sądu. Choć władze chcą zapobiec demograficznej zapaści, to w biznesie kobiety planujące założenie rodziny wciąż są dyskryminowane.

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
CNN

Chiński biznesmen Guo Wengui został skazany przez amerykański sąd za oszukanie swoich internetowych fanów poprzez scam wart na ponad miliard dolarów. Uznano go za winnego dziewięciu z 12 postawionych mu zarzutów, w tym ściągania haraczy, oszustw i prania brudnych pieniędzy.

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Źródło:
BBC

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Polski rząd szykuje szereg działań, które mają zmusić chińskie platformy internetowe, takie jak Temu, AliExpress, czy Shein do przestrzegania prawa - donosi środowa "Rzeczpospolita" - Chcemy działać w ramach obowiązującego prawa, dysponujemy narzędziami, które umożliwiłyby zarówno UOKiK, jak i innym organom szerzej zakrojone kontrolowanie poczynań tych firm - zapowiada Ignacy Niemczycki, wiceminister rozwoju i technologii cytowany przez dziennik.

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Płatki owsiane bezglutenowe z glutenem - takie ostrzeżenie wydał Główny Inspektorat Sanitarny. Osoby uczulone na gluten lub z alergią na pszenicę nie powinny spożywać produktu wycofywanego z obrotu.

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP