Rząd tworzy specjalny rejestr dotyczący numeru PESEL. Ma chronić przed oszustami

Autor:
jr
Źródło:
PAP
Podejrzani o oszustwa internetowe zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy z Lublina
Podejrzani o oszustwa internetowe zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy z LublinaGoogle Maps
wideo 2/5
Google Maps Podejrzani o oszustwa internetowe zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy z Lublina

Rząd utworzy specjalny rejestr, w którym po wycieku lub kradzieży danych będzie można zastrzec swój numer PESEL - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Po takim zastrzeżeniu nikt już nie weźmie na niego kredytu czy pożyczki.

Gazeta zwraca uwagę, że skokowo rośnie liczba zgłoszeń o incydentach dotyczących bezpieczeństwa danych.

"Nawet jeśli obywatel dowiaduje się o wycieku, to nie jest w stanie zabezpieczyć się przed jego skutkami. W tym właśnie ma pomóc państwowy rejestr zastrzeżeń. Projekt przewidujący jego utworzenie w najbliższym czasie zostanie skierowany do konsultacji" - informuje "DGP".

Obowiązek dla banków i instytucji udzielających pożyczki

Jak podaje dziennik, każdy będzie mógł zastrzec swój numer PESEL za pośrednictwem aplikacji mObywatel lub też osobiście w dowolnym urzędzie gminy. Firmy zobowiązane ustawą będą musiały przed zawarciem umowy sprawdzić w rejestrze, czy numer nie został zablokowany.

Gazeta podaje, że na tę chwilę obowiązek ten ma być wprowadzony wobec banków i instytucji udzielających pożyczek czy kredytów oraz dla notariuszy. Nie jest jednak wykluczone, że zostanie rozszerzony również na inne branże, choćby telekomunikacyjną.

"Jeśli firma, mimo zastrzeżenia numeru PESEL, zawrze umowę, to nie będzie mogła wysuwać roszczeń z tego tytułu. Sądy mają z urzędu sprawdzać datę zastrzeżenia przy ewentualnych sporach. Chcąc wziąć kredyt lub pożyczkę, klient będzie zaś mógł czasowo zdjąć blokadę, a następnie ją przywrócić. Daty tych czynności będą rejestrowane" - podkreśla "DGP".

Czytaj też: Największy bank w Polsce ostrzega klientów

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości