Premier Donald Tusk poinformował, że zwróci się do marszałka Sejmu z propozycją uchwały niższej izby parlamentu, wzywającej Komisję Europejską do nałożenia unijnych sankcji na rosyjskie i białoruskie produkty rolne. Zapowiedział też, że wystąpi w najbliższych dniach z konkretną inicjatywą, dotyczącą rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu.
"Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu, po powrocie z Wilna, z propozycją uchwały polskiego Sejmu, wzywającej Komisję Europejską do nałożenia pełnych sankcji na produkty rolne, żywnościowe rosyjskie i białoruskie. Jestem przekonany, że wspólna europejska decyzja będzie skuteczniejsza niż indywidualne decyzje państw regionu" - powiedział Tusk na konferencji prasowej w Wilnie, po spotkaniu z premier Litwy.
Rewizja Zielonego Ładu
Donald Tusk zapowiedział w poniedziałek, że wystąpi w najbliższych dniach z konkretną inicjatywą, dotyczącą rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu. - Rewizja będzie miała na celu ochronę polskiego i europejskiego rynku rolnego - wskazał premier.
- Mamy poglądy, które każą nam działać na rzecz ochrony klimatu. Prezentujemy siły polityczne, dla których ochrona środowiska, zdrowie obywateli to są najwyższe priorytety, ale też odnajdujemy w konkretnych zapisach Zielonego Ładu zapisy nie do końca adekwatne do rzeczywistych problemów, przed jakimi stoi UE. Mówiąc wprost - ochrona środowiska nie może i nie musi być w konflikcie z elementarnymi interesami, jeśli chodzi o produkcję żywności i rolnictwo europejskie. Musimy tutaj znaleźć wspólną przestrzeń - powiedział Tusk.
- Naszym zadaniem - i na pewno znajdziemy rozwiązanie - jest, aby cześć zapisów Zielonego Ładu tak skorygować, aby nie uderzały wprost w interesy i poczucie bezpieczeństwa danych grup ludności. Nie chodzi tutaj tylko o producentów rolnych, ale oni są przede wszystkim narażeni na niektóre nieprzewidziane przez polityków konsekwencje Zielonego Ładu. Ja także będę występował w najbliższych dniach z konkretną inicjatywą dotyczącą rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu, rewizji, która będzie miała na celu ochronę polskiego i europejskiego rynku rolnego, procentów żywności - dodał.
Protesty rolników
Protesty rolników są organizowane w Unii Europejskiej już od kilkunastu dni. Postulaty polskich rolników to m.in. odstąpienie od przepisów Zielonego Ładu, uszczelnienie granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza UE oraz obrona hodowli zwierzęcej w Polsce.
W ubiegłym tygodniu szef rządu wziął udział w Szczycie Rolniczym w Warszawie. Zadeklarował, że polski rząd zrobi wszystko, aby ochronić polskie rolnictwo. Zapowiedział, że będzie postulował w Brukseli zawieszenie lub wycofanie zapisów Zielonego Ładu w zakresie rolnictwa. Jednocześnie rząd będzie działał na rzecz objęcia embargiem rosyjskich i białoruskich produktów rolnych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24