Jakie są podstawowe prawa i obowiązki pracownika?

mat. sponsorowany

Prawa i obowiązki pracownika reguluje Kodeks pracy. Ich znajomość pozwala uniknąć popełnienia błędów, które mogą skutkować zwolnieniem, a także reagować w przypadku, gdy pracodawca postępuje nieuczciwie. Sprawdź w naszym artykule, jakie są podstawowe prawa pracownika oraz dowiedz się, co należy do obowiązków każdej zatrudnionej osoby.

Artykuł sponsorowany

Prawa i obowiązki pracownika - gdzie jest o nich mowa?

Prawa i obowiązki pracownika określa Kodeks pracy, czyli najważniejszy akt normatywny regulujący sprawy z zakresu prawa pracy. Jego przepisy dotyczą wyłącznie osób zatrudnionych na umowie o pracę. Umowy o dzieło oraz zlecenia reguluje z kolei Kodeks cywilny. Sprawdź, jakie są najważniejsze prawa i obowiązki pracownika wynikające z Kodeksu pracy.

Podstawowe prawa pracownika

Kodeks pracy określa obowiązki pracowników, a także przyznaje im szereg praw. Podstawowe prawa pracownika, które można znaleźć w tej ustawie, to m.in.:

• prawo do poszanowania godności,

• prawo do godnego wynagrodzenia z gwarancją jego minimalnego poziomu,

• prawo do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych,

• prawo do swobodnego wykonywania wybranej pracy,

• prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy,

• prawo do tworzenia i wstępowania w organizacje pracownicze,

• prawo do wypoczynku i urlopu, w tym urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego, rodzicielskiego, wychowawczego, wypoczynkowego, szkoleniowego, okolicznościowego i na żądanie,

• prawo do równego traktowania w zakresie jednakowego wykonywania tych samych obowiązków,

• prawo do płatnych przerw wliczonych w czas pracy,

• prawo do powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim i urlopie bezpłatnym,

• prawo do świadczeń socjalnych i z tytułu ubezpieczeń.

Prawo do wypoczynku i urlopu

Z Kodeksu pracy wynika, że pracownik ma prawo do wypoczynku, który zapewniają przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wypoczynkowych. To również jedna z podstawowych zasad prawa pracy. Ustawodawca przyjął, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, z ustawowymi wyjątkami. Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może z kolei przekroczyć 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym, z wyłączeniem pracowników, którzy zarządzają zakładem pracy w imieniu pracodawcy.

W każdym tygodniu pracownikowi przysługuje prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego minimum 11 godzin na dobę. Ponadto, każda osoba zatrudniona na umowie o pracę może skorzystać z corocznego, płatnego, nieprzerwanego urlopu w wymiarze 20 lub 26 dni (zależnie od stażu pracy). Prawa pracownika do urlopu nie można się rzec.

Prawo do poszanowania godności i innych dóbr osobistych

Z art. 30 Konstytucji wynika, że godność, mająca charakter niezbywalny i przyrodzony, stanowi źródło wolności oraz praw człowieka i obywatela. Według Kodeksu pracy, obowiązkiem każdego pracodawcy jest poszanowanie godności i innych dóbr osobistych pracownika. Ich przykładowy katalog określa art. 23 Kodeksu cywilnego. Są to: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska. Na gruncie prawa pracy wyróżnia się również godność pracowniczą. O jej naruszeniu można mówić m.in. w przypadku mobbingu, ujawnianiu bez zgody pracownika informacji objętych ochroną danych osobowych, dopuszczaniu się czynów nieobyczajnych wobec pracownika, a także słownym lub czynnym znieważaniu.

Prawo do godziwego wynagrodzenia

Kolejnym istotnym prawem pracownika jest godziwe wynagrodzenie za wykonywaną pracę. Warunki jego realizacji określają przepisy prawa oraz polityka państwa w zakresie płac, w szczególności poprzez ustalanie wynagrodzenia minimalnego. Przez „godziwe wynagrodzenie” rozumie się taką pensję, która odpowiada rodzajowi i charakterowi pracy, posiadanym przez pracownika kwalifikacjom i doświadczeniu zawodowemu, a także ilości i jakości świadczonej pracy. Musi być ono wypłacane co najmniej raz w miesiącu, w ustalonym, stałym terminie. Godziwe wynagrodzenie oznacza także, że jeśli dwóch pracowników wykonuje pracę na takim samym stanowisku lub tego samego rodzaju, ich pensja musi być równa.

Prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy

Niezależnie od umowy, każdy pracownik ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Za ich zapewnienie odpowiada pracodawca. Prawa pracownika w zakresie BHP obejmują:

• możliwość zaprzestania wykonywania obowiązków zawodowych, jeżeli wiążą się one z zagrożeniem zdrowia i życia jego lub innych osób,

• możliwość oddalenia się z miejsca pracy, jeśli zaprzestanie wykonywania obowiązków nie usuwa zagrożenia,

• możliwość powstrzymania się od wykonywania pracy wymagającej szczególnej sprawności psychofizycznej w przypadku, gdy jego stan psychofizyczny nie zapewnia bezpiecznego wykonywania pracy i stwarza zagrożenie dla innych osób,

• dostęp do napojów i posiłków profilaktycznych zapewnionych przez pracodawcę, jeśli praca wykonywana jest w szczególnie uciążliwych warunkach.

Prawo do równego traktowania

Równe traktowanie to kolejne ważne prawo pracownika. Kodeks pracy przewiduje, że każdy zatrudniony ma równe prawa z tytułu wykonywania takich samych zadań służbowych. Pracodawca ma z kolei obowiązek równego zatrudnienia wszystkich pracowników w zakresie:

• nawiązania i rozwiązania stosunku pracy,

• warunków zatrudnienia,

• awansowania,

• dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Obowiązuje również zakaz dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, orientację seksualną, niepełnosprawność, narodowość, pochodzenie etniczne, rasę, religię, wyznanie, przynależność związkową, przekonania polityczne oraz zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Podstawowe obowiązki pracownika

W Kodeksie pracy zostały przewidziane nie tylko prawa, ale również obowiązki pracowników. Ich nieprzestrzeganie może wiązać się z przykrymi konsekwencjami, np. upomnieniem, naganą, a nawet zwolnieniem dyscyplinarnym. Do podstawowych obowiązków pracownika zalicza się:

• sumienne i staranne wykonywanie pracy,

• stosowanie się do poleceń przełożonych dotyczących pracy, jeśli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę,

• przestrzeganie czasu pracy ustalonego w zakładzie,

• przestrzeganie przepisów oraz zasad BHP, a także przepisów przeciwpożarowych,

• dbanie o dobro zakładu pracy, chronienie jego mienia oraz zachowywanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę,

• przestrzeganie tajemnicy określonej w odrębnych przepisach,

• przestrzeganie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.

Z Kodeksu karnego wynika, że nieprzestrzeganie praw pracowniczych przez pracodawcę może skutkować nałożeniem na niego grzywny, kary ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Obowiązek przestrzegania zasad BHP

Każdy zatrudniony jest zobowiązany do zaznajomienia się z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy w swoim zakładzie oraz bezwzględnego przestrzegania ich. Obowiązki pracownika wynikające z BHP to między innymi:

• branie udział w szkoleniach i instruktażach oraz podchodzenie do egzaminów sprawdzających znajomość zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,

• wykonywanie obowiązków zgodnych z przepisami i zasadami BHP oraz dostosowywanie się do poleceń przełożonych wydawanych w tym zakresie,

• dbanie o stan maszyn, narzędzi, urządzeń i sprzętu, a także o ład i porządek w miejscu pracy,

• poddawanie się badaniom wstępnym, kontrolnym, okresowym oraz innym zaleconym przez lekarza, a także stosowanie się do jego wskazań,

• niezwłoczne zawiadamianie przełożonego o zauważonym w zakładzie pracy wypadku albo zagrożeniu życia lub zdrowia ludzkiego oraz ostrzeganie współpracowników, a także inne osoby znajdujące się w rejonie zagrożenia, o grożącym im niebezpieczeństwie

• współdziałanie z pracodawcą i przełożonymi w wypełnianiu obowiązków dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jak widać, pracownikowi przysługuje wiele praw wynikających z Kodeksu pracy. Przepisy tego aktu gwarantują mu m.in. godziwe wynagrodzenie, równe traktowanie, urlop i wypoczynek, a także bezpieczne warunki pracy. Pracownik, który zna swoje prawa, może walczyć o uczciwe, bezpieczne i komfortowe zatrudnienie, a także wie, co robić, gdy pracodawca ich nie przestrzega.

