Jakie są podstawowe prawa i obowiązki pracownika?

mat. sponsorowany

Prawa i obowiązki pracownika reguluje Kodeks pracy. Ich znajomość pozwala uniknąć popełnienia błędów, które mogą skutkować zwolnieniem, a także reagować w przypadku, gdy pracodawca postępuje nieuczciwie. Sprawdź w naszym artykule, jakie są podstawowe prawa pracownika oraz dowiedz się, co należy do obowiązków każdej zatrudnionej osoby.

Artykuł sponsorowany

Prawa i obowiązki pracownika - gdzie jest o nich mowa?

Prawa i obowiązki pracownika określa Kodeks pracy, czyli najważniejszy akt normatywny regulujący sprawy z zakresu prawa pracy. Jego przepisy dotyczą wyłącznie osób zatrudnionych na umowie o pracę. Umowy o dzieło oraz zlecenia reguluje z kolei Kodeks cywilny. Sprawdź, jakie są najważniejsze prawa i obowiązki pracownika wynikające z Kodeksu pracy.

Podstawowe prawa pracownika

Kodeks pracy określa obowiązki pracowników, a także przyznaje im szereg praw. Podstawowe prawa pracownika, które można znaleźć w tej ustawie, to m.in.:

• prawo do poszanowania godności,

• prawo do godnego wynagrodzenia z gwarancją jego minimalnego poziomu,

• prawo do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych,

• prawo do swobodnego wykonywania wybranej pracy,

• prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy,

• prawo do tworzenia i wstępowania w organizacje pracownicze,

• prawo do wypoczynku i urlopu, w tym urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego, rodzicielskiego, wychowawczego, wypoczynkowego, szkoleniowego, okolicznościowego i na żądanie,

• prawo do równego traktowania w zakresie jednakowego wykonywania tych samych obowiązków,

• prawo do płatnych przerw wliczonych w czas pracy,

• prawo do powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim i urlopie bezpłatnym,

• prawo do świadczeń socjalnych i z tytułu ubezpieczeń.

Prawo do wypoczynku i urlopu

Z Kodeksu pracy wynika, że pracownik ma prawo do wypoczynku, który zapewniają przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wypoczynkowych. To również jedna z podstawowych zasad prawa pracy. Ustawodawca przyjął, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, z ustawowymi wyjątkami. Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może z kolei przekroczyć 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym, z wyłączeniem pracowników, którzy zarządzają zakładem pracy w imieniu pracodawcy.

W każdym tygodniu pracownikowi przysługuje prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego minimum 11 godzin na dobę. Ponadto, każda osoba zatrudniona na umowie o pracę może skorzystać z corocznego, płatnego, nieprzerwanego urlopu w wymiarze 20 lub 26 dni (zależnie od stażu pracy). Prawa pracownika do urlopu nie można się rzec.

Prawo do poszanowania godności i innych dóbr osobistych

Z art. 30 Konstytucji wynika, że godność, mająca charakter niezbywalny i przyrodzony, stanowi źródło wolności oraz praw człowieka i obywatela. Według Kodeksu pracy, obowiązkiem każdego pracodawcy jest poszanowanie godności i innych dóbr osobistych pracownika. Ich przykładowy katalog określa art. 23 Kodeksu cywilnego. Są to: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska. Na gruncie prawa pracy wyróżnia się również godność pracowniczą. O jej naruszeniu można mówić m.in. w przypadku mobbingu, ujawnianiu bez zgody pracownika informacji objętych ochroną danych osobowych, dopuszczaniu się czynów nieobyczajnych wobec pracownika, a także słownym lub czynnym znieważaniu.

Prawo do godziwego wynagrodzenia

Kolejnym istotnym prawem pracownika jest godziwe wynagrodzenie za wykonywaną pracę. Warunki jego realizacji określają przepisy prawa oraz polityka państwa w zakresie płac, w szczególności poprzez ustalanie wynagrodzenia minimalnego. Przez „godziwe wynagrodzenie” rozumie się taką pensję, która odpowiada rodzajowi i charakterowi pracy, posiadanym przez pracownika kwalifikacjom i doświadczeniu zawodowemu, a także ilości i jakości świadczonej pracy. Musi być ono wypłacane co najmniej raz w miesiącu, w ustalonym, stałym terminie. Godziwe wynagrodzenie oznacza także, że jeśli dwóch pracowników wykonuje pracę na takim samym stanowisku lub tego samego rodzaju, ich pensja musi być równa.

Prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy

Niezależnie od umowy, każdy pracownik ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Za ich zapewnienie odpowiada pracodawca. Prawa pracownika w zakresie BHP obejmują:

• możliwość zaprzestania wykonywania obowiązków zawodowych, jeżeli wiążą się one z zagrożeniem zdrowia i życia jego lub innych osób,

• możliwość oddalenia się z miejsca pracy, jeśli zaprzestanie wykonywania obowiązków nie usuwa zagrożenia,

• możliwość powstrzymania się od wykonywania pracy wymagającej szczególnej sprawności psychofizycznej w przypadku, gdy jego stan psychofizyczny nie zapewnia bezpiecznego wykonywania pracy i stwarza zagrożenie dla innych osób,

• dostęp do napojów i posiłków profilaktycznych zapewnionych przez pracodawcę, jeśli praca wykonywana jest w szczególnie uciążliwych warunkach.

Prawo do równego traktowania

Równe traktowanie to kolejne ważne prawo pracownika. Kodeks pracy przewiduje, że każdy zatrudniony ma równe prawa z tytułu wykonywania takich samych zadań służbowych. Pracodawca ma z kolei obowiązek równego zatrudnienia wszystkich pracowników w zakresie:

• nawiązania i rozwiązania stosunku pracy,

• warunków zatrudnienia,

• awansowania,

• dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Obowiązuje również zakaz dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, orientację seksualną, niepełnosprawność, narodowość, pochodzenie etniczne, rasę, religię, wyznanie, przynależność związkową, przekonania polityczne oraz zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Podstawowe obowiązki pracownika

W Kodeksie pracy zostały przewidziane nie tylko prawa, ale również obowiązki pracowników. Ich nieprzestrzeganie może wiązać się z przykrymi konsekwencjami, np. upomnieniem, naganą, a nawet zwolnieniem dyscyplinarnym. Do podstawowych obowiązków pracownika zalicza się:

• sumienne i staranne wykonywanie pracy,

• stosowanie się do poleceń przełożonych dotyczących pracy, jeśli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę,

• przestrzeganie czasu pracy ustalonego w zakładzie,

• przestrzeganie przepisów oraz zasad BHP, a także przepisów przeciwpożarowych,

• dbanie o dobro zakładu pracy, chronienie jego mienia oraz zachowywanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę,

• przestrzeganie tajemnicy określonej w odrębnych przepisach,

• przestrzeganie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.

Z Kodeksu karnego wynika, że nieprzestrzeganie praw pracowniczych przez pracodawcę może skutkować nałożeniem na niego grzywny, kary ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Obowiązek przestrzegania zasad BHP

Każdy zatrudniony jest zobowiązany do zaznajomienia się z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy w swoim zakładzie oraz bezwzględnego przestrzegania ich. Obowiązki pracownika wynikające z BHP to między innymi:

• branie udział w szkoleniach i instruktażach oraz podchodzenie do egzaminów sprawdzających znajomość zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,

• wykonywanie obowiązków zgodnych z przepisami i zasadami BHP oraz dostosowywanie się do poleceń przełożonych wydawanych w tym zakresie,

• dbanie o stan maszyn, narzędzi, urządzeń i sprzętu, a także o ład i porządek w miejscu pracy,

• poddawanie się badaniom wstępnym, kontrolnym, okresowym oraz innym zaleconym przez lekarza, a także stosowanie się do jego wskazań,

• niezwłoczne zawiadamianie przełożonego o zauważonym w zakładzie pracy wypadku albo zagrożeniu życia lub zdrowia ludzkiego oraz ostrzeganie współpracowników, a także inne osoby znajdujące się w rejonie zagrożenia, o grożącym im niebezpieczeństwie

• współdziałanie z pracodawcą i przełożonymi w wypełnianiu obowiązków dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jak widać, pracownikowi przysługuje wiele praw wynikających z Kodeksu pracy. Przepisy tego aktu gwarantują mu m.in. godziwe wynagrodzenie, równe traktowanie, urlop i wypoczynek, a także bezpieczne warunki pracy. Pracownik, który zna swoje prawa, może walczyć o uczciwe, bezpieczne i komfortowe zatrudnienie, a także wie, co robić, gdy pracodawca ich nie przestrzega.

Prawa to jednak nie wszystko. Osoba zatrudniona w danym zakładzie ma również obowiązki, m.in. wypełnianie swoich zadań w sposób staranny i sumienny, przestrzeganie przepisów BHP, a także dbanie o dobro zakładu pracy. W przeciwnym wypadku mogą spotkać ją przykre konsekwencje w postaci m.in. kar pieniężnych, a nawet zwolnienia dyscyplinarnego.

Źródło zdjęcia głównego: mat. sponsorowany

Pozostałe wiadomości

- Jesteśmy w tej chwili dwudziestą największą gospodarką na świecie, ale oczywiście chcemy więcej. Musimy wzmocnić kluczowe branże polskiego przemysłu, chociażby przemysł kosmiczny, który ma potencjał do tego, aby w polskiej gospodarce mieć rosnące znaczenie - powiedział w "Faktach po Faktach" minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Pytany o plany podniesienia kwoty wolnej od podatku minister nie podał konkretnej daty.

"Jesteśmy 20. gospodarką świata, ale chcemy więcej"

"Jesteśmy 20. gospodarką świata, ale chcemy więcej"

Źródło:
TVN24

Elektryki, hybrydy, auta o napędzie wodorowym i alternatywnym - o takie pojazdy ma się wydłużyć lista samochodów, którym przysługiwałby zwrot kosztów użytkowania - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury dla tvn24.pl. Stawki za tak zwane kilometrówki mają być obliczane na podstawie mocy silnika, a nie pojemności, jak było do tej pory.

Zmiany w kilometrówkach. Kto może na tym zyskać?

Zmiany w kilometrówkach. Kto może na tym zyskać?

Źródło:
tvn24.pl

W piątek w Eurojackpot do wygrania było 480 milionów złotych. Oto wyniki losowania z 25 lipca 2025 roku. Do godziny 22 brak informacji, ile wygranych padło i jaką mają wysokość.

Wyniki Eurojackpot. Jakie liczby padły podczas losowania?

Wyniki Eurojackpot. Jakie liczby padły podczas losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Bezpieczna podróż to nie tylko przestrzeganie przepisów, ale także świadome decyzje, które pozwolą uratować życie - przekazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w drogowym dekalogu bezpiecznego kierowcy. Jak podkreślono, kluczowe znaczenie mają między innymi odpowiednie przygotowanie pojazdu, zabezpieczenie bagażu i pełna koncentracja za kierownicą.

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu? Wakacyjny kodeks dla kierowców

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu? Wakacyjny kodeks dla kierowców

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ceny na stacjach paliw pozostaną względnie stabilne - przewidują analitycy e-petrol. Z kolei według Biura Maklerskiego Reflex, możliwe są delikatne spadki. Za litr benzyny Pb95 kierowcy płacą obecnie o 52 gr mniej niż przed rokiem. Diesel w skali roku staniał o 37 gr na litrze - wskazali analitycy Refleksu.

Sytuacja na stacjach benzynowych jest "korzystna dla kierowców"

Sytuacja na stacjach benzynowych jest "korzystna dla kierowców"

Źródło:
PAP

Meta, właściciel Facebooka i Instagrama, poinformowała, że z początkiem października przestanie wyświetlać reklamy związane z polityką, wyborami i kwestiami społecznymi dla użytkowników w Unii Europejskiej. Decyzja amerykańskiego koncernu wynika "z powodu niepewności prawnej wynikającej z przepisów Unii Europejskiej dotyczących reklam politycznych".

Bez politycznych reklam na Facebooku i Instagramie

Bez politycznych reklam na Facebooku i Instagramie

Źródło:
Reuters

Właściciel koncernu LVMH Bernard Arnault powiedział w czwartek "Wall Street Journal", że naciska na europejskich przywódców, by zawarli porozumienie handlowe z USA. Według gazety najbogatszy Europejczyk zachęca do przyjęcia warunków podobnych do tych, które USA zawarły z Japonią.

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) ostrzegł w piątek przed talerzami z Chin, dystrybuowanymi przez Woolworth Polska. Powodem jest stwierdzona wysoka migracja ołowiu, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - poinformowano w komunikacie.

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
PAP

Komornicy będą mogli pracować do 70. roku życia. Tak wynika z nowelizacji ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Wcześniejsze regulacje pozwalały na pracę do 65. roku życia. Ta sama nowela znosi także maksymalny okres asesury komorniczej, wynoszący obecnie 6 lat.

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Źródło:
PAP

Spółka Pepco Germany planuje przeorganizować swoją sieć sklepów w Niemczech w ramach postępowania restrukturyzacyjnego i w związku z tym złożyła wniosek o upadłość - poinformowano w komunikacie prasowym.

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Źródło:
PAP

PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank BPH, Bank Pocztowy - w tych instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w nadchodzących dniach. Klienci niektórych z nich powinni zaopatrzyć się na wszelki wypadek w gotówkę. Sprawdziliśmy, jakie prace planują banki.

Prace serwisowe w bankach. Lepiej wypłacić gotówkę

Prace serwisowe w bankach. Lepiej wypłacić gotówkę

Źródło:
tvn24.pl

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wydała koncernowi Chevron nową licencję na wydobycie ropy w Wenezueli – podał w czwartek dziennik "Washington Post", powołując się na anonimowe źródła. Oznacza to zwrot w polityce Waszyngtonu wobec reżimu w Caracas.

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amerykańska firma technologiczna Intel poinformowała w czwartek, że rezygnuje z realizacji zapowiadanych inwestycji w Polsce i w Niemczech. Intel planował otworzyć fabrykę półprzewodników pod Wrocławiem.

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Źródło:
PAP

Nie chciałbym, by nie tylko takie decyzje jak mrożenie cen energii, ale też decyzje strategiczne dla polskiej energetyki były wetowane - powiedział w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 minister energii Miłosz Motyka. Zapowiedział, że złożenie ustawy mrożącej ceny energii, bez elementów dotyczących farm wiatrowych, "jest absolutnie na stole". Szef ME zabrał także głos w sprawie zmian w rozliczaniu fotowoltaiki.

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Źródło:
TVN24

Tablice alimentacyjne zniknęły ze stron Ministerstwa Sprawiedliwości. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje. Ponownie je przeanalizujemy" – napisała na platformie X wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Znikające tablice. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje"

Znikające tablice. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje"

Źródło:
tvn24.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny wstrzymał decyzję środowiskową Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) dla terminala kontenerowego w Świnoujściu. Stało się tak na wniosek stowarzyszenia Zielone Wyspy Świnoujście oraz organizacji Lebensraum Vorpommern z wyspy Uznam. Wiceminister infrastruktury zapewnia, że inwestycja zostanie zrealizowana.

Wielka inwestycja w Polsce wstrzymana

Wielka inwestycja w Polsce wstrzymana

Źródło:
PAP

Errol Musk chce utworzyć instytut badawczy zajmujący się grawitacją, czasoprzestrzenią i długowiecznością. Ojciec najbogatszego człowieka na świecie spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami Izby Handlowej Federacji Bośni i Hercegowiny.

Zaskakujący pomysł ojca Elona Muska

Zaskakujący pomysł ojca Elona Muska

Źródło:
PAP

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał w piątek umowę o udzieleniu Polsce gwarancji kredytowej w wysokości 4 miliardów dolarów na modernizację polskiej armii. - Potwierdziliśmy sojusz polsko-amerykański. Jesteśmy przykładem dla Europy w sprawie wydatkowania pieniędzy na bezpieczeństwo - powiedział szef MON.

Umowa z USA podpisana. "Jesteśmy gotowi zagospodarować te pieniądze jak najlepiej"

Umowa z USA podpisana. "Jesteśmy gotowi zagospodarować te pieniądze jak najlepiej"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump spotkał się z szefem banku centralnego Jerome'em Powellem w siedzibie Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie. Trump powtórzył, że chciałby, aby Powell obniżył stopy procentowe.

Trump spotkał się z szefem Fed. "Wierzę, że zrobi coś dobrego"

Trump spotkał się z szefem Fed. "Wierzę, że zrobi coś dobrego"

Źródło:
PAP

Reżim Baszara al-Asada w Syrii został obalony, jednak jak podaje Agencja Reutera wygląda na to, że "oligarchia zastępowana jest przez oligarchię". Nowa władza ma potajemnie przekształcać gospodarkę i przejmować aktywa kontrolowane poprzednio przez dyktatora i jego otoczenie.

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

Źródło:
PAP

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przestrzegła Chiny, że ich podejście do rosyjskiej agresji na Ukrainę zaważy na przyszłości stosunków z Unią Europejską. W trakcie 25. szczytu UE-Chiny uzgodniono "ulepszony mechanizm" eksportu strategicznych surowców.

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Źródło:
PAP

Grupa reprezentująca Wielką Trójkę amerykańskich producentów samochodów wyraziła sprzeciw wobec umowy handlowej USA z Japonią - podał portal stacji CNN. Zdaniem branży porozumienie uderza w krajowych producentów oraz dostawców części.

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Źródło:
CNN

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko 18 krajom członkowskim, w tym Polsce. Chodzi o niewdrożenie dyrektywy uznającej omijanie unijnych sankcji za przestępstwo. Celem przepisów jest skuteczniejsze egzekwowanie ograniczeń nałożonych na Rosję.

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Źródło:
PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła stopy procentowe bez zmian - podano w komunikacie po posiedzeniu. Stopa depozytowa została utrzymana na poziomie 2,00 procent.

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wiceprezeska NBP Marta Kightley przekazała, że inflacja w lipcu powinna obniżyć się do około trzech procent, czyli poziomu zgodnego z celem Narodowego Banku Polskiego. Dodała, że czynniki jakie wpłyną na wskaźnik w średnim okresie to polityka fiskalna, sytuacja na rynku pracy, ceny energii i kształtowanie się koniunktury.

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Źródło:
PAP

Resort finansów dostrzega rosnącą liczbę wypłat z PPK, co zdaniem MF nie jest do końca zgodne z celem programu. PFR Portal PPK, który zarządza środkami, podkreśla, że "możliwość wypłaty przez uczestniczka PPK zgromadzonych środków w dowolnym momencie buduje zaufanie do programu".

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Źródło:
PAP