"500 busy" ruszają w kraj, gminy pomagają składającym wnioski o 500 zł na dziecko

Wielkie odliczanie do startu programu 500 plus
Wielkie odliczanie do startu programu 500 plus
TVN24 BiS
Wielkie odliczanie do startu programu 500 plusTVN24 BiS

W Polskę wyruszają "500 busy" z informacjami, niemal każda gmina przygotowała ułatwienia dla składających wnioski, urzędy wydłużają godziny pracy. W piątek wystartował program "Rodzina 500 plus", sztandarowy projekt rządu.

Premier Beata Szydło uda się specjalnie przygotowanym na tę okazję "500 busem" do miejscowości Zatory (woj. mazowieckie), gdzie ma towarzyszyć jednej z tamtejszych rodzin w wypełnianiu i złożeniu wniosku o świadczenie wychowawcze. "500 busy" będą kursować po każdym regionie, żeby udzielać informacji na temat programu.

Dodatkowi urzędnicy

Świadczenie wychowawcze, czyli 500 zł miesięcznie z programu Rodzina 500 plus, wypłacane będzie przez gminy. Niemal każda gmina w Polsce przygotowała dla swoich mieszkańców ułatwienia w składaniu wniosków. Specjalne punkty, w których będą przyjmowane, uruchomiono nie tylko w urzędach, ale również w żłobkach, przedszkolach, szkołach, a nawet w galeriach handlowych. Urzędy wydłużają również godziny pracy, zamierzają też pracować w weekendy. Prawie wszystkie samorządy przygotowały specjalne strony na temat programu lub zamieściły obszerne informatory; we wszystkich województwach działają infolinie. Wnioski można składać też przez internet.

Warszawa przygotowała specjalny kreator, który ułatwi wypełnienie wniosku; dostępny jest na stronie www.warszawarodzinna.um.warszawa.pl. W stolicy wnioski można składać w blisko 700 punktach; władze miasta proponują, by do punktów przychodzić z wypełnionym już wnioskiem.

W Warszawie uprawnionych do świadczenia jest 150 tys. dzieci. W związku z programem 500 plus miasto zatrudnia dodatkowych urzędników, będzie to ok. 100 osób. W Radomiu, drugim pod względem wielkości mieście w woj. mazowieckim, wnioski przyjmowane są od piątku na 12 stanowiskach w głównej siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz w pięciu specjalnie utworzonych punktach w mieście: w trzech zespołach pomocy socjalnej, a także w domu dziecka "Słoneczny Dom" oraz w siedzibie Caritas Diecezji Radomskiej. 11 kwietnia uruchomionych zostanie kolejnych pięć punktów. W soboty 9, 16, 23 kwietnia (godz. 14-18) będą też czynne punkty mobilne w galerii handlowej "Słoneczna" przy ul. Chrobrego. W wyznaczonych dniach wnioski będą przyjmować szkoły – w godz. 14-18. W Krakowie o świadczenie ubiegać się będzie ok. 38 tys. rodzin dla blisko 50 tys. dzieci. Władze miasta planują przyjmowanie wniosków w sześciu lokalizacjach, m.in. w Centrum Handlowym "Bonarka". Ponadto dokumenty będą przyjmowane sześciu w filiach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Rodzice dzieci uczęszczających do samorządowych szkół, przedszkoli i żłobków będą mogli złożyć wnioski w tych placówkach.

Apel do mieszkańców

Władze Poznania spodziewają się, że dziennie będą w stanie przyjąć 1500 wniosków. Dlatego - podobnie jak pozostałe samorządy - apelują do mieszkańców, by odczekali kilka pierwszych dni i uniknęli kolejek. Uruchomione będą punkty obsługi w pięciu lokalizacjach; do obsługi mieszkańców przygotowanych zostanie w sumie ponad 60 stanowisk. Główny punkt obsługi ruszy w biurowcu przy ulicy Małachowskiego 10. Ten punkt oraz w siedziba Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1 będą czynne od 1 do 15 kwietnia w godz. 7-19. Na wizytę w urzędzie można umówić się telefonicznie - pod nr telefonu 61 646 33 44; na stronie PCŚ można sprawdzić stan kolejki. Również w Gdańsku - pod numerem telefonu 58 326 79 85 - można umówić termin wizyty w dowolnym punkcie przyjmowania wniosków, a na stronie www.gdansk.pl/500plus - sprawdzić czas oczekiwania w punktach przyjęć. Szacuje się, że z programu 500 plus w Gdańsku skorzysta 20-23 tys. rodzin z blisko 45 tys. dzieci. Także w tam wnioski będą przyjmowane nie tylko w urzędach, ale również m.in. w szkołach i przedszkolach, w wielu punktach można będzie liczyć na pomoc w wypełnieniu wniosku. Główna siedziba przyjmowania wniosków przy ul. 3 Maja 9 w kwietniu czynna będzie od poniedziałku do piątku w godz. 7-19 i w soboty w godz. 8-15. Czas pracy w kolejnych miesiącach uzależniony będzie od liczby składanych wniosków.

Wniosek przyjmie maszyna

W Łodzi można składać wnioski w 271 placówkach miejskich, są to: żłobki, przedszkola, szkoły, ale również jednostki miejskie, takie jak Łódzkie Centrum Kontaktu z Mieszkańcami i Centrum Świadczeń Socjalnych. Niektóre punkty będą czynne w godz. 8-19, a w soboty w godz. 9-15; zaś szkoły podstawowe, przedszkola oraz żłobki - w godzinach otwarcia placówek. W Katowicach wnioski o świadczenie z programu 500 plus można złożyć w kilkunastu miejscach. Są to nie tylko terenowe punkty pomocy społecznej oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, które w kwietniu będą czynne w godz. 7-17, ale też Centrum Aktywności Lokalnej, w którym wniosek można złożyć w godz. 15.30-18. Katowiczanie mogą złożyć wnioski także przez urzędomaty, zlokalizowane w centrach handlowych i w siedzibie Urzędu Miasta przy ul. Francuskiej. W Lublinie wnioski można składać w 37 punktach w różnych dzielnicach miasta. Są to biura obsługi mieszkańców urzędu miasta, filie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz wybrane szkoły podstawowe i gimnazja. Wnioski będą przyjmować przeszkoleni pracownicy tych instytucji; do pracy przy programie skierowano 12 nowych pracowników i 20 stażystów. We Wrocławiu przez cały kwiecień działać będzie 119 mobilnych punktów przyjmowania wniosków, które zaplanowano przede wszystkim w żłobkach i przedszkolach. Z 16 stałych punktów, dwa będą czynne do godz. 20. Szacuje się, że we Wrocławiu z programu skorzysta ok. 65 tys. dzieci z 40 tys. rodzin. Według wyliczeń magistratu, we wrocławskich żłobkach i przedszkolach jest 15 tys. dzieci uprawnionych do świadczenia, stąd pomysł, by właśnie w tych miejscach również zbierać wnioski. Punkty będą działały w godzinach popołudniowych.

Więcej punktów

W 16 gminach woj. opolskiego utworzono dodatkowe punkty przyjmowania wniosków – poza urzędami np. w świetlicach wiejskich czy bibliotekach. Na Opolszczyźnie są 103 dodatkowe punkty; w sumie 174 punkty przyjmowania wniosków w całym województwie. W 35 z 71 opolskich gmin utworzono nowe etaty do obsługi programu. W sumie do końca marca w opolskich gminach zatrudniono 67 osób. W Podlaskiem gminy uruchomiły 179 punktów, gdzie można składać wnioski. Najwięcej - 20 w Białymstoku, w Łapach – 10, w gminie Łomża -9, 5 w Mońkach, po 3 w Suwałkach, Siemiatyczach czy Czarnej Białostockiej. Białystok będzie przyjmować wnioski w 8 miejscach w placówkach miejskich, ale także w 6 przychodniach lekarskich, 4 szkołach i jednej dużej spółdzielni mieszkaniowej. W mieście do świadczenia jest uprawnionych ok. 13,6 tys. rodzin (18,4 tys. dzieci). W Suwałkach wnioski oprócz Urzędu Miejskiego można składać w szkole podstawowej nr 10, a nawet w aquaparku. Punkty te mają być czynne w godz. 10-17. Na terenie woj. podkarpackiego 160 gmin udostępniło 283 punkty, w których można złożyć wnioski. W większości są to siedziby ośrodków pomocy społecznej, a w większych miejscowościach województwa również np. ośrodki kultury, świetlice wiejskie, biura sołtysów oraz radnych, zakłady pracy.

Rejestracja na konkretny dzień

W Kielcach wnioski do programu Rodzina 500 plus można składać w ośmiu punktach miasta – w trzech biurach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i w pięciu Klubach Seniora. 18 utworzonych w tych miejscach stanowisk obsługi klientów ma być czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8-17. W większości gmin woj. świętokrzyskiego wnioski można składać w siedzibach ośrodków pomocy społecznej, czasem także w specjalnie uruchomionych na ten cel miejscach. Przykładowo: w Starachowicach - w Miejskiej Hali Targowej, w Sandomierzu - w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. W stolicy Pomorza Zachodniego przygotowano siedem punktów, w których można składać wnioski, w Koszalinie sześć, a w Świnoujściu cztery. W niektórych zachodniopomorskich gminach, aby uniknąć kolejek, wprowadzono możliwość rejestrowania się na konkretny dzień. W Lubuskiem, podobnie jak w innych regionach, wnioski przyjmowane będą m.in. w filiach urzędów i placówkach oświatowych. Z szacunków Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że regionie uprawnionych do świadczenia z programu 500 plus jest 107 tys. dzieci z 78 tys. rodzin. W Zielonej Górze jest to 9-10 tys. dzieci. W mieście uruchomiono prawie 60 punktów, w których można pobrać i złożyć wnioski. Znajdują się w obiektach urzędu, ale także w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Władze Gorzowa Wlkp. szacują, że w mieście z programu skorzysta ok. 6-8 tys. dzieci. W kwietniu, poza urzędami, wnioski będą przyjmowane w punktach zorganizowanych w trzech gorzowskich galeriach handlowych: Askana, Manhattan i Nova Park w godz. 13-18 od poniedziałku do niedzieli. W Słubicach wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej, w sołectwach (sołtysi uzgodnią terminy z mieszkańcami). Na potrzeby programu w słubickim OPS przygotowano specjalne pomieszczenie, oddelegowano tam do pracy jednego pracownika magistratu i jedną osobę zatrudnioną w ośrodku pomocy.

Przygotowani na tłok

W woj. warmińsko-mazurskim utworzono kilkadziesiąt dodatkowych punktów przyjmowania wniosków poza siedzibami urzędów; są to głównie szkoły, przedszkola czy ośrodki kultury. Wiele gminnych placówek przedłużyło godziny pracy w kwietniu, zwykle do godz. 18. Jeśli w pierwszych dniach działania programu będzie panował tłok, samorządy mogą uruchamiać kolejne punkty. W Olsztynie, poza dwoma stałymi miejscami, wyznaczono 15 dodatkowych - w domach pomocy społecznej, ośrodkach wsparcia dla młodzieży i biurze asystentów rodziny; mają być czynne do końca czerwca. Dodatkowe punkty urządziły nawet niewielkie wiejskie gminy. W gminie Janowiec Kościelny zorganizowano je w sześciu świetlicach wiejskich i jednym ośrodku zdrowia. W gminie Purda wnioski będą przyjmowane m.in. w wiejskiej szkole, dwu świetlicach i gminnym ośrodku kultury w Klewkach.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości

"Propozycja Prezydenta Rafała Trzaskowskiego, aby wypłacać 800+ tylko tym migrantom, również Ukraińcom, którzy rzeczywiście mieszkają, pracują i płacą podatki w naszym kraju, zostanie pilnie rozpatrzona przez rząd" - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Dodał, że sam jest "na tak".