Prawa to jednak nie wszystko. Osoba zatrudniona w danym zakładzie ma również obowiązki, m.in. wypełnianie swoich zadań w sposób staranny i sumienny, przestrzeganie przepisów BHP, a także dbanie o dobro zakładu pracy. W przeciwnym wypadku mogą spotkać ją przykre konsekwencje w postaci m.in. kar pieniężnych, a nawet zwolnienia dyscyplinarnego.

Źródło zdjęcia głównego: mat. sponsorowany

Pozostałe wiadomości

Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 4,9 procenta wobec 5 procent miesiąc wcześniej - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Jednak mogą niepokoić dane dotyczące zgłoszonej liczby zwolnień grupowych.

Rekordowo niska stopa bezrobocia w czerwcu

Rekordowo niska stopa bezrobocia w czerwcu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Chaos na Lotnisku Split spowodował atak hakerski - donosi chorwacki portal Slobodna Dalmacija. Wcześniej nasza widzka poinformowała nas, że wczoraj "około godziny 19.15 cały system lotniska przestał działać, co spowodowało całkowitą blokadę pracy systemu i funkcjonowania lotniska". Obecnie, jak dodaje Slobodna Dalmacija "możliwe są opóźnienia lotów".

Podróżujący utknęli na chorwackim lotnisku. Znana jest przyczyna kłopotów

Podróżujący utknęli na chorwackim lotnisku. Znana jest przyczyna kłopotów

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

- To nie jest najlepsze rozwiązanie, które dzisiaj moglibyśmy mieć, bo od tego nie będzie większej podaży mieszkań - powiedział na konferencji Szymon Hołownia, marszałek Sejmu i lider Polski 2050 odnosząc się do projektu #naStart. Z kolei Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w opinii do nowej wersji projektu negatywnie oceniło zmiany dotyczące zniesienia limitu dochodowego dla rodzin z co najmniej trójką dzieci.

Hołownia o programie mieszkaniowym: Kredytu zero procent nie poprzemy

Hołownia o programie mieszkaniowym: Kredytu zero procent nie poprzemy

Źródło:
tvn24.pl,PAP

Ufam, że ta sprawa zostanie w odpowiedni sposób potraktowana i rozstrzygnięta przez ustawodawcę - powiedział profesor Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, w programie "Jeden na jeden". We wtorek senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu ponownie pochyli się nad nowelizacją prawa autorskiego i apelem mediów o uwzględnienie ich postulatów.

Rzecznik Praw Obywatelskich: Wolność prasy to dziennikarze i ich uprawnienia

Rzecznik Praw Obywatelskich: Wolność prasy to dziennikarze i ich uprawnienia

Źródło:
TVN24, PAP

Wakacje, ku uciesze dzieci, to czas wolny od szkoły. Dorośli często mają z tego powodu mniej powodów do radości, gdyż muszą przez te dwa miesiące zapewnić dzieciom opiekę. A, jak podaje BIG InfoMonitor, średni koszt letnich zajęć dla dzieci to kwota rzędu 1 421 złotych. Z kolei za kolonie trzeba zapłacić nawet do 5 tysięcy złotych.

Obozy, kolonie i półkolonie. Ile kosztują wakacje dla dzieci w 2024 roku?

Obozy, kolonie i półkolonie. Ile kosztują wakacje dla dzieci w 2024 roku?

Źródło:
PAP

Sesja na Wall Street w poniedziałek została zamknęła się ze wzrostami głównych indeksów. S&P 500 osiągnął najlepszy wynik od początku czerwca. Inwestorzy ze spokojem przyjęli niedzielną decyzję prezydenta USA Joe Bidena o rezygnacji z ponownego kandydowania na ten urząd, jednak - jak wskazują analitycy - decyzja ta zwiększa niepewność na rynkach.

Odbicie na Wall Street

Odbicie na Wall Street

Źródło:
PAP

Rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat zakładają założenia projektu, które opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Dodano, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 roku.

System poboru opłat ma objąć autostrady i ekspresówki oddane po 2017 roku. Nowy plan rządu

System poboru opłat ma objąć autostrady i ekspresówki oddane po 2017 roku. Nowy plan rządu

Źródło:
PAP

Zyski Ryanaira obniżył się o prawie połowę w drugim kwartale 2024 roku, ponieważ ceny biletów spadły o 15 procent rok do roku. Zwiększa to obawy o słabe lato dla europejskich linii lotniczych w miarę wygasania boomu po pandemii COVID-19 - wskazał Reuters.

Zysk Ryanaira gwałtownie spada z powodu niższych cen biletów. Akcje na dużym minusie

Zysk Ryanaira gwałtownie spada z powodu niższych cen biletów. Akcje na dużym minusie

Źródło:
Reuters, "Guardian"

W 2023 roku liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o 129 819 osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tak spadła liczba ludności w Polsce w 2023 roku

Tak spadła liczba ludności w Polsce w 2023 roku

Źródło:
PAP

Dodatkowe 20 milionów złotych przeznaczone na program "Podróże z klasą" wyczerpano w cztery minuty - przekazał resort edukacji. MEN podał także, że zarejestrowano 752 nowe wnioski, a łącznie na program w tej edycji zostanie przeznaczone 80 milionów złotych.

"Podróże z klasą". Dodatkowe środki wyczerpano w cztery minuty

"Podróże z klasą". Dodatkowe środki wyczerpano w cztery minuty

Źródło:
PAP

Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu spadła o 8,9 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści oceniają, że spadek aktywności budownictwa to między innymi efekt cyklicznego przestoju w inwestycjach współfinansowanych przez Unię Europejską.

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Źródło:
PAP

"Oszuści na niebezpiecznych stronach wyłudzają dane logowania do bankowości elektronicznej oraz informacje o kartach płatniczych" - przestrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego na portalu X (dawniej Twitter).

Oszuści podszywają się pod bank

Oszuści podszywają się pod bank

Źródło:
PAP

Kilkunastu mieszkańców terenów pod lotnisko w Baranowie zgłosiło w ostatnich dniach chęć sprzedaży swoich nieruchomości - podała spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK).

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

Źródło:
PAP

Jednym z najlepiej opłacanych stanowisk jest specjalista pełniący funkcję chief information officera w sektorze IT. Taki pracownik może liczyć na miesięczną pensję w wysokości nawet 70 tysięcy złotych - wynika raportu płacowego firmy Antal. Na wysokie wynagrodzenia mogą liczyć również dyrektorzy finansowi, specjaliści w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), czy kierownicy do spraw marketingu.

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Źródło:
PAP

W ciągu siedmiu godzin po niedzielnej rezygnacji prezydenta USA Joe Bidena z walki o reelekcję, drobni darczyńcy wpłacili niemal 47 milionów dolarów na konta zbierającej fundusze dla Partii Demokratycznej organizacji non-profit ActBlue.

47 milionów dolarów w siedem godzin. "Największa jednodniowa zbiórka w bieżącej kampanii"

47 milionów dolarów w siedem godzin. "Największa jednodniowa zbiórka w bieżącej kampanii"

Źródło:
PAP

Minister finansów Andrzej Domański poinformował na antenie TOK FM, że jego resort będzie prowadził rozmowy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Przemysłu na temat cen prądu w 2025 roku i ewentualnych dalszych rozwiązań osłonowych.

Minister o rachunkach na "akceptowanym poziomie"

Minister o rachunkach na "akceptowanym poziomie"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła szóstka. Wartość głównej wygranej to dwa miliony złotych. Totalizator Sportowy poinformował, gdzie kupiono szczęśliwy los.

