Jakie są podstawowe prawa i obowiązki pracownika?

mat. sponsorowany

Prawa i obowiązki pracownika reguluje Kodeks pracy. Ich znajomość pozwala uniknąć popełnienia błędów, które mogą skutkować zwolnieniem, a także reagować w przypadku, gdy pracodawca postępuje nieuczciwie. Sprawdź w naszym artykule, jakie są podstawowe prawa pracownika oraz dowiedz się, co należy do obowiązków każdej zatrudnionej osoby.

Artykuł sponsorowany

Prawa i obowiązki pracownika - gdzie jest o nich mowa?

Prawa i obowiązki pracownika określa Kodeks pracy, czyli najważniejszy akt normatywny regulujący sprawy z zakresu prawa pracy. Jego przepisy dotyczą wyłącznie osób zatrudnionych na umowie o pracę. Umowy o dzieło oraz zlecenia reguluje z kolei Kodeks cywilny. Sprawdź, jakie są najważniejsze prawa i obowiązki pracownika wynikające z Kodeksu pracy.

Podstawowe prawa pracownika

Kodeks pracy określa obowiązki pracowników, a także przyznaje im szereg praw. Podstawowe prawa pracownika, które można znaleźć w tej ustawie, to m.in.:

• prawo do poszanowania godności,

• prawo do godnego wynagrodzenia z gwarancją jego minimalnego poziomu,

• prawo do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych,

• prawo do swobodnego wykonywania wybranej pracy,

• prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy,

• prawo do tworzenia i wstępowania w organizacje pracownicze,

• prawo do wypoczynku i urlopu, w tym urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego, rodzicielskiego, wychowawczego, wypoczynkowego, szkoleniowego, okolicznościowego i na żądanie,

• prawo do równego traktowania w zakresie jednakowego wykonywania tych samych obowiązków,

• prawo do płatnych przerw wliczonych w czas pracy,

• prawo do powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim i urlopie bezpłatnym,

• prawo do świadczeń socjalnych i z tytułu ubezpieczeń.

Prawo do wypoczynku i urlopu

Z Kodeksu pracy wynika, że pracownik ma prawo do wypoczynku, który zapewniają przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wypoczynkowych. To również jedna z podstawowych zasad prawa pracy. Ustawodawca przyjął, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, z ustawowymi wyjątkami. Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może z kolei przekroczyć 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym, z wyłączeniem pracowników, którzy zarządzają zakładem pracy w imieniu pracodawcy.

W każdym tygodniu pracownikowi przysługuje prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego minimum 11 godzin na dobę. Ponadto, każda osoba zatrudniona na umowie o pracę może skorzystać z corocznego, płatnego, nieprzerwanego urlopu w wymiarze 20 lub 26 dni (zależnie od stażu pracy). Prawa pracownika do urlopu nie można się rzec.

Prawo do poszanowania godności i innych dóbr osobistych

Z art. 30 Konstytucji wynika, że godność, mająca charakter niezbywalny i przyrodzony, stanowi źródło wolności oraz praw człowieka i obywatela. Według Kodeksu pracy, obowiązkiem każdego pracodawcy jest poszanowanie godności i innych dóbr osobistych pracownika. Ich przykładowy katalog określa art. 23 Kodeksu cywilnego. Są to: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska. Na gruncie prawa pracy wyróżnia się również godność pracowniczą. O jej naruszeniu można mówić m.in. w przypadku mobbingu, ujawnianiu bez zgody pracownika informacji objętych ochroną danych osobowych, dopuszczaniu się czynów nieobyczajnych wobec pracownika, a także słownym lub czynnym znieważaniu.

Prawo do godziwego wynagrodzenia

Kolejnym istotnym prawem pracownika jest godziwe wynagrodzenie za wykonywaną pracę. Warunki jego realizacji określają przepisy prawa oraz polityka państwa w zakresie płac, w szczególności poprzez ustalanie wynagrodzenia minimalnego. Przez „godziwe wynagrodzenie” rozumie się taką pensję, która odpowiada rodzajowi i charakterowi pracy, posiadanym przez pracownika kwalifikacjom i doświadczeniu zawodowemu, a także ilości i jakości świadczonej pracy. Musi być ono wypłacane co najmniej raz w miesiącu, w ustalonym, stałym terminie. Godziwe wynagrodzenie oznacza także, że jeśli dwóch pracowników wykonuje pracę na takim samym stanowisku lub tego samego rodzaju, ich pensja musi być równa.

Prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy

Niezależnie od umowy, każdy pracownik ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Za ich zapewnienie odpowiada pracodawca. Prawa pracownika w zakresie BHP obejmują:

• możliwość zaprzestania wykonywania obowiązków zawodowych, jeżeli wiążą się one z zagrożeniem zdrowia i życia jego lub innych osób,

• możliwość oddalenia się z miejsca pracy, jeśli zaprzestanie wykonywania obowiązków nie usuwa zagrożenia,

• możliwość powstrzymania się od wykonywania pracy wymagającej szczególnej sprawności psychofizycznej w przypadku, gdy jego stan psychofizyczny nie zapewnia bezpiecznego wykonywania pracy i stwarza zagrożenie dla innych osób,

• dostęp do napojów i posiłków profilaktycznych zapewnionych przez pracodawcę, jeśli praca wykonywana jest w szczególnie uciążliwych warunkach.

Prawo do równego traktowania

Równe traktowanie to kolejne ważne prawo pracownika. Kodeks pracy przewiduje, że każdy zatrudniony ma równe prawa z tytułu wykonywania takich samych zadań służbowych. Pracodawca ma z kolei obowiązek równego zatrudnienia wszystkich pracowników w zakresie:

• nawiązania i rozwiązania stosunku pracy,

• warunków zatrudnienia,

• awansowania,

• dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Obowiązuje również zakaz dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, orientację seksualną, niepełnosprawność, narodowość, pochodzenie etniczne, rasę, religię, wyznanie, przynależność związkową, przekonania polityczne oraz zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Podstawowe obowiązki pracownika

W Kodeksie pracy zostały przewidziane nie tylko prawa, ale również obowiązki pracowników. Ich nieprzestrzeganie może wiązać się z przykrymi konsekwencjami, np. upomnieniem, naganą, a nawet zwolnieniem dyscyplinarnym. Do podstawowych obowiązków pracownika zalicza się:

• sumienne i staranne wykonywanie pracy,

• stosowanie się do poleceń przełożonych dotyczących pracy, jeśli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę,

• przestrzeganie czasu pracy ustalonego w zakładzie,

• przestrzeganie przepisów oraz zasad BHP, a także przepisów przeciwpożarowych,

• dbanie o dobro zakładu pracy, chronienie jego mienia oraz zachowywanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę,

• przestrzeganie tajemnicy określonej w odrębnych przepisach,

• przestrzeganie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.

Z Kodeksu karnego wynika, że nieprzestrzeganie praw pracowniczych przez pracodawcę może skutkować nałożeniem na niego grzywny, kary ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Obowiązek przestrzegania zasad BHP

Każdy zatrudniony jest zobowiązany do zaznajomienia się z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy w swoim zakładzie oraz bezwzględnego przestrzegania ich. Obowiązki pracownika wynikające z BHP to między innymi:

• branie udział w szkoleniach i instruktażach oraz podchodzenie do egzaminów sprawdzających znajomość zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,

• wykonywanie obowiązków zgodnych z przepisami i zasadami BHP oraz dostosowywanie się do poleceń przełożonych wydawanych w tym zakresie,

• dbanie o stan maszyn, narzędzi, urządzeń i sprzętu, a także o ład i porządek w miejscu pracy,

• poddawanie się badaniom wstępnym, kontrolnym, okresowym oraz innym zaleconym przez lekarza, a także stosowanie się do jego wskazań,

• niezwłoczne zawiadamianie przełożonego o zauważonym w zakładzie pracy wypadku albo zagrożeniu życia lub zdrowia ludzkiego oraz ostrzeganie współpracowników, a także inne osoby znajdujące się w rejonie zagrożenia, o grożącym im niebezpieczeństwie

• współdziałanie z pracodawcą i przełożonymi w wypełnianiu obowiązków dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jak widać, pracownikowi przysługuje wiele praw wynikających z Kodeksu pracy. Przepisy tego aktu gwarantują mu m.in. godziwe wynagrodzenie, równe traktowanie, urlop i wypoczynek, a także bezpieczne warunki pracy. Pracownik, który zna swoje prawa, może walczyć o uczciwe, bezpieczne i komfortowe zatrudnienie, a także wie, co robić, gdy pracodawca ich nie przestrzega.

Prawa to jednak nie wszystko. Osoba zatrudniona w danym zakładzie ma również obowiązki, m.in. wypełnianie swoich zadań w sposób staranny i sumienny, przestrzeganie przepisów BHP, a także dbanie o dobro zakładu pracy. W przeciwnym wypadku mogą spotkać ją przykre konsekwencje w postaci m.in. kar pieniężnych, a nawet zwolnienia dyscyplinarnego.

Źródło zdjęcia głównego: mat. sponsorowany

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump może jednym pociągnięciem pióra wpędzić sąsiadów w recesję - wskazał portal stacji CNN, czym nawiązał do ewentualnego nałożenia zapowiadanych wcześniej ceł na Meksyk i Kanadę. 

Media: Trump może wyrządzić niewiarygodne szkody Meksykowi i Kanadzie jednym podpisem

Media: Trump może wyrządzić niewiarygodne szkody Meksykowi i Kanadzie jednym podpisem

Źródło:
CNN

Bank Japonii (BoJ) podniósł stopy procentowe do najwyższego poziomu od czasu światowego kryzysu finansowego, do którego doszło w 2008 roku - przekazał portal stacji CNN.

Podwyżka stóp procentowych. Ostatni raz były tak wysoko 17 lat temu

Podwyżka stóp procentowych. Ostatni raz były tak wysoko 17 lat temu

Źródło:
CNN

Reprezentujemy tylko węgierskie interesy i nie zamierzamy płacić za cudze wojny - podkreślił w mediach społecznościowych węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. Wcześniej premier Donald Tusk napisał, że jeśli Viktor Orban zablokuje europejskie sankcje przeciw Rosji, to będzie jasne, że "gra w drużynie Putina".

Szijjarto reaguje na słowa Tuska. "Agentowi Sorosa może być trudno to zrozumieć"

Szijjarto reaguje na słowa Tuska. "Agentowi Sorosa może być trudno to zrozumieć"

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że w nadchodzącym losowaniu można będzie wygrać 25 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 25 stycznia 2025 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Czy sklepy w niedzielę są otwarte? Tak, 26 stycznia przypada pierwsza w 2025 roku niedziela handlowa. Kolejna będzie dopiero za prawie trzy miesiące - 13 kwietnia.

Czy sklepy są dziś otwarte?

Czy sklepy są dziś otwarte?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na placu Świętego Marka w Wenecji trwają prace konserwacyjne. Archeolodzy odkryli tam fragmenty muru budynku wzniesionego między VI a X wiekiem. Od soboty znalezisko można podziwiać zza ogrodzenia ustawionego na słynnym placu.

Odkrycie w Wenecji. Ponad tysiąc lat temu było tam "castrum"

Odkrycie w Wenecji. Ponad tysiąc lat temu było tam "castrum"

Źródło:
PAP

Najstarszy bank świata Monte dei Paschi di Siena złożył ofertę przejęcia większego rywala Mediobanca za 13,3 miliarda euro - podała Agencja Reutera. Dodała, że propozycja została pozytywnie przyjęta przez władze, ale wywołała spore zaskoczenie na rynku.

"Zaskakująca oferta" najstarszego banku świata

"Zaskakująca oferta" najstarszego banku świata

Źródło:
Reuters, AP, Bloomberg, CNBC

Sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym spadła w 2024 roku do najniższego poziomu od 30 lat. Astronomiczne ceny i wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych zniechęciły kupujących - wskazał portal stacji CNN.

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Źródło:
CNN
Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pewne nienaturalne sformułowania używane przez ChatGPT znalazły się w recenzowanych publikacjach naukowych - wskazano w analizie profesora Artura Strzeleckiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Według badacza może to negatywnie wpłynąć na zaufanie do treści naukowych.

"Według mojej wiedzy na dzień ostatniej aktualizacji". Sztuczna inteligencja w publikacjach naukowych

"Według mojej wiedzy na dzień ostatniej aktualizacji". Sztuczna inteligencja w publikacjach naukowych

Źródło:
PAP

W piątek z lotniska Katowice odleciał czarterowy samolot z ponad 500 pasażerami na pokładzie. Do La Romany w Dominikanie poleciało rekordowe 524 osób - przekazał rzecznik lotniska Piotr Adamczyk.

Ponad pół tysiąca osób na pokładzie. Rekord na polskim lotnisku

Ponad pół tysiąca osób na pokładzie. Rekord na polskim lotnisku

Źródło:
PAP

Niemiecka gospodarka ma problemy z powodu wieloletnich zaniedbań oraz błędów popełnionych przy transformacji energetycznej - stwierdził ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) Konrad Popławski. Jego zdaniem kryzys może osłabić rolę Niemiec w Unii Europejskiej (UE).

Problemy gospodarcze Niemiec. "Szansa na podjęcie poważnych reform w UE"

Problemy gospodarcze Niemiec. "Szansa na podjęcie poważnych reform w UE"

Źródło:
PAP

Po pierwszym kwartale dolar będzie się osłabiał - stwierdził ekonomista PKO Banku Polskiego Mirosław Budzicki. Wyjaśnił też, jaki wpływ na amerykańską walutę ma i będzie mieć ponowne dojście do władzy przez Donalda Trumpa.

Kurs dolara. "Sytuacja jest porównywalna z przełomem października i listopada"

Kurs dolara. "Sytuacja jest porównywalna z przełomem października i listopada"

Źródło:
PAP

Donald Trump chce amerykańskiej dominacji w badaniach nad sztuczną inteligencją (AI) - podkreśliła analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) Aleksandra Wójtowicz. Wyjaśniła też, jakie decyzje w tej kwestii już podjął i jaki wpływ na politykę Waszyngtonu mogą mieć giganci technologiczni.

"Teraz te ramy zostały zniesione"

"Teraz te ramy zostały zniesione"

Źródło:
PAP

Palermo na Sycylii to włoska stolica "cyfrowych wędrowców", czyli pracowników zdalnych z całego świata oraz twórców startupów - wskazał dziennik "Corriere della Sera". Dodał, że w ostatnim czasie zamieszkało tam około tysiąca osób z USA, Niemiec i Polski.

"Efekt Silicon Valley" na popularnej wyspie

"Efekt Silicon Valley" na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ogromna zmienność, spadek popytu i niepewność gospodarcza to czynniki kształtujące obraz branży motoryzacyjnej w ubiegłym roku. Były cięcia etatów, redukcja kosztów i próby ograniczenia ekspansji chińskich marek. W Polsce był to także czas kluczowych decyzji. Prysły marzenia o Izerze, pierwszym polskim elektryku. Jakie zmiany zaszły na rynku samochodowym i co nas czeka w przyszłości?

Cięcia etatów, redukcje kosztów i koniec marzenia o milionie aut

Cięcia etatów, redukcje kosztów i koniec marzenia o milionie aut

Źródło:
tvn24.pl, Financial Times, Reuters, Rho Motion

Unia Metropolii Polskich oczekuje szczegółowego raportu od Poczty Polskiej na temat usterek i wad e-Doręczeń oraz sposobu ich rozwiązania - poinformował w piątek Sylwester Szczepaniak z UMP. Poczta Polska zapewniła, że co miesiąc przekazuje informacje do resortu cyfryzacji, a co tydzień - do Centralnego Ośrodka Informatyki (COI).

Listy polecone z kłopotami. System "nie działa w pełni"

Listy polecone z kłopotami. System "nie działa w pełni"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 180 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 24 stycznia 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W Chorwacji odbył się w piątek ogólnokrajowy bojkot sklepów, supermarketów i stacji benzynowych. To odpowiedź obywateli na stały wzrost cen. Chorwacja jest jednym z trzech krajów Unii Europejskiej z najwyższą obecnie inflacją.

Sklepy świecą pustkami. "Bojkotujemy wysokie ceny"

Sklepy świecą pustkami. "Bojkotujemy wysokie ceny"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Decyzja Joe Bidena o wprowadzeniu przez USA ograniczenia eksportu amerykańskich czipów sztucznej inteligencji dla Polski jest rozczarowująca - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla amerykańskiej stacji Fox Business.

"To będzie ze szkodą dla Polski". Prezydent o decyzji Joe Bidena

"To będzie ze szkodą dla Polski". Prezydent o decyzji Joe Bidena

Źródło:
PAP

Niemcy mierzą się z rekordowym niedoborem wykwalifikowanych pracowników. Już 86 procent niemieckich firm zgłasza problemy ze znalezieniem rąk do pracy, wynika z raportu ManpowerGroup. Wskazano również, w których sektorach jest szczególnie źle.

Tak źle jeszcze nie było. W Niemczech brakuje rąk do pracy

Tak źle jeszcze nie było. W Niemczech brakuje rąk do pracy

Źródło:
Tagesspiegel, Deutsche Welle

Zmiana sytuacji na rynkach ropy i walutowym sprzyjają obniżkom cen paliw w hurcie, rosną też szanse na spadek cen paliw na stacjach w ostatnich dniach stycznia - prognozuje Reflex. Z kolei zdaniem analityków e-petrol, na stacjach nie będzie na razie obniżek cen, ale tankujący benzynę mogą liczyć na zahamowanie podwyżek.

"Szansa na wyhamowanie podwyżek"

"Szansa na wyhamowanie podwyżek"

Źródło:
PAP

Pierwszym krokiem do jawności płac mają być informacje o widełkach wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. To główne założenie projektu, którym zajęli się w piątek posłowie. Jawność płac to narzędzie w walce z dyskryminacją ze względu na płeć - żeby przeciwdziałać nierównościom, trzeba najpierw o nich wiedzieć - powiedziała w piątek w Sejmie ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas debaty.

Więcej jawności w sprawie wynagrodzeń. "To narzędzie w walce z dyskryminacją"

Więcej jawności w sprawie wynagrodzeń. "To narzędzie w walce z dyskryminacją"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przelew na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy czy wpłatę poprzez eSkarbonkę można odliczyć od podstawy opodatkowania - wyjaśnia redakcji biznesowej portalu tvn24.pl Piotr Hanuszewski z KPMG. Należy jednak pamiętać przy tym o kilku istotnych kwestiach.

Czy wpłatę na WOŚP można odliczyć od podatku?

Czy wpłatę na WOŚP można odliczyć od podatku?

Źródło:
tvn24.pl