W poniedziałek wielkanocny obowiązuje zakaz handlu. Oznacza to, że 21 kwietnia 2025 roku większość sklepów w Polsce jest zamknięta. Przepisy przewidują pewne wyjątki. Wyjaśniamy, gdzie można zrobić zakupy w drugi dzień świąt wielkanocnych.
Z powodu przepisów dotyczących zakazu handlu w niedziele i święta większość sklepów, w tym duże sieci handlowe, jest zamknięta w poniedziałek wielkanocny.
Czy sklepy są otwarte w poniedziałek wielkanocny?
Ustawa przewiduje jednak wyjątki. Zakupy można zrobić w małych sklepach osiedlowych. Zgodnie z przepisami placówki mogą być otwarte, jeśli za ladą stoi i obsługuje klientów właściciel.
W przepisach przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.
Mogą być też otwarte niektóre sklepy działające na zasadzie franczyzy korzystające ze specjalnych zezwoleń. W poniedziałek wielkanocny mogą być otwarte także sklepy niektórych sieci, takich jak Żabka, Carrefour Express czy Lewiatan. Warto jednak wcześniej sprawdzić godziny działania poszczególnych placówek, bo mogą być inne niż zazwyczaj.
Automaty samoobsługowe i sklepy całodobowe bezobsługowe również nie podlegają świątecznym ograniczeniom.
Zakaz handlu w niedziele i święta
Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą. Po ostatniej nowelizacji ograniczenia nie dotyczą również trzech (wcześniej dwóch) kolejnych niedziel poprzedzających Boże Narodzenie.
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.
Nowe przepisy weszły w życie
1 lutego weszła w życie nowela przewidująca ustanowienie 24 grudnia dniem wolnym dla wszystkich pracowników, w tym pracowników placówek handlowych, dla których dotąd - zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta - Wigilia była dniem roboczym do godziny 14. Od tego roku trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe. Nowela przewiduje również, że w grudniu pracownik handlu nie będzie mógł pracować więcej niż dwie niedziele.
Pod koniec grudnia ub.r. prezydent Andrzej Duda zdecydował o skierowaniu ustawy o wolnej Wigilii do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Zastrzeżenia prezydenta dotyczą wprowadzenia trzeciej, dodatkowej niedzieli pracującej w grudniu dla pracowników handlu.
Zakaz handlu. Wyjątkowe niedziele
W tym roku zostało jeszcze sześć niedziel, w których nie będzie obowiązywał zakaz handlu. Wypadają one w 2025 roku: 27 kwietnia, 29 czerwca, 31 sierpnia, 7 grudnia, 14 grudnia i 21 grudnia.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock