- Informacja nie jest do końca prawdziwa - mówi o raporcie WHO burmistrz Żywca Antoni Szlagor. Miasto zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia za najbardziej zanieczyszczone miasto w Europie.
Walka o fundusze
Z wynikami tego raportu nie zgadza się jednak burmistrz Żywca Antoni Szlagor. Jak tłumaczy, powietrze jest tutaj monitorowane na bieżąco.
- Informacja nie jest do końca prawdziwa. Na bieżąco monitorujemy powietrze. Mamy stacje pomiarowe - podkreśla Szlagor w rozmowie z TVN24. Jak dodaje, ciężko zmienić ukształtowanie terenu, które sprzyja takiej, a nie innej jakości powietrza.
Burmistrz Żywca zaznacza jednak, że walka o czyste powietrze trwa tutaj od wielu lat. I wymienia program niskiej emisji, o wymianie pieców węglowych na piece ekologiczne, a także o profilaktyce wśród mieszkańców.
Antoni Szlagor zapowiada, że raport Światowej Organizacji Zdrowia zostanie wykorzystany do pozyskania kolejnych funduszy na walkę o czyste powietrze. - Ten raport Światowej Organizacji Zdrowia nawet dobrze, że się ukazał, bo teraz wystąpię do Ministerstwa Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o środki finansowe, które powinny pomóc naszemu miastu, żebyśmy tę emisję zmniejszyli - informuje burmistrz Żywca.
Śmiercionośny pył
WHO, przy opracowaniu zestawienia, brała pod uwagę poziom pyłu zawieszonego PM2.5, który jej zdaniem, należy do najbardziej szkodliwego dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych.
PM2.5 to pył zawieszony o średnicy 2.5 mikrometrów, tj. 20-35 razy mniejszej niż wynosi średnica ludzkiego włosa.
Według Światowej Organizacji Zdrowia długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu PM2,5 powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji (nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc, itp.).
PM2.5 razem z pyłem PM10, silnie rakotwórczym benzo(a)pirenem oraz trującymi związkami chemicznymi (tlenki siarki, tlenki azotu, tlenek węgla, metale ciężkie, sadza) wchodzi w skład smogu.
Autor: mb/gry / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24