Polska jest na 20. miejscu w UE pod względem wysokości stawek PIT, licząc stawki w najwyższym progu - wynika z opublikowanego we wtorek raportu PwC. W dokumencie wskazano, że w ponad połowie krajów UE kwota wolna od podatku jest znacznie wyższa niż u nas.
W komunikacie poświęconym raportowi "Praca w UE – podatki i składki" wskazano, że w krajach europejskich dominują progresywne stawki podatku, przekraczające nawet 50 proc. (Szwecja 57 proc., Portugalia 56,5 proc., Holandia 52 proc.).
Połowa do oddania
Zgodnie z analizą PwC Polska na tle krajów UE znajduje się na 20. miejscu ze stawką 32 proc., licząc od najwyższej stawki. W ponad połowie krajów Unii Europejskiej stawki podatkowe dla osób najlepiej zarabiających wahają się w graniach 40-57 proc.
Najniższa stawka podatkowa wśród krajów o skali progresywnej obowiązuje w Czechach (22 proc.). Natomiast stawki liniowe stanowią zdecydowaną mniejszość (Bułgaria, Rumunia, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia). Najwyższa liniowa stawka podatkowa obowiązuje na Łotwie (23 proc.), a najniższa w Bułgarii (10 proc.). - Pod względem nominalnej stawki Polska zajmuje solidną 20-tą pozycję w rankingu państw UE, licząc od najwyższej stawki. Należy jednak brać pod uwagę także takie aspekty, jak kwota wolna od podatku, wysokość progów podatkowych czy możliwość stosowania ulg podatkowych, a także składki na ubezpieczenia społeczne – podkreśliła cytowana w komunikacie wicedyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC Joanna Narkiewicz-Tarłowska.
Niska kwota wolna
W dokumencie zaznaczono, że w wielu krajach wysokie stawki podatkowe połączone są z dużymi kwotami wolnymi od podatku. W tym zestawieniu na pierwszym miejscu znajduje się Cypr z kwotą 19,5 tys. euro, w drugiej na tej liście Finlandii kwota wolna od podatku wynosi 16,1 tys. euro, a w Wielkiej Brytanii ok. 13,5 tys. euro. W Polsce kwota wolna od podatku wynosi zaledwie ok. 750 euro, jednak w niektórych krajach w ogóle jej nie ma. Raport PwC potwierdza też, że na kształtowanie stawek podatkowych ogromny wpływ ma sytuacja ekonomiczna danego kraju. I tak w ostatnich latach w Portugalii i Grecji stawki podatkowe wzrosły, a w Estonii i na Łotwie zostały obniżone.
Niewielkie ulgi
W wielu krajach UE wysokie stawki podatkowe są rekompensowane także ulgami, np. od kredytów mieszkaniowych i dojazdu do pracy (Holandia), od wydatków na prywatny fundusz emerytalny (Dania), od wydatków na fachową literaturę niezbędną do pracy (Niemcy, Austria), czy na cele edukacyjne i zdrowotne (Łotwa). W Polsce najważniejszą ulgą podatkową jest tzw. ulga prorodzinna (głównie ulga na dzieci i w mniejszym stopniu wspólne rozliczenie z małżonkiem). Z raportu wynika ponadto, że w Polsce, podobnie jak w większości państw UE, składki ZUS w 2014 r. kształtowały się na poziomie ok. 30-40 proc. wynagrodzenia brutto, w tym zazwyczaj składka pracodawcy jest większa niż składka pracownika. W rankingu kosztów pracy (czyli składki pracodawcy) Polska zajmuje 15. pozycję na 28 państw, licząc od kosztów najwyższych do najniższych.
Autor: mw / Źródło: PAP