Tymbark, Kubuś i Tarczyn razem. Powstaje największa w Polsce grupa spożywcza

Z kraju

Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Ralf LotysGrupa Maspex Wadowice otrzymała zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie od firmy Agros Nova

Grupa Maspex Wadowice otrzymała zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie od firmy Agros Nova wybranych fabryk i marek produktów. W efekcie tej transakcji powstanie największa w Polsce grupa spożywcza o obrotach przekraczających 4 mld zł.

Jak poinformowała rzeczniczka Maspeksu Dorota Liszka, transakcja powinna zostać sfinalizowana pod koniec lipca tego roku. Firma z Wadowic kupuje należące do firmy Agros Nova dwa zakłady produkcyjne w Łowiczu i Wąsoszu oraz siedem marek produktów. Wśród przejmowanych marek są: dżemy Łowicz, warzywa konserwowe Krakus, keczupy i koncentraty pomidorowe Kotlin i Włocławek, majonezy, musztardy i sosy Fruktus oraz soki Tarczyn i Dr Witt. Strony nie ujawniają wartości transakcji.

Bez zmian w funkcjonowaniu

Według przedstawicielki spółki jest to jedno z największych przejęć w branży spożywczej w Polsce. W jego efekcie powstanie największa polska grupa spożywcza o obrotach ponad 4 mld zł, lider w wielu segmentach rynku spożywczego z silnymi, rozpoznawalnymi markami. - Do obecnych marek należących do Maspeksu, które są zdecydowanymi liderami w swoich kategoriach, takich jak m.in. Tymbark, Kubuś, Lubella, Puchatek, Ekland, DecoMorreno, Cremona, La Festa i Plusssz dołączą następne wielkie polskie marki m.in. Łowicz, Krakus, Kotlin, Włocławek, Fruktus, Tarczyn i Dr Witt - podkreśliła Liszka. Rzeczniczka zaznaczyła, że przejęcie fabryk i marek Agros Nova nie będzie wiązać się ze zmianami w ich funkcjonowaniu - działalność przyłączonej spółki będzie prowadzona w oparciu o pracowników firmy Agros Nova ze wszystkich lokalizacji – Łowicza, Wąsosza i Warszawy.

Największa akwizycja

Grupa Maspex Wadowice jest jedną z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej w segmencie produktów spożywczych. Posiada spółki zależne i zakłady produkcyjne w Polsce, Czechach, Rumunii, Bułgarii, na Słowacji, Węgrzech i Litwie. W zeszłym roku spółka odnotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 3,3 mld zł, z czego 1/3 stanowiła sprzedaż zagraniczna. Przejęcie wybranych aktywów Agros Nova jest 17. i największą akwizycją w historii wadowickiej firmy, w tym ósmą na rynku polskim.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Ralf Lotys