Przedsiębiorca Roku 2019. Znamy finalistów konkursu

Przedsiębiorca Roku 2019. Znamy finalistów konkursuprzedsiebiorcaroku.pl

Już po raz 17. firma EY organizuje konkurs, który ma wyłonić Przedsiębiorcę Roku. W tegorocznym finale znalazło się 17 przedsiębiorców z 11 firm. Rywalizują oni w trzech kategoriach: Produkcja i Usługi, Nowe Technologie/Innowacyjności oraz Nowy Biznes. O tym, kto otrzyma tytuł Przedsiębiorcy Roku 2019, dowiemy się podczas uroczystej gali 28 listopada. Wydarzenie będzie transmitowane przez TVN24 BiS.

- Tegoroczna liczba zgłoszeń do konkursu EY Przedsiębiorca Roku po raz kolejny wzrosła. W ciągu ostatniej dekady świat zmienił się szybciej, niż ktokolwiek z nas mógł to przewidzieć. Zachodzące na rynku zmiany, których siłą napędową są nowe technologie, widzimy także w naszym konkursie. Otrzymaliśmy dużą liczbę zgłoszeń od spółek technologicznych i startupów, a już od kilku lat rośnie liczba kandydatów w kategoriach Nowe Technologie/Innowacyjność oraz Nowy Biznes - mówi Jacek Kędzior, Partner Zarządzający EY.

Jak dodaje Marek Jarocki, audytor konkursu EY Przedsiębiorca Roku, w tym roku w finale jest duża różnorodność branż.

- Wśród finalistów znajdują się między innymi przedstawiciele sektora spożywczego, ochrony zdrowia i świata nowoczesnych technologii. Oprócz nieskrywanej pasji łączy ich wszystkich niechęć do powielania utartych schematów. Ta grupa wyjątkowych przedsiębiorców została wybrana z dużej liczby zgłoszeń, z których najwięcej spełniających wymogi formalne napłynęło w kategorii Produkcja i Usługi. Było ich niemal dwa razy tyle, ile w ubiegłym roku. Podobnie było w kategorii Nowy Biznes, gdzie wpłynęło blisko 60 proc. więcej zgłoszeń niż w poprzedniej edycji - wyjaśnia Jarocki.

Lista finalistów

Kategoria Produkcja i Usługi

Dorota Jarodzka-Śródka - Archicom

Przekształciła architektoniczne biuro projektowe w firmę deweloperską, której portfolio obejmuje osiedla mieszkaniowe, budynki użyteczności publicznej, renowację zabytków oraz budynki biurowe.

Andrzej Kuczyński i Adam Kuczyński - Transfer Multisort Elektronik

Spółka zajmuje się sprzedażą komponentów elektronicznych i jest jednym z największych podmiotów działających w branży handlu elektroniką. W portfolio ma ponad 250 tys. produktów, które trafiają do ponad 140 krajów.

Artur Rytel – Green Holding

Z niedużego rodzinnego biznesu Artur Rytel stworzył Green Holding, prężnie działającą grupę spółek, specjalizujących się w nowoczesnych uprawach warzyw, ich przetwórstwie oraz w logistyce chłodniczej. Jest pomysłodawcą marki Fit&Easy, brandowego lidera w swojej kategorii.

Jakub Swadźba - Diagnostyka

Stworzył największą w Polsce sieć laboratoriów medycznych. Firma zatrudnia ponad 7,5 tys. pracowników, ma 172 laboratoria i ponad tysiąc punktów pobrań. Rocznie wykonuje ponad 60 milionów badań i oferuje 3 tysiące testów.

Joanna i Piotr Dębiccy - Formika

Formika to jeden z wiodących w Europie producentów opakowań giętkich dla przemysłu spożywczego, farmaceutycznych oraz kosmetycznego. Formika dostarcza swoje produkty na 4 kontynenty i do ponad 40 krajów świata.

Kategoria Nowe Technologie/Innowacyjność

Bartosz Kubik - Ekoenergetyka-Polska

Bartosz Kubik jest założycielem spółki produkującej stacje szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. Jego rozwiązania zasilają transport elektryczny w 60 miastach w 11 krajach. Firma jako jedna z pierwszych opracowała systemy szybkiego ładowania autobusów elektrycznych i dzisiaj ma ponad 90 proc. udziałów w polskim rynku oraz ok. 40 proc. udziałów w rynku europejskim.

Gregoire Nitot - Sii

W ciągu kilkunastu lat z jednoosobowej firmy z siedzibą w niewielkim lokalu mieszkalnym spółka przekształciła się w przedsiębiorstwo świadczące usługi z zakresu rozwoju oprogramowania, zarządzania infrastrukturą IT, testów, service desk, szkoleń, inżynierii oraz konsultingu. Obecnie w 13 oddziałach Sii w całym kraju pracuje ponad 4 tys. specjalistów.

Piotr Wojciechowski - WB Electronics

Grupa WB jest największą w Polsce prywatną firmą, zajmującą się technologiami wojskowymi. Projektuje zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie, a jej filozofią jest tworzenie unikalnych rozwiązań technicznych w oparciu o własną myśl technologiczną. Grupa zatrudnia ponad 1200 osób na całym świecie, z czego ponad połowa to kadra inżynierska i pracownicy ośrodków B+R.

Kategoria Nowy Biznes

Tomasz Jabłoński i Damian Strzelczyk - Tutlo

Tutlo to innowacyjna platforma do nauki języka angielskiego, działająca od 2016 roku. Jej wyróżnikiem jest możliwość uczenia się z dowolnego miejsca na świecie, bez wcześniejszego umawiania się. Wystarczy zalogować się na platformę i połączyć z jednym z 300 native speakerów m.in. z Wielkiej Brytanii, Australii, USA czy Kanady. Kursy sprzedawane są przez internet i w 9 stacjonarnych salonach. Z platformy korzysta już ponad 7000 użytkowników, a 200 firm oferuje ją jako benefit pracowniczy.

Mateusz Juszczak, Radosław Nowosielski, Mateusz Rulewicz - Laparo

Firma działa od 2016 roku i specjalizuje się w produkcji symulatorów medycznych, przede wszystkim urządzeń do treningu laparoskopowego dla studentów medycyny oraz lekarzy. Obecnie trenażery Laparo sprzedawane są w 80 krajach, a w planach jest budowa sieci dystrybucji oraz otwarcie zagranicznego oddziału firmy.

Łukasz Skłodowski, Grzegorz Ciwoniuk - Elastic Cloud Solutions

Elastic Cloud Solutions stworzyła workai - nagradzaną i docenianą przez międzynarodowych ekspertów platformę Digital Employee Experience. Jest to zestaw narzędzi usprawniających komunikację wewnętrzną, zarządzanie wiedzą i budujące zaangażowanie pracowników.

Jury konkursu

Spośród finalistów niezależne jury wyłoni najlepszego przedsiębiorcę w oparciu o sześć kryteriów: przedsiębiorczość, wyniki finansowe, strategia, działalność międzynarodowa, relacje z pracownikami i otoczeniem oraz nowe technologie. W skład 12-osobowego gremium wchodzą autorytety ze świata biznesu oraz rotacyjnie zwycięzcy poprzednich edycji konkursu:

