Z kraju

Loteria okazała się hitem. Ponad cztery miliony zarejestrowanych paragonów

Z kraju

tvn24W loterii zarejestrowano ponad 4 miliony paragonów

- Cieszę się z ogromnego odzewu Polaków w Narodowej Loterii Paragonowej - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek. Pierwsze losowanie odbędzie się 16 listopada. Minister przypomina, że płacenie podatków jest "wszystkich Polaków, a także w interesie uczciwej konkurencji na rynku". Biorący udział w loterii mogą wygrać m.in. samochód i sprzęt komputerowy.

Aby wziąć w niej udział wystarczy mieć ukończone 18 lat i paragon fiskalny na minimum 10 zł, który należy zarejestrować na stronie loterii. Loteria ma potrwać do 30 września 2016 r. Paragon świadczący o dokonanych zakupach i w miesiącu zakupu należy zgłosić do loterii za pośrednictwem strony internetowej www.loteriaparagonowa.gov.pl Do loterii przyjmowane są tylko paragony fiskalne. Można zgłosić ich dowolną liczbę, przy czym jeden paragon można zgłosić tylko raz w loterii, niezależnie od kwoty zakupu. Raz w miesiącu będzie można wylosować Opla Astrę, a raz na kwartał – Opla Insignię. Ponadto będzie można wygrać laptop Lenovo Thinkpad oraz iPad-y Air 2. Losowania najcenniejszych nagród będzie można obejrzeć na żywo w TVP Regionalna. Nagrania z losowań będą też dostępne na kanale Narodowej Loterii Paragonowej. Wyniki losowań będą publikowane na stronie www.loteriaparagonowa.gov.pl/wyniki w dniu losowań. Zwycięzcy losowań nie mogą wymieniać nagród na inne ani otrzymać jej wartości w gotówce. W loterii nie mogą brać udziału pracownicy Ministerstwa Finansów i organizatora loterii oraz członkowie ich najbliższej rodziny. Ministerstwo podkreśliło, że wszystkie nagrody w Narodowej Loterii Paragonowej są zwolnione z podatku.

Paragon ważny dla budżetu

Wiceminister finansów Izabela Leszczyna mówiła niedawno, że na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, że każdy z nas, płacąc za towar lub za usługę, w sklepie, w restauracji, u fryzjera czy u mechanika samochodowego, uczestniczy w obrocie gospodarczym, i to czy bierzemy paragon fiskalny, w którym zawsze oprócz ceny za towar jest podatek VAT, ma znaczenie dla wpływów do budżetu państwa. - Podatek VAT to tak naprawdę największa pozycja w budżecie państwa, a więc im więcej wpływów z podatku VAT, tym więcej możemy przeznaczyć środków na budowę autostrad, szkół, szpitali, także na nasze bezpieczeństwo - na wojsko, policję, straż pożarną - podkreśliła. Poinformowała ponadto, że planowane jest także losowanie specjalne, w którym udział będą brać paragony wystawione przez "branżę premiowaną". W najbliższych miesiącach będzie to fryzjerstwo i kosmetyka, a w kolejnych - prywatne usługi medyczne. Leszczyna dodała, że takie paragony będą brać udział nie tylko w losowaniach comiesięcznych, ale również w losowaniu dodatkowym, które będzie odbywało się raz na trzy miesiące. - W branżach usługowych bywa bardzo często tak, że świadomość konsumencka, iż za taką usługę należy się nam paragon (…) jest stosunkowo mniejsza. Stąd takie branże - wyjaśniła.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24