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Inwestorzy oceniają skutki rezygnacji Joe Bidena z kandydowania na urząd prezydenta USA. Na giełdach w Azji przeważają spadki. Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Dolar pozostaje stabilny. W ocenie ekonomistów decyzja Bidena zwiększa niepewność na rynkach, co nie sprzyja walutom rynków wschodzących.

Rynki reagują na decyzję Bidena. "To oznacza większą niepewność"

Rynki reagują na decyzję Bidena. "To oznacza większą niepewność"

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2024 roku wzrosła o 4,4 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż detaliczna w czerwcu. Nowe dane ze sklepów

Sprzedaż detaliczna w czerwcu. Nowe dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Płace rosną, ale brakuje rąk do pracy. - Z pracownikami jest problem, szczególnie tymi sezonowymi - mówi właściciel sieci hoteli nad morzem. Specjaliści mówią o napiętej sytuacji, a problem może się jeszcze pogłębiać.

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Źródło:
tvn24.pl

Z ulgi dla samotnie wychowujących dzieci może skorzystać ten rodzic, który jest zaangażowany w wychowanie dzieci w większym stopniu - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na wyjaśnienia resortu finansów.

"To uprawnia do zastosowania preferencyjnego rozliczenia". Głos resortu finansów

"To uprawnia do zastosowania preferencyjnego rozliczenia". Głos resortu finansów

Źródło:
PAP

Mieszkańcy Majorki demonstrowali w niedzielę swoje niezadowolenie z turystyfikacji wyspy. Kilkanaście tysięcy osób wzięła udział w proteście, podczas którego wykrzykiwano hasła wymierzone w turystów, np. "Wracajcie do domów!" czy "Oddajcie nam Majorkę!". Postulują między innymi ograniczenie miejsc noclegowych.

Mieszkańcy Majorki do turystów: "Wracajcie do domów!", "wasz luksus, nasza męka"

Mieszkańcy Majorki do turystów: "Wracajcie do domów!", "wasz luksus, nasza męka"

Źródło:
PAP

Od 1 sierpnia 2024 roku Polskie Linie Lotnicze LOT tymczasowo zawieszają możliwość transportu psów na pokładzie samolotu oraz w luku bagażowym na rejsach do Stanów Zjednoczonych. Powodem są nowe przepisy wprowadzone w USA.

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Źródło:
tvn24.pl

W szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego wierzy zaledwie co czwarty tak zwany gniazdownik - wynika z raportu Otodom. Jednak, jak wynika z badania, 40 procent z nich patrzy w przyszłość pozytywnie, licząc na pomoc w sfinansowaniu lokum, a także na zmiany na rynku.

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Źródło:
PAP

Władze hiszpańskiego miasta Calpe zakazały turystom "rezerwowania" miejsc na plaży poprzez zostawianie tam krzeseł, parasoli czy leżaków. Plażowiczom, którzy nie zastosują się do nowych regulacji, grozi kara w wysokości 250 euro, czyli około 1070 złotych.

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Źródło:
CNN

Wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców tak zwanych taksówek na aplikację z jednej strony może pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, ale z drugiej spowodować powstanie problemów społecznych - przekazał Maciej Mysona z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Jak informuje Uber, po zmianie przepisów odeszło 30 procent kierowców, co wpłynęło na wzrost cen i dłuższy czas oczekiwania.

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Źródło:
PAP

Za opóźniony lub odwołany lot przysługuje rekompensata w wysokości od 250 do 600 euro, natomiast przy opóźnieniach pociągu kwota 25 lub 50 procent ceny biletu - wyjaśnia Renata Yanisiv, koordynator ECK Polska. W przypadku noclegów reklamować można każdą niezgodność z umową lub ofertą hotelu.

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Źródło:
PAP

Mieszkanka Żarowa w województwie dolnośląskim padła ofiarą oszustwa po wystawieniu na sprzedaż dziecięcej hulajnogi. 47-latka uwierzyła oszustom podszywającym się pod pracowników portalu ogłoszeniowego, w wyniku czego straciła spore oszczędności. Policja przypomina, by w trakcie transakcji internetowych zachować ostrożność oraz rozwagę.

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Źródło:
PAP, KPP w Świdnicy