Nowe przepisy o planowaniu przestrzennym nie oznaczają likwidacji Rodzinnych Ogrodów Działkowych - przekonuje resort rozwoju i technologii. Ministerstwo odniosło się w ten sposób do informacji opublikowanej przez Polski Związek Działkowców.
PZD na swoich stronach internetowych napisał, że projekt rozporządzenia przygotowany przez MRiT dotyczący tzw. stref planistycznych, może otworzyć drzwi do likwidacji części Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Będzie to związane - według PZD - z zakazem ujawnienia ROD w planach miejscowych na większości terenów gmin.
"Rozporządzenie precyzuje zasady sporządzania planów ogólnych gmin – dokumentów, z którymi będą musiały być zgodne plany zagospodarowania przestrzennego. Analizy PZD wskazują, że projekt już za dwa lata może skutkować zakazem ujawnienia ROD w planach miejscowych na większości terenów gmin. Pomimo wniosków PZD, przedstawiciele resortu odmawiają skorygowania dokumentu. W obecnym kształcie projekt może dotknąć nawet 60 proc. ROD. W negatywnym scenariuszu ich istnienie będzie sprzeczne z planem miejscowym, co otworzy drzwi do ich likwidacji, nawet na cele komercyjne" - napisano.
Co z ogródkami działkowymi? MRiT odpowiada
MRiT w odpowiedzi na publikację PZD, napisało, że stanowisko Związku zawiera liczne nieścisłości, które mogą wywołać niepotrzebny niepokój użytkowników ogrodów działkowych.
Przyznało, że zarówno w dotychczasowym systemie prawnym, jak i we wprowadzoną ostatnią nowelizacją planowania przestrzennego, gminy w planach miejscowych mogą rozstrzygać o lokalizacji ogrodów działkowych. "Uchwalenie planów ogólnych spowoduje, że rada gminy może dokonać tego rozstrzygnięcia na wcześniejszym etapie" - napisano. Zaznaczono jednak, że możliwość przewidywania lokalizacji ogrodów działkowych na etapie planu ogólnego ma na celu m.in. zapewnienie im odpowiedniej infrastruktury.
Wskazano, że przygotowując plan ogólny gminy będą obowiązane uwzględnić kilkadziesiąt uwarunkowań rozwoju przestrzennego. "W uzasadnieniu planu ogólnego będzie konieczne przedstawienie przyczyn wyznaczenia stref planistycznych w granicach określonych w planie ogólnym" - wyjaśniono. Podkreślono, że plany ogólne będą poddawane konsultacjom społecznym. "Nie jest więc możliwe, żeby wyznaczanie poszczególnych stref następowało pochopnie, bez uwzględnienia ogrodów działkowych w strefach planistycznych" - napisał resort.
Dodano, że przedstawiciele działkowców, przedstawili swoje postulaty na spotkaniu z urzędnikami ministerstwa. "MRiT po zapoznaniu się ze wszystkimi uwagami zgłoszonymi podczas konsultacji społecznych wprowadziło do projektu rozporządzenia ogrody działkowe w kolejnej strefie – wielofunkcyjnej z zabudową wielorodzinną" - wskazano w komunikacie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Traveller70 / Shutterstock.com