800 plus z ograniczeniami. Jest jasne stanowisko premiera

800 plus z ograniczeniami. Jest jasne stanowisko premiera

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zbliża się pierwsza w tym roku niedziela handlowa. 26 stycznia będziemy mogli zrobić zakupy także w większych sklepach. Na podstawie uchwalonych w ubiegłym miesiącu przepisów w 2025 roku liczba niedziel handlowych będzie większa o jedną.

Pierwsza taka niedziela w tym roku

Pierwsza taka niedziela w tym roku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Myślę, że hasło "drill, baby, drill" nie miało tylko i wyłącznie kontekstu wewnątrzamerykańskiego i nie tylko kontekst ściśle energetyczny z punktu widzenia Stanów Zjednoczonych - powiedział prezydent Andrzej Duda w Davos, odnosząc się do hasła Donalda Trumpa z kampanii wyborczej .

"Drill, baby, drill". Prezydent komentuje

"Drill, baby, drill". Prezydent komentuje

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych (bez uwzględnienia inflacji) w grudniu 2024 była wyższa niż przed rokiem o 1,9 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Analitycy oczekiwali wzrostu o 3,9 procent.

"Sprzedaż nie powaliła". Najnowsze dane ze sklepów

"Sprzedaż nie powaliła". Najnowsze dane ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja budowlano-montażowa w grudniu w ujęciu rocznym spadła o 8 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Natomiast w porównaniu do ubiegłego miesiąca wzrosła o 30,6 procent. "Lekkie pozytywne zaskoczenie" - napisali w komentarzu ekonomiści mBanku.

Gorzej niż przed rokiem. Najnowsze dane

Gorzej niż przed rokiem. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Po wczorajszym silnym złotym, ekonomiści przewidują stabilizowanie się kursu EUR/PLN w przedziale 4,22-4,23 - wskazują w porannych raportach. Oceniają, że umocnienie złotego mogło być krótkotrwałe i scenariuszem bazowym pozostaje. Część z nich zaznacza jednak, że w kolejnych dniach nie można wykluczyć pogłębienia zniżki EUR/PLN.

Złoty na drodze do stabilizacji

Złoty na drodze do stabilizacji

Źródło:
PAP

- Przyjechała grupa mężczyzn z pałkami, maczetami. To miało nas zmusić do tego, abyśmy w stresie podpisali nową umowę z wyższym czynszem - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Łukasz Małkiewicz, reprezentant kupców z warszawskiego centrum handlowego Modlińska 6D. Sebastian Bogusz, zarządca nieruchomości, ripostuje, że to działania kupców zmusiły spółkę do zwiększenia obsady ochrony obiektu. Prokuratura zdecydowała o wszczęciu w tej sprawie postępowania.

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Źródło:
tvn24.pl

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał aneks do umowy na remont swojej zabytkowej siedziby w centrum Warszawy. Wykonawca prac dostanie 599 milionów złotych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z nowym planem, prace zakończą się w 2027 roku, czyli z trzyletnim poślizgiem.

Państwowy bank remontuje siedzibę. Ogromne opóźnienie, kosmiczne koszty

Państwowy bank remontuje siedzibę. Ogromne opóźnienie, kosmiczne koszty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opłata za wejście na Mount Everest wzrośnie nawet do 15 tysięcy dolarów. Tyle ma kosztować pozwolenie na pokonanie szlaku w najbardziej popularnym okresie. Podwyżka wyniesie aż 36 procent.

Opłata ostro w górę

Opłata ostro w górę

Źródło:
PAP

Zapowiedź wprowadzenia 25-procentowych ceł na produkty z Kanady przez prezydenta Donalda Trumpa zmobilizowała ten kraj do działań mających na celu zniesienie barier w handlu krajowym i wsparcie dla kupowania kanadyjskich towarów. Rozważana jest nieformalna kampania "Buy Canadian", zachęcająca Kanadyjczyków do kupowania towarów kanadyjskich, a nie amerykańskich – relacjonowały media.

Kanadyjczycy szykują ripostę na groźby Trumpa

Kanadyjczycy szykują ripostę na groźby Trumpa

Źródło:
PAP

600 miliardów dolarów w cztery lata. Tyle Arabia Saudyjska zainwestuje w Stanach Zjednoczonych - podała w czwartek państwowa saudyjska agencja prasowa. Mohammed bin Salman w rozmowie z prezydentem USA Donaldem Trumpem powiedział, że oczekiwane reformy administracji Trumpa mogą stworzyć "bezprecedensowy dobrobyt gospodarczy".

Arabski książę i gigantyczna inwestycja. Wyda ponad pół biliona dolarów

Arabski książę i gigantyczna inwestycja. Wyda ponad pół biliona dolarów

Źródło:
PAP

Mogą być skromne i niższe niż nam się wydaje. Tak o emeryturach dzisiejszych 30-latków i 40-latków mówią ekonomiści. Emerytury mogą spaść z prawie połowy do jednej trzeciej przeciętnego wynagrodzenia w ciągu najbliższych dwudziestu pięciu lat. Ekonomiści twierdzą, że trzeba podnieść wiek emerytalny albo zacząć oszczędzać. O konkretach reporter magazynu "Polska i Świat" Łukasz Wieczorek.

"Co najmniej skromne, żeby nie powiedzieć, że biedne". Kiepskie perspektywy dla 30- i 40-latków

"Co najmniej skromne, żeby nie powiedzieć, że biedne". Kiepskie perspektywy dla 30- i 40-latków

Źródło:
TVN24

- Polska to w tej chwili niekwestionowany lider wzrostu w Unii Europejskiej - powiedział w rozmowie z TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Jak zaznaczył, nie należy bagatelizować zewnętrznych ryzyk, ale nasza gospodarka jest "silna i bardzo odporna na zewnętrzne szoki".

"To wszystko napędza i będzie napędzało gospodarkę"

"To wszystko napędza i będzie napędzało gospodarkę"

Źródło:
tvn24.pl

Był szefem sieci fast food, teraz będzie zajmował się Unią Europejską. Donald Trump nominował w środę Andrew Puzdera, na nowego ambasadora USA przy Wspólnocie. Prezydent chwali umiejętności Puzdera, który, jak mówi "wykona świetną robotę, reprezentując interesy naszego narodu w tym ważnym regionie". Trump wskazał też, kto pokieruje Secret Service

Kierował siecią fast foodów, teraz zajmie się relacjami z Unią Europejską. Nowi nominaci Trumpa

Kierował siecią fast foodów, teraz zajmie się relacjami z Unią Europejską. Nowi nominaci Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

- Resort infrastruktury chce corocznie waloryzować opłaty za przeglądy techniczne pojazdów, a im dłużej zwlekać się będzie z obowiązkowym przeglądem, tym opłata ma być wyższa - poinformował w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec. Przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Kierowców czekają podwyżki

Kierowców czekają podwyżki

Źródło:
PAP

Operatorowi sieci Play - spółce P4 oraz Netii zostały przedstawione zarzuty - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotyczą one prezentowania cen w sposób, który może wprowadzać w błąd. UOKiK wyjaśnił, że firmy w reklamach pokazują ceny uwzględniające rabat, na przykład marketingowy, o czym konsument może nie wiedzieć.

Dwie duże firmy z zarzutami

Dwie duże firmy z zarzutami

Źródło:
PAP

Piotr Kubicki, członek zarządu pełniący jednocześnie stanowisko dyrektora do spraw transformacji cyfrowej PKP Polskich Linii Kolejowych, został w środę odwołany z pełnionych funkcji - poinformował w środę zarządca kolejowej infrastruktury. W ubiegłym miesiącu reporterki "Czarno na białym" ujawniły skalę opóźnienia we wdrażaniu w Polsce nowoczesnego systemu sterowania ruchem kolejowym.

Członek zarządu PKP PLK odwołany. Wcześniej był reportaż "Czarno na białym"

Członek zarządu PKP PLK odwołany. Wcześniej był reportaż "Czarno na białym"

Źródło:
PAP, TVN24

W najbliższą niedzielę mamy największe wydarzenie filantropijne w Polsce, czyli finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To ogromna ogólnonarodowa, znana dzisiaj na całym świecie akcja, którą produkujemy i relacjonujemy na żywo, dzięki czemu pomagamy w zbiórce pieniędzy - powiedziała Kasia Kieli, president & managing director Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN, w trakcie dyskusji o dobroczynności w biznesie w ramach Polish Business Hub w Davos.

Kasia Kieli o dobroczynności: chodziło o to, by mieć wpływ na to, co się dzieje, i pomagać

Kasia Kieli o dobroczynności: chodziło o to, by mieć wpływ na to, co się dzieje, i pomagać

Źródło:
tvn24.pl

Podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi w PIT, jeśli sprzedali mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia, a otrzymane środki przeznaczyli na zakup, remont i wyposażenie nowego. Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała w indywidualnej interpretacji o sprzęcie AGD, który może być zaliczony do wydatków objętych odliczeniem.

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Źródło:
tvn24.pl

TEDi wycofuje ze swoich sklepów poduszkę na szyję - poinformowała sieć w komunikacie. Jako powód wskazano stwierdzenie podwyższonej zawartości niebezpiecznych dla zdrowia substancji.

Znana sieć wycofuje produkt

Znana sieć wycofuje produkt

Źródło:
tvn24.pl

Francję odwiedziło w ubiegłym roku 100 milionów turystów - taki wynik plasuje ją na pierwszym miejscu najpopularniejszych kierunków turystycznych. Szefowa francuskiego resortu turystyki zauważa jednak, że jej kraj ma silną konkurencję.

Ten kraj odwiedziło w 2024 roku najwięcej turystów

Ten kraj odwiedziło w 2024 roku najwięcej turystów

Źródło:
France24, UNWTO

KIA, Opel i Honda poinformowały, że właściciele niektórych aut tych marek powinni zgłaszać się do autoryzowanych stacji obsługi w celu naprawy usterek. W pewnych modelach stwierdzono awarię poduszek powietrznych, a w innych - wyciek płynu hamulcowego. Naprawy mają dotyczyć ponad 33 tysięcy samochodów.

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Źródło:
PAP

Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który obowiązuje od 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Rozumiem niezadowolenie tych, którzy czekają na pieniądze, biorę to na klatę i przepraszam - mówi wiceministra Aleksandra Gajewska.

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. Wiceministra przeprasza

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. Wiceministra przeprasza

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Czy polskie babcie korzystają z "babciowego"? Według danych na dodatek dla opiekunek i opiekunów małych dzieci, zostających z nimi w domu, wydano z budżetu już ponad 200 mln zł. Ale eksperci ostrzegają, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Nie każda babcia będzie chciała zostać z wnukiem. - Kobieta ma prawo do swojej aktywności, wolnego czasu, że już nie wspomnę, jak takie wcześniejsze przejście na emeryturę wpłynie na wysokość świadczeń - podkreśla psycholożka Aleksandra Piotrowska. O ocenę programu pytamy też wiceministrę Aleksandrę Gajewską.

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku artykuły codziennego użytku podrożały średnio o 4,3 procent rok do roku - wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Najbardziej wzrosły ceny słodyczy i deserów, napojów bezalkoholowych i warzyw.

Te produkty zdrożały najbardziej

Te produkty zdrożały najbardziej

Źródło:
PAP