Polska jak Bangladesz. „Szwaczki pracują bardzo ciężko, a żyją na granicy ubóstwa"


Głodowe płace, ciężkie warunki pracy: brak wody i wentylacji oraz przymusowe nadgodziny – tak wygląda praca w fabrykach odzieżowych w Azji oraz w… Polsce. - Szwaczki żyją na granicy ubóstwa, choć wykonują bardzo ciężką pracę - mówi dr Anna Paluszek, autorka raportu „Uszyte w Polsce”. A często są jedynymi żywicielkami rodziny.

W polskim przemyśle odzieżowym zatrudnionych jest prawie 100 tysięcy osób, większość z nich to kobiety. Zarabiają przeciętnie około 1546,52 zł netto - wynika z raportu przygotowanego przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie (FKO). Wg badań Polska znajduje się w grupie krajów Unii Europejskiej o najwyższej stopie ubóstwa wśród osób pracujących. Problem ten jest widoczny zwłaszcza w przemyśle odzieżowym zdominowanym przez kobiety – często jedyne żywicielki rodzin.

Jak wygląda ich życie? Mimo ciężkiej pracy zdarza się, że dochód oscyluje wokół minimum egzystencjalnego.

Jak w Bangladeszu

Zdaniem dr Anny Paluszek, autorki raportu samo umiejscowienie fabryki w Polsce nie sprawia, że prawa pracownicze są szanowane na takim poziomie, jak życzyliby sobie pracownicy i konsumenci. - To, że ktoś jest opłacany zgodnie z polskim prawem i zarabia najniższą krajową, czyli około 1280 złotych, a jest jedynym żywicielem rodziny, sprawia, że znajduje się na granicy minimum egzystencjalnego. Oznacza to, że nie jest w stanie spełniać wszystkich swoich podstawowych potrzeb. Polska stara się tworzyć wizerunek, że produkowanie odzieży w Polsce jest czymś lepszym niż w Bangladeszu, ale gdy porównamy to faktycznie z Bangladeszem, to okaże się, że kontekście kondycji życia człowieka wcale nie jest dużo lepiej - tłumaczy dr Anna Paluszek. - Badanie pokazuje, że w Polsce nawet jeśli ktoś wykonuje bardzo ciężką pracę, to nie jest w stanie osiągnąć podstawowego minimum socjalnego i oscyluje w granicach ubóstwa - dodaje.

To wyklucza pracownice i całe rodziny z życia społecznego i kulturalnego - nie wypoczywają, nie chodzą do kin, dzieci nie jeżdżą na wycieczki. Uprawiają samodzielnie warzywa i biorą dodatkowe nadgodziny, bo jest to jedyna szansa, by zreperować domowy budżet.

Przymusowe urlopy

Z raportu wynika, że istnieją fabryki, gdzie pracownice czują się wykorzystywane i zastraszone. Uderzająca jest wyrażana przez nie bezsilność wobec kierownictwa nastawionego na „szukanie oszczędności”. W wielu zakładach powstał system podnoszenia wydajności pracownic bez bezpośredniej motywacji płacowej – oparty na strachu przed utratą pracy, w wyniku niewyrabiania wyśrubowanych norm, bądź z powodu zamknięcia zakładu. Badaczka twierdzi też, że w przemyśle odzieżowym często dochodzi do zmuszania pracowników do brania bezpłatnych urlopów. - Osoby zatrudnione na umowach o pracę są zmuszane np. do bezpłatnych urlopów, gdy zakład produkcyjny ma przestój. Pracownicy muszą się na to zgodzić, bo nie mają innego wyjścia. To wynika z ich niskiej pozycji względem pracodawcy - uważa dr Anna Paluszek.

Higiena pracy

Jednym z głównych problemów zatrudnienia w sektorze przemysłu odzieżowego są też złe warunki higieny pracy. Pracownice skarżą się na hałas, wysoką temperaturę i źle przygotowane stanowiska pracy. Zdaniem autorów raportu stres i wyczerpanie odbija się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym. - Przy produkcji odzieży występuje zwykle wysoka temperatura. Szwaczki skarżą się też na to, że na halach produkcyjnych nie działa wentylacja, a pracodawcy nie dostarczają wody. Co ważne pracownice często nie mogą opuścić hal, bo pracują na akord - twierdzi dr Anna Paluszek i dodaje, że problemem są również niskie kary za łamanie praw pracownika. - Nawet, gdy pracodawca zostanie przyłapany na łamaniu praw pracownika, to kary nakładane przez Państwową Inspekcję Pracy są za niskie. Są wliczane w koszty firmy. Bardziej opłaca się zapłacić niewielką karę niż zmienić warunki pracy na lepsze i np. dać pracownikom wodę - dodaje.

„Uszyte w Polsce” to kolejny z raportów przygotowanych przez organizację, które pokazują warunki pracy w przemyśle odzieżowym. Jeszcze trudniejsza sytuacja szwaczek jest w Turcji, Rumunii, czy na Ukrainie.

Co zrobić?

Zdaniem autorek raportu, aby na lepsze zmieniła się sytuacja polskich szwaczek należy wykonać kilka kroków naprawczych.

- Jest kilka poziomów, gdzie zmiany muszą zaistnieć, aby szwaczkom było lepiej. Jednym z nich jest ustalenie przez Unię Europejską i Polskę ​na początek ​poziomu płacy minimalnej ​na​ poziomie 60 proc. średniego wynagrodzenia​​ oraz i dopilnowanie, aby firmy odzieżowe respektowały prawa człowieka oraz prawa pracownika. Należy również sprawić, aby w zakładach produkcyjnych działały związki zawodowe, które będą reprezentowały ​realnie ​​interesy ​pracowników - uważa dr Anna Paluszek i dodaje, że ważna jest też zmiana podejścia konsumentów, którzy uważają, że wraz ze wzrostem płacy pracowników wzrośnie też cena produktów. - Z badań wynika co innego. Otóż stosunek płacy pracownika do ceny produktu oscyluje zwykle w okolicach 1-2 proc. Zysk idzie zwykle niemal w całości do firm, a nie pracowników. Firmy odzieżowe, także Polskie chwalą się, że mają coraz niższe ceny, ale za to zawsze płacą pracownic​y​​​​​​ - wyjaśnia dr Anna Paluszek.

Płace w polskim przemyśle odzieżowym na tle innych krajów regionu:

Płace w polskim przemyśle odzieżowym na tle innych krajów regionu

Przemysł odzieżowy

Polski przemysł odzieżowy ma długą tradycję, ale jego skala i znaczenie w ostatnich dwóch dekadach maleje. Od lat 90-tych, kiedy w tym sektorze było zatrudnionych ponad 600 tys. osób, wiele fabryk stało się nierentownych, bo nie wytrzymało konkurencji z tańszymi krajami np. Bangladeszem, Chinami i Indiami. Oznaczało to masowe zwolnienia. Obecnie w zakładach produkujących odzież pracuje 97,2 tys. osób.

W 2013 roku wartość produkcji wytworzonej w przemyśle odzieżowym wyniosła 9,7 mld złotych, co stanowiło 0,8 proc. udziału w wartości całkowitej polskiego przemysłu. Jeszcze w 2005 roku było to 1,3 proc. W 2013 roku wartość polskiego eksportu odzieży wyniosła 3,3 mld złotych. W większości skierowany był on do odbiorców z Unii Europejskiej.

Płaca minimalna w wybranych krajach europejskich:

Płaca minimalna w wybranych krajach europejskich

Autor: msz//km / Źródło: tvn24bis.pl,

Pozostałe wiadomości

Volkswagen po raz pierwszy rozważa zamknięcie fabryk w Niemczech. Jak podaje Reuters, pokazuje to rosnącą presję cenową, z którą mierzy się czołowy europejski producent aut, ze strony swoich azjatyckich rywali.

To może być historyczna decyzja. Motoryzacyjny lider rozważa zamknięcie fabryk w ojczyźnie

To może być historyczna decyzja. Motoryzacyjny lider rozważa zamknięcie fabryk w ojczyźnie

Źródło:
Reuters

Stacja TVN24 w sierpniu była ponownie najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,33 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN także pozostawiły konkurencję w tyle. Portal tvn24.pl był najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Rewelacyjne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Rewelacyjne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

"Wpływy Muska widoczne są od Kijowa po Pekin. Fakt, że kontroluje SpaceX, system internetu satelitarnego Starlink i firmę Tesla, pozwala mu odgrywać rolę w wojnie na Ukrainie, w rywalizacji gospodarczej USA i Chin, a nawet, do pewnego stopnia, w wojnie w Strefie Gazy" - pisze w poniedziałek główny komentator spraw zagranicznych dziennika "Financial Times" Gideon Rachman. Dodaje, że to "niesterowalny geopolityczny pocisk rakietowy. Wciąż jednak nie może stanowić prawa".

"Elon Musk to niesterowalny geopolityczny pocisk rakietowy"

"Elon Musk to niesterowalny geopolityczny pocisk rakietowy"

Źródło:
PAP

W ostatnich miesiącach Hiszpanię ogarnęła fala protestów związana z nadmiernym, zdaniem mieszkańców, ruchem turystycznym. Wskazują oni, że rosną koszty życia, a same miasta i miasteczka zmieniają się tak, że życie w nich przypomina "park rozrywki" stworzony pod turystów. Opanowanie tej sytuacji może być trudne, biorąc pod uwagę znaczenie gospodarcze tej branży dla kraju.

Mieszkańcy mają dosyć turystów. "Ludzie czują, że miasto się rozpada"

Mieszkańcy mają dosyć turystów. "Ludzie czują, że miasto się rozpada"

Źródło:
BBC

Osoby z niepełnosprawnościami od nowego roku mogą ubiegać się o nowe świadczenie wspierające, o wydatkowaniu którego mogą same decydować. Jednak z interpelacji poselskiej i odpowiedzi na nią wynika, że może ono w 2024 roku spowodować zbieg wypłaty świadczeń, a w konsekwencji otrzymanie wezwania do zwrotu pieniędzy. Można temu jednak zapobiec.

Zwrot świadczeń od osób z niepełnosprawnością. "Występują i będą występować sytuacje"

Zwrot świadczeń od osób z niepełnosprawnością. "Występują i będą występować sytuacje"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd pracuje nad dodatkową pomocą finansową dla producentów owoców i właścicieli winnic, którzy ponieśli straty w uprawach na skutek wiosennych przymrozków. We wtorek ma się zająć projektem powiększenia o kwotę do 317 mln zł puli środków przyznanych jako pomoc - wynika porządku obrad rządu.

Dodatkowe pieniądze dla poszkodowanych rolników

Dodatkowe pieniądze dla poszkodowanych rolników

Źródło:
PAP

Rada Ministrów we wtorek zajmie się między innymi projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) - wynika z porządku obrad, opublikowanego na stronie rządowej.

Nowelizacja ustawy o podatku VAT. Rząd zajmie się projektem

Nowelizacja ustawy o podatku VAT. Rząd zajmie się projektem

Źródło:
PAP

Węgry nadal nie zapłaciły 200 milionów euro kary nałożonej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) za politykę migracyjną tego kraju. Budapeszt ma dwa tygodnie na spłatę, inaczej pieniądze zostaną potrącone z unijnych funduszy. Węgrom grożą też kary dzienne w wysokości 1 miliona euro.

Węgry zwlekają z zapłaceniem kary. Bruksela gotowa na kolejne kroki

Węgry zwlekają z zapłaceniem kary. Bruksela gotowa na kolejne kroki

Źródło:
PAP

Turcja chce przystąpić do grupy BRICS, założonej przez Brazylię, Indie, Rosję i Chiny - doniosła w poniedziałek agencja Bloomberga, powołując się na dobrze poinformowane źródła. Złożyła już oficjalny wniosek.

Turecki rząd szuka sojuszników poza Europą

Turecki rząd szuka sojuszników poza Europą

Źródło:
PAP

Tomasz Kędzierski, dotychczasowy dyrektor strategii i rozwoju biznesu ElectroMobility Poland, został nowym prezesem tej firmy. Poinformowała o tym w poniedziałek spółka, która ma wyprodukować polski samochód elektryczny - Izerę. Paweł Poneta, do tej pory sprawujący funkcję pełniącego obowiązki prezesa, będzie pracować w radzie nadzorczej EMP - przekazano w komunikacie.

Nowy prezes spółki odpowiedzialnej za powstanie Izery

Nowy prezes spółki odpowiedzialnej za powstanie Izery

Źródło:
PAP

Zakończyły się prace nad projektem ustawy poprawiającej rozliczenia prosumentów - poinformowała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że we wrześniu projekt trafi na posiedzenie Rady Ministrów, a następnie do Sejmu. Zgodnie z obecnym projektem zwrot nadpłat w systemie net-billing będzie podwyższony z 20 proc. do 30 proc.

Zmiany dla prosumentów. Ministra o projekcie

Zmiany dla prosumentów. Ministra o projekcie

Źródło:
PAP

Taryfa dynamiczna dla gospodarstw domowych, czyli nowy sposób rozliczania się za prąd, w którym cena rozliczeniowa zmienia się w każdym miesiącu, jest już dostępna u pięciu największych sprzedawców energii w Polsce. Sprawdziliśmy także, jak taryfy dynamiczne działają w praktyce i w jaki sposób będą rozliczane na rachunku.

Taryfa dynamiczna za prąd. Wyjaśniamy, jak działa

Taryfa dynamiczna za prąd. Wyjaśniamy, jak działa

Źródło:
tvn24.pl

Polski przemysł po raz 28. z rzędu znalazł się pod kreską. Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w sierpniu wyniósł 47,8 punktu wobec 47,3 punktu w lipcu - podał S&P Global.

Fatalna passa polskiego przemysłu. To 28. miesiąc z rzędu

Fatalna passa polskiego przemysłu. To 28. miesiąc z rzędu

Źródło:
PAP

O dofinansowanie fotowoltaiki w ramach programu Mój Prąd 6.0 będzie można wnioskować już od tego poniedziałku. Maksymalna kwota dofinansowania to nawet 28 tysięcy złotych. Do rozdysponowania będzie 400 milionów złotych.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy złotych. Rusza rządowy program

Można otrzymać nawet 28 tysięcy złotych. Rusza rządowy program

Źródło:
PAP

Ministerstwo obrony Finlandii chce wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży nieruchomości obywatelom Rosji, argumentując, że mogą one być wykorzystywane w sytuacjach kryzysowych i zagrażać bezpieczeństwu kraju. Zakaz uniemożliwi destabilizowanie Finlandii w trudnej sytuacji - oświadczył szef resortu Antti Hakkanen.

Nieruchomości nie dla Rosjan. Ministerstwo chce całkowitego zakazu

Nieruchomości nie dla Rosjan. Ministerstwo chce całkowitego zakazu

Źródło:
PAP

Po trwającym od dekady paśmie sukcesów nie ma już śladu. W tym roku znów spadną produkcja, eksport i sprzedaż branży meblarskiej - zauważa w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Były sukcesy, jest głęboki dołek. "Walczymy, by rok skończyć na jak najmniejszym minusie"

Były sukcesy, jest głęboki dołek. "Walczymy, by rok skończyć na jak najmniejszym minusie"

Źródło:
PAP

Mnóstwo sprzętu zakupionego przez poprzedni rząd kurzy się w magazynach i tą sprawą zajmuje się prokuratura. Co w takim razie z nowym i zapowiedzianym przez obecny gabinet programem "Cyfrowy uczeń"? - Rodzaj sprzętu, niezbędne oprogramowanie i zabezpieczenia będą przedmiotem analizy oraz dyskusji z partnerami społecznymi i rodzicami - przekazało biznesowej redakcji tvn24.pl biuro prasowe Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak dowiedzieliśmy się z kolei w biurze komunikacji w Ministerstwie Cyfryzacji, zakres dostępnych sprzętów będzie szerszy, mają to być także tablety.

Początek roku szkolnego bez laptopa od rządu. Co z nowym sprzętem dla uczniów?

Początek roku szkolnego bez laptopa od rządu. Co z nowym sprzętem dla uczniów?

Źródło:
tvn24.pl

Choć pracodawcy zapowiadali zwolnienie od kwietnia do grudnia 130 tysięcy osób, to jednocześnie planują przyjąć ponad pół miliona nowych pracowników - informuje "Rzeczpospolita" w poniedziałkowym wydaniu. "Wszędzie widać przewagę planowanych przyjęć nad zwolnieniami" - zaznacza gazeta.

Wraca rynek pracownika

Wraca rynek pracownika

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot w Polsce padła wygrana drugiego stopnia. Totalizator Sportowy podał, gdzie zakupiono szczęśliwy kupon. Do zwycięzcy trafi ponad 2,8 miliona złotych.

Duża wygrana w Eurojackpot. Podano, gdzie padła

Duża wygrana w Eurojackpot. Podano, gdzie padła

Źródło:
tvn24.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych, konferencja szefa Narodowego Banku Polskiego, odczyt najnowszego wskaźnika PMI za sierpień - to najważniejsze wydarzenia gospodarcze rozpoczynającego się tygodnia. Uwagę przykuje także odbywające się od wtorku do czwartku w Karpaczu coroczne Forum Ekonomiczne.

Taki będzie tydzień w gospodarce

Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP

W pierwszych dniach nauki w okolicach szkół pojawi się więcej patroli policyjnych - poinformowała Komenda Główna Policji. Działania informacyjno-edukacyjne pod nazwą "Bezpieczna droga do szkoły" potrwają od 2 do 30 września.

Wielka akcja policji. Będzie więcej patroli

Wielka akcja policji. Będzie więcej patroli

Źródło:
PAP

Prezydent Argentyny Javier Milei toczy ostrą walkę z ponad 200-procentową inflacją. Zgodnie z zapowiedziami zawetował przyjętą przez obie izby Kongresu ustawę zwiększającą emerytury, by w większym stopniu dostosować je do szalejącej inflacji – podały w sobotę miejscowe media. Przeciętna emerytura w Argentynie wynosi obecnie około 385 tysięcy pesos, czyli około 250 euro po kursie czarnorynkowym.

Prowadzi politykę "cięcia piłą łańcuchową". Teraz na jego celowniku są emeryci

Prowadzi politykę "cięcia piłą łańcuchową". Teraz na jego celowniku są emeryci

Źródło:
PAP

Liczba ofert najmu zmniejszyła się w lipcu o blisko 8 procent w porównaniu do czerwca i była najniższa w tym roku - wynika z raportu Otodom. Dodano, że podobnie było w lipcu 2023 roku. Z kolei średnie ceny wzrosły w lipcu o ponad 2 procent rok do roku.

Problemy na rynku najmu. "Lipcowy wynik jest najniższym w tym roku"

Problemy na rynku najmu. "Lipcowy wynik jest najniższym w tym roku"

Źródło:
PAP

1 września Bruksela przywróciła na unijnych lotniskach maksymalne limity 100 mililitrów na płyny przewożone w bagażu podręcznym. Jak wcześniej wyjaśniła Komisja Europejska, jest to spowodowane problemami technicznymi ze skanerami, a nie ewentualnym zagrożeniem.

Wraca limit w bagażu podręcznym

Wraca limit w bagażu podręcznym

Źródło:
PAP, BBC