Jerzy Koźmiński - Przewodniczący Jury, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Paweł Buszman - Założyciel American Heart of Poland, Przedsiębiorca Roku 2015 Marcin Grzymkowski - Prezes eobuwie.pl, Przedsiębiorca Roku 2016 Marcin Iwiński - Wiceprezes CD Projekt, Przedsiębiorca Roku 2008 Piotr Krupa - Prezes KRUK S.A., Przedsiębiorca Roku 2017 Adam Krzanowski - Prezes Grupy Nowy Styl, Przedsiębiorca Roku 2014 Krzysztof Pawiński - Prezes Grupy Maspex Wadowice, Przedsiębiorca Roku 2011 Ewald Raben - Prezes Grupy Raben, Przedsiębiorca Roku 2012 Jacek Siwicki - Prezes, Przewodniczący Rady Dyrektorów Enterprise Investors Kinga Stanisławska - Partner Zarządzający i Założyciel Experior Venture Fund Andrzej Wiśniowski - Twórca firmy WIŚNIOWSKI, Przedsiębiorca Roku 2013 Filip Granek - Prezes XTPL S.A., Przedsiębiorca Roku 2018

Uroczysta gala

Zwycięzców w kategoriach Produkcja i Usługi, Nowy Biznes, Nowe Technologie/Innowacyjność oraz zdobywcę tytułu EY Przedsiębiorca Roku 2019 poznamy podczas Gali Finałowej, która odbędzie się w czwartek, 28 listopada. Wydarzenie będzie transmitowane TVN24 BiS.

Zwycięzca polskiej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku będzie reprezentować nasz kraj podczas międzynarodowego finału, gdzie zmierzy się z laureatami lokalnych edycji konkursu z około 60 krajów. Gala World Entrepreneur of the Year odbędzie się w czerwcu 2020 roku w Monte Carlo.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: przedsiebiorcaroku.pl

Pozostałe wiadomości

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Na Giełdzie Papierów Wartościowych wszystkie główne indeksy rosną. WIG-Banki jest na najwyższym poziomie w historii. "Wszystko wskazuje na to, że obecny rok na warszawskim parkiecie będzie należał do najbardziej zyskownych od wielu lat" - napisał w komentarzu Michał Stanek z Q Value.

Euforia na warszawskiej giełdzie

Euforia na warszawskiej giełdzie

Źródło:
PAP Biznes, tvn24.pl

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP

W pierwszym półroczu 2025 roku deweloperzy sprzedali 18,3 tysiąca mieszkań. To wynik mniejszy o około 10 procent mniejszy niż rok temu przy tym, gdy oferta mieszkań jest na poziomie historycznego maksimum - w sprzedaży jest 62 tysiące lokali. Jak wskazuje Otodom na rynku może pojawić się stagnacja.

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

Źródło:
PAP

Ja na przykład ostatnio bardzo dużo mówię o Polsce lokalnej i o tym, że potrzeby Polski lokalnej są inne niż Warszawy. Sama jestem warszawianką i patriotką Warszawy, ale uważam, że te rozwiązania z Warszawy, copy-paste na Polskę lokalną, to totalnie nie jest to - powiedziała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050). Broniła w ten sposób poprawek przegłosowanych w Sejmie wspólnie z PiS w sprawie budownictwa społecznego.

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

Źródło:
tvn24.pl

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt poinformowała, że dotychczas pisma od prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł otrzymało 25 krajów. Dodała, że Unia Europejska jest bardzo chętna do negocjacji handlowych, z kolei Kanada to trudny partner do rozmów.

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

Źródło:
PAP

Producenci oleju w liście do premiera Donalda Tuska domagają się odblokowania możliwości importu rzepaku z Ukrainy. W ich ocenie niedobór surowca w sezonie 2025/2026 ma wynieść co najmniej 500 tysięcy ton, co negatywnie wpłynie na krajowe tłocznie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że wstrzymuje się jeszcze z decyzjami w tej sprawie.

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Uważam, że obywatelom należy się informacja na temat prawdziwego obrazu sytuacji - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, odnosząc się do przedstawionego w środę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości raportu na temat sytuacji spółek Skarbu Państwa. Jak stwierdził, jest "zszokowany poziomem fałszu i manipulacji" twierdzeń przedstawicieli opozycji.

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W czerwcu Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, wnioskowała o podwyżkę stóp procentowych o 250 punktów bazowych. Wniosek został jednak odrzucony przez pozostałych członków RPP - poinformował Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl