Polacy złożyli już ponad 6,3 mln e-PIT-ów. "Nie czekajmy na ostatnią chwilę"

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatNie zwlekajmy ze złożeniem deklaracji podatkowej

Do godz. 12.00 we wtorek podatnicy złożyli przez internet 6 mln 303 tys. 642 deklaracji PIT. Na rozliczenie się z fiskusem zostało niecałe 35 godzin. Ale eksperci apelują - nie zostawiajmy tego na ostatni moment. - Jeżeli wielu Polaków postanowi wysłać e-deklaracje w ostatniej chwili, a systemy Ministerstwa Finansów nie wytrzymają, to może być problem. Zróbmy to jak najszybciej, to bardzo proste, wystarczy kilka kliknięć - mówił w TVN24 Biznes i Świat Paweł Majtkowski z Centrum Finansów Aviva.

Polacy coraz chętniej składają zeznania podatkowe przez internet za pomocą systemu e-Deklaracje. Według ministerstwa finansów to najprostszy, najszybszy, a jednocześnie bezpieczny sposób rozliczenia się z fiskusem.

Ryzyko dnia ostatniego

Do godz. 12.00 we wtorek podatnicy złożyli przez internet 6 mln 303 tys. 642 deklaracji PIT. W 2014 roku drogą elektroniczną złożonych zostało ponad 5,2 mln deklaracji. Resort finansów spodziewa się, że liczba e-PITów przekroczy w tym roku 7,5 mln. Oznacza to, że w ciągu dwóch dni może wpłynąć aż 1,2 mln e-deklaracji.

Paweł Majtkowski ostrzegał na antenie TVN24 Biznes i Świat, aby nie czekać z wysłaniem e-PIT-a do ostatniej chwili. - Zróbmy to jak najszybciej, to bardzo proste, wystarczy kilka kliknięć. Jeżeli wielu Polaków postanowi wysłać e-deklaracje w ostatniej chwili, a systemy Ministerstwa Finansów nie wytrzymają to może być problem - mówił.

Czekanie ze złożeniem zeznania przez internet do czwartkowego wieczora jest obarczone ryzykiem nieotrzymania UPO (Urzędowego Poświadczenia Odbioru) w przypadku wystąpienia błędów, np. po wpisaniu błędnej kwoty przychodu z ubiegłorocznego zeznania lub rozliczenia. Data uzyskania UPO stanowi potwierdzenie daty złożenia deklaracji, ale również faktu, że deklaracja dotarła do organu podatkowego, zatem, że faktycznie została złożona.

Kara za niezłożenie PITa to nawet kilka tys. złTVN24 Biznes i Świat

Autor: ToL//bgr / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock