Radio ZET kończy 30 lat. "Początek był niewiarygodny"

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Szymon Majewski o początkach Radia ZET
Szymon Majewski o początkach Radia ZETTVN24
wideo 2/4
TVN24Szymon Majewski o początkach Radia ZET

Stacja wystartowała 28 września 1990 roku jako Radio Gazeta. Jeszcze w tym samym roku rozgłośnia przeistoczyła się w Radio ZET. Jej pomysłodawcą, założycielem i pierwszym prezesem był wybitny polski dziennikarz Andrzej Woyciechowski.

- Początek był niewiarygodny, bo pamiętam jak poszedł sygnał "Zetki" i Rafał Sławoń z Jasiem Weissem wybiegli na zewnątrz, podbiegli do taksówkarza na Nowym Świecie i powiedzieli: niech pan tam włączy na 67 UKF, bo właśnie powstało radio i teraz nadaje i pan będzie pierwszym słuchaczem. To był ten pierwszy słuchacz - wspominał na antenie TVN24 Szymon Majewski.

Atmosferę urodzin czuć dzisiaj w siedzibie Radia ZET. - Balony, torty, ludzie odświętnie ubrani, nawet redaktora naczelnego widziałem w garniturze, a okazja jest dziś naprawdę wyjątkowa - trzydziestolecie i mnóstwo atrakcji dla słuchaczy - mówił Damian Michałowski, dziennikarz Radia ZET i prowadzący "Dzień Dobry TVN".

Radio ZET kończy 30 lat

Stacja wystartowała 28 września 1990 roku. - Strzelają korki od szampanów, brzęczy szkło, a my nadajemy program nowego radia – Radio Gazety – pod patronatem Radia France Internationale i "Gazety Wyborczej" - to słowa, którymi powitał słuchaczy Rafał Korsak. Pierwszą wyemitowaną piosenką był utwór Kate Bush "Wuthering Heights".  

Siedziba stacji mieściła się w budynku Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego przy ul. Nowy Świat 49 w Warszawie.

Wśród osób tworzących Radio ZET byli m.in.: Andrzej Morozowski, Krzysztof Skowroński, Wojciech Jagielski, Szymon Majewski, Beata Sadowska, Robert Bernatowicz, Marzena Chełminiak, Rafał Sławoń, Małgorzata Łaszcz, Marcin Dziedzic, Kamila Ceran, Doman Nowakowski czy Małgorzata Moszczeńska.

Stacja jako pierwsza wprowadziła na antenę codzienne poranne wywiady z politykami na żywo. Pierwszym gościem programu "Gość Radia ZET" był Leszek Balcerowicz. Program do 1995 roku prowadził Andrzej Woyciechowski. Przed wyborami parlamentarnymi w 1993 roku rozgłośnia zorganizowała radiowo-telewizyjne debaty polityków z udziałem widzów.

Nowością był też "Czerwony telefon", pod którym słuchacze mogli zostawiać informacje, następnie weryfikowane przez dziennikarzy. W efekcie Radio ZET jako pierwsze podało m.in. informację o zamordowaniu gen. Marka Papały. Stacja może pochwalić się także pierwszą w Polsce codzienną listą przebojów. "Komputerowa lista przebojów" była nadawana w latach 1995-2000.

W 1994 roku Radio ZET stało się jedną z dwóch ogólnopolskich komercyjnych stacji radiowych w kraju. Po śmierci Andrzeja Woyciechowskiego w 1995 roku rozgłośnia zmieniła format na muzyczno-informacyjny, mocno podkreślając swój rozrywkowy charakter.

Nagroda im. Andrzeja Woyciechowskiego

Pomysłodawcą i założycielem stacji był Andrzej Woyciechowski – wybitny dziennikarz radiowy, prasowy i telewizyjny. Woyciechowski współpracował z Polskim Radiem, Telewizją Polską, Radio France Internationale RFI, agencją prasową Agence France-Presse (AFP), Radiem Wolna Europa, francuskimi gazetami "Le Monde" i "Liberation", a także Telewizją Polsat. Wspierali go Janusz Weiss i Leszek Stafiej.

Szymon Majewski o Andrzeju Woyciechowskim
Szymon Majewski o Andrzeju WoyciechowskimTVN24

Od 2005 roku z inicjatywy rozgłośni wręczana jest doroczna Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego za najlepszy materiał dziennikarski łamiący stereotypy, wykraczający poza schematy i zaglądający za kulisy otaczającej nas rzeczywistości.

To jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dziennikarskich w Polsce. W kapitule nagrody zasiadają redaktorzy naczelni i wybitni przedstawiciele największych polskich mediów.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: archiwum Radia ZET

Pozostałe wiadomości