Pustki mają zamienić się w miliony pasażerów. "O przeprowadzce nie decydują politycy"

[object Object]
Furgalski: w Radomiu nie ma potencjałuTVN24 BiS
wideo 2/3

Nie Modlin, a Radom ma stać się portem uzupełniającym dla Lotniska Chopina w Warszawie - tak zapowiadają władze Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze". Te plany krytykuje kierownictwo lotniska w Modlinie, jednak zastrzeżenia mają także eksperci.

Radomskie lotnisko od kilku miesięcy świeci pustkami. Nie cieszy się zainteresowaniem ani pasażerów, ani przewoźników. Na stronie internetowej portu próżno szukać rozkładu lotów. Jest za to oferta: za osiem złotych można zwiedzić lotnisko. Zobaczyć terminal, wozy straży pożarnej, sprzęt do obsługi samolotów. Ale sytuacja może się zmienić. Port w Radomiu ma stać się lotniskiem uzupełniającym dla Lotniska Chopina w Warszawie.

Za ciasno w Warszawie

Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, zwraca uwagę, że Lotnisko Chopina jest bardzo blisko granicy swojej przepustowości, która wynika głównie z uwarunkowań środowiskowych. - W związku z tym potrzebujemy dodatkowego miejsca, gdzie ten ruch dla pasażerów przylatujących i wylatujących z Warszawy mógłby być wykonywany - podkreśla.

Lotnisko Chopina ma rozbudować sieć połączeń tranzytowych, aby później przenieść je do Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma powstać pomiędzy Łodzią a Warszawą do 2027 roku. W związku z tym trzy miliony pasażerów rocznie, którzy na stołecznym lotnisku się nie pomieszczą, trzeba przenieść na lotnisko uzupełniające. Wybór padł na Radom. Takie wnioski wyciągnięto z raportu przygotowanego przez firmę Arup na zlecenie Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL).

Arup porównał m.in. infrastrukturę lotniskową, drogi startowe, kołowania, miejsca postojowe dla samolotów, przepustowość terminali pasażerskich, możliwości dojazdu dla pasażerów oraz kwoty potrzebne na rozbudowę portów w Radomiu i Modlinie.

Mariusz Szpikowski, prezes PPL, który zarządza Lotniskiem Chopina, przekonuje, że inwestycja w Modlin jest znacznie trudniejsza, droższa i dłuższa niż w Radom.

- Przeniesienie części ruchu do Radomia jest możliwe po 20 miesiącach i nakładach w wysokości 425 milionów złotych. W Modlinie byłoby to możliwe za 45 miesięcy po kosztach przekraczających zdecydowanie miliard złotych - zaznacza.

Szpikowski twierdzi, że pierwsze loty z portu w Radomiu mogłyby się odbyć jesienią 2019 roku.

Uruchomione stosunkowo niedawno lotnisko w Radomiu trzeba jednak w praktyce niemal zbudować od nowa. - Ale nie byłoby to tańsze niż budowanie lotniska w dowolnym miejscu od zera, chociażby ze względu na drogę startową. Jednym z kryteriów było to, że musi to być budowane na lotnisku już istniejącym - mówi.

Ukryty potencjał?

Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR podkreśla, że to nie politycy ani dyrektorzy lotnisk decydują o przenoszeniu podróżnych na inne lotnisko.

- Decydują o tym pasażerowie i linie lotnicze. A one najwyraźniej potencjału drzemiącego być może gdzieś w ukryciu w Radomiu nie widzą od wielu lat - zaznacza.

Przeszkodą m.in. jest odległość. Z warszawskiego Dworca Centralnego do oddalonego o 40 kilometrów Modlina można dojechać w godzinę. Na pokonanie 107 kilometrów do lotniska w Radomiu potrzeba ponad dwch godzin.

- W przypadku Radomiu budujemy ostatni potrzebny odcinek S7, zabieramy się za S7 w kierunku Modlina, są inwestycje kolejowe. Ale nawet jak to wszystko się uda, to i tak sposób dotarcia z Warszawy do Modlina będzie zdecydowanie lepszy niż do Radomia - dodaje Furgalski.

Na odległość między Warszawą i Radomiem uwagę zwraca również Paweł Kunz z branżowego portalu fly4free.pl. - Radom w kwestii komunikacji jest na gorszej pozycji niż Modlin. Mam duże wątpliwości, czy pasażerowie z Warszawy chętnie będą chcieli korzystać z tego lotniska. Tanie linie niezbyt chętnie ze stołecznego lotniska chcą się ruszyć. A musimy pamiętać, że linie "low-costowe" (tzw. niskokosztowe - red.) i czarterowe stanowią blisko 1/3 obecnego ruchu z Lotniska Chopina. To blisko 5 mln pasażerów. Wygonienie ich, o czym dyrektor Szpikowski delikatnie wspomina, może być bardzo dużym problemem - wyjaśnia Kunz.

I pyta: - Czy potencjalny klient, który chciałby lecieć czarterem na wymarzony urlop, a lubi lecieć z lotniska blisko miejsca zamieszkania i kupić coś w sklepie bezcłowym, naprawdę będzie skłonny latać z Radomia. To już nie jest nawet kwestia pieniędzy, które musi wydać na dojazd - zauważa.

Niezgodne z praktyką

Michał Mazur z PwC twierdzi, że lokalizacja Radomia jako lotniska uzupełniającego dla Okęcia do czasu uruchomienia CPK, jest niezgodna z praktykami rynku lotniczego. - W zeszłym roku w raporcie o dynamice rynku lotniczego wskazywaliśmy, że w praktyce europejskiej, w sensie biznesowym, jest lokalizacja lotnisk pomocniczych czy centralnych nie dalej niż 50 km od centrum metropolii, bo wiąże się z podróżą do 45 minut pociągiem - zaznaczył Mazur.

I przypomniał, że średnia takiej lokalizacji wynosi w Europie Zachodniej 22 km.

Modlin: potrzeba 360 mln zł

Wyboru Radomia nie akceptuje też Marek Miesztalski, przewodniczący rady nadzorczej lotniska w Modlinie. - Trudno mi zrozumieć, w jaki sposób radomskie lotnisko oddalone o 100 km od Warszawy ma być lepiej skomunikowane ze stolicą niż port w Modlinie, oddalony od stolicy zaledwie o 35 kilometrów. Trwa budowa bocznicy kolejowej, dzięki której pasażerowie dojadą pod sam terminal - podkreśla.

Miesztalski dodaje, że radomskie lotnisko położone jest blisko osiedli mieszkaniowych, dlatego "mówienie, że nie będzie ono uciążliwe dla mieszkańców Radomia, jest nieporozumieniem". Jego zdaniem, lokalizacja lotniska w Modlinie "nie tylko nie jest uciążliwa dla okolicznych miejscowości, ale przede wszystkim pozwala na jego rozbudowę".

- Dzisiaj, gdybyśmy chcieli rozbudować Modlin do skali 10 mln pasażerów, a więc trzy razy więcej, niż Radom, będzie to kosztować maksymalnie ok. 357 mln - 360 mln zł. Łącznie z budową nowej drogi startowej, obok obecnie istniejącej - zapewnia Miesztalski.

Rządzi PO i PSL

Modlin bez dodatkowych inwestycji może nie utrzymać się na rynku. W efekcie, po przeniesieniu ruchu do Centralnego Portu Komunikacyjnego i zamknięciu Lotniska Chopina, Warszawa zostanie pozbawiona szybkiego dostępu do jakiegokolwiek lotniska.

W ubiegłym roku lotnisko w Modlinie obsłużyło prawie trzy miliony pasażerów, lotnisko w Radomiu - dziewięć tysięcy.

- Technicznie lotnisko w Modlinie można rozbudować aż do 40 milionów pasażerów. Tam nie ma ograniczeń środowiskowych, w pobliżu nie mieszkają ludzie. Podstawową wadą tego lotniska jest jednak to, że rządzi nim PO i PSL - mówi Furgalski.

W rzeczywistości właścicielami spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin są: Agencja Mienia Wojskowego (34,43 proc. udziałów), rządzone przez PO-PSL województwo mazowieckie (30,37 proc. udziałów), Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (30,39 proc. udziałów), które zarządza warszawskim Lotniskiem Chopina, oraz miasto Nowy Dwór Mazowiecki (4,81 proc. udziałów).

Radomskie lotnisko jest jedynym portem lotniczym użytku publicznego w Polsce, który powstał bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 90 mln zł. Od kilku lat lotnisko szuka inwestora, który zrealizowałby niezbędne inwestycje infrastrukturalne.

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl, Fakty TVN, Fakty po Południu, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości