TVN24 Biznes | Z kraju

Samorządowy Polski Ład. Premier o szczegółach

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP
Morawiecki o pierwszym filarze Samorządowego Polskiego Ładu
Morawiecki o pierwszym filarze Samorządowego Polskiego ŁaduTVN24
wideo 2/9
TVN24Morawiecki o pierwszym filarze Samorządowego Polskiego Ładu

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział Samorządowy Polski Ład. Ma on się składać z trzech filarów, w tym stabilizacji dochodów bieżących. Do kas samorządów ma trafiać co roku subwencja inwestycyjna. Samorządy zadecydują, na co będą chciały przeznaczyć te pieniądze.

W środę premier spotkał się z samorządowcami z Dolnego Śląska, na którym zaprezentowano nowe zasady finansowania na kolejne lata. Mateusz Morawiecki określił je mianem Samorządowego Polskiego Ładu.

Samorządowy Polski Ład - trzy filary

Jak wyjaśniał, program ma się składać z trzech filarów: stabilizacja dochodów bieżących. - W samorządach dochody bieżące i wydatki bieżące muszą się równoważyć lub mniej więcej się równoważyć. Aby dopomóc w tej stabilizacji rząd przygotuje w ciągu dwóch ustawę, w której przekażemy 8 miliardów złotych jeszcze w czwartym kwartale na poczet wydatków przyszłorocznych - zapowiedział szef rządu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Morawiecki podkreślał przy tym, że to samorządy zadecydują, na co będą chciały przeznaczyć te pieniądze. - Algorytm będzie sprawiedliwy. Będzie dzielił (środki - red.) dla wszystkich samorządów, po drugie z pewnym sufitem i podłogą, czyli uwzględni pewnego rodzaju różnicę dochodów pomiędzy najbardziej bogatymi gminami, miastami, powiatami, a tymi najmniej zamożnymi - zapewnił premier podczas konferencji prasowej w Kamieńcu Ząbkowickim w województwie dolnośląskim.

Premier przekazał, że drugim filarem ma być stabilizacja dochodów. - Zaprezentowaliśmy mechanizm stabilizacji, można go nazwać 1/12, czyli dochody podzielone w sposób taki, aby w przewidywalny sposób wpadały do kasy budżetu gminy, budżetu powiatu, czy miasta - tłumaczył. 

Trzeci filar stanowi subwencja inwestycyjna, która co roku ma być przekazywana samorządom. - Co roku, przez kolejne x lat, do odwołania - tak długo, jak my będziemy rządzili, to na pewno - zapewnił szef rządu.

Jak mówił, wygospodarowanie tej kwoty było możliwe dzięki stabilizacji finansów publicznych. - Najlepszy dowód - po lipcu mamy ponad 30 miliardów złotych nadwyżki. Ona oczywiście do końca roku będzie mniejsza, pewnie przekształci się w deficyt, ale duży niższy deficyt niż ten planowany w ustawie budżetowej. To bardzo dobra wiadomość - powiedział premier.

Podkreślił, że do uzdrowienia systemu finansów publicznych doprowadziła m.in. walka z przestępstwami podatkowymi. - Dzięki temu dzisiaj możemy samorządowcom zaproponować Samorządowy Polski Ład - wskazał Morawiecki.

Polski Ład - finanse samorządów

Morawiecki podkreślał na konferencji prasowej, że "dochody bieżące będą wyższe w samorządach w przyszłym roku niż te, zaplanowane przez samorządy 5 maja bieżącego roku". - 5 maja bieżącego roku samorządy zaprezentowały swoją prognozę na przyszły rok (...). W wyniku tych zmian, które prezentujemy, te dochody bieżące będą wyższe o 4,6 procent - podkreślał.

- Trudno o lepszy dowód, że Samorządowy Polski Ład już dzisiaj, mimo tego, że chcemy realizować tę wielką, największą w historii ostatnich dziesięcioleci obniżkę podatków dla wszystkich obywateli poprzez podniesienie kwoty wolnej do 30 tysięcy złotych - trudno o lepszy dowód, że mimo tej obniżki podatków zadbaliśmy o stan finansów samorządów w sposób właściwy - ocenił Morawiecki.

W ocenie skutków regulacji dołączonej do projektu ustawy podatkowej będącej częścią Polskiego Ładu, rząd podał m.in. wyliczenia dotyczące wpływu zmian na dochody jednostek samorządu terytorialnego w ciągu 10 lat od wprowadzenia w życie zmian. Z szacunków autorów projektu wynika, że w ciągu pierwszych 10 lat obowiązywania nowych przepisów, samorządy stracą ponad 132 mld zł, zaś stowarzyszenia samorządowe wyliczają stratę na 145 miliardów.

Autor:mb/ams

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości