TVN24 Biznes | Z kraju

Szykują się zmiany w akcyzie na alkohol i papierosy. "Ścieżka podwyżek obejmuje całą przyszłą kadencję Sejmu"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Prezes PiS: obniżenie akcyzy nie jest jedyną metodą, aby obniżyć cenę paliwa
Prezes PiS: obniżenie akcyzy nie jest jedyną metodą, aby obniżyć cenę paliwaRMF FM
wideo 2/5
RMF FMPrezes PiS: obniżenie akcyzy nie jest jedyną metodą, aby obniżyć cenę paliwa

Projekt ustawy wprowadzający podwyżkę akcyzy został skierowany do prac w Komisji Finansów Publicznych. Jego celem jest podniesienie od stycznia stawek na napoje alkoholowe i papierosy oraz tytoń. Pomysł jest krytykowany przez przedstawicieli opozycji.

- Kluczową zmianą wprowadzaną przez projektowaną ustawę jest indeksacja stawek akcyzy na alkohol i napoje alkoholowe oraz papierosy i tytoń. Cel ustawy jest czysto prozdrowotny. Zgodnie z badaniami podniesienie akcyzy prowadzi do mniejszej dostępności cenowej, a więc i do zmniejszenia spożycia – powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Jan Sarnowski, prezentując projekt ustawy w trakcie pierwszego czytania.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Podwyżka akcyzy. Wiceminister wyjaśnia

Jak dodał, projekt zakłada podwyższenie stawki akcyzy na napoje alkoholowe o 10 proc., choć z tej podwyżki wyłączona jest akcyza od cydru i perry ze względu na przyjętą przez rząd strategię wspierania produkcji tych napojów. Do tego wzrośnie minimalna stawka akcyzy na papierosy; zostanie także wprowadzona stawka minimalna akcyzy na tytoń do palenia. Wzrosnąć ma także akcyza na wyroby nowatorskie, choć nie na płyny do papierosów elektronicznych, bo "już dzisiaj są opodatkowanie na poziomie średniej europejskiej".

- Proponujemy też wprowadzenie rozwiązania, o które upominali się przedsiębiorcy, czyli mapy akcyzowej, która pokaże harmonogram podwyżek tego podatku w latach 2023-2027. Akcyza na napoje alkoholowe będzie rosła o 5 proc. co roku, a na papierosy o 10 proc. rocznie – powiedział Sarnowski.

Dodał, że z tytułu wzrostu akcyzy wpływy budżetu państwa zostaną zwiększone o 2 mld zł w przyszłym roku. Według oceny skutków regulacji w ciągu 10 lat do państwowej kasy wpłynie z tego tytułu ponad 100 mld zł.

Czytaj także: 100 miliardów w 10 lat z wyższej akcyzy. Wcześniej resort pisał, że "drastyczna podwyżka" to fake news

- Te zwiększone wpływy posłużą do zwiększenia wydatków na zdrowie, co pozwoli na osiągnięcie przez te wydatki poziomu 7 proc. PKB w ciągu kilku lat – powiedział Sarnowski.

PiS za podwyżką akcyzy

Poparcie dla projektu zapowiedział Klub Parlamentarny PiS.

- Dzisiaj średnia pensja wystarczy na dwa razy więcej butelek piwa, niż było to kilka lat temu. Polacy sięgają głównie po wódkę i piwo, bo są one relatywnie tanie, a także sięga po nie młodzież – powiedziała posłanka Ewa Szymańska (PiS).

Wzrost stawek akcyzy. Opozycja: program drakoński, szokujący i niedemokratyczny

Złożenie wniosku o odrzucenie projektu w I czytaniu zapowiedział m.in. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska. - Jak słyszymy, celem jest zniwelowanie skutków inflacji, która doprowadziłaby do spadku cen używek w stosunku do cen innych towarów konsumpcyjnych. Mamy więc do czynienia ze zniwelowaniem skutków inflacji poprzez jej napędzanie – powiedział poseł Janusz Cichoń (KO).

Za odrzuceniem projektu w I czytaniu opowiedziało się także Koło Parlamentarne Konfederacji. - Oceniamy program podwyżek akcyzy jako drakoński, szokujący i niedemokratyczny, bo ścieżka podwyżek obejmuje całą przyszłą kadencję Sejmu – powiedział Krzysztof Bosak.

Z kolei Lewica zapowiedziała złożenie poprawki, której celem będzie przeznaczenie wpływów ze zwiększenia akcyzy na służbę zdrowia. - To jest krocząca podwyżka akcyzy na alkohole wysokoprocentowe o 29 proc., zaś w stosunku do piwa o 18 proc. Niezrozumiałe jest też utrzymywanie metody wyliczania akcyzy na piwo w zależności od stopnia plato, czyli wyjaśniając, od zawartości brzeczki w piwie. W ten sposób promuje się piwo o niewielkiej zawartości brzeczki, a więc tego, co decyduje o smaku piwa – mówił Marek Rutka z Klubu Parlamentarnego Lewicy.

Klub Parlamentarny Koalicja Polska również zapowiedział poprawkę, mającą na celu skierowanie większych wpływów na służbę zdrowia. Zapowiedział także złożenie projektu uchwały Sejmu, aby nie podwyższać podatków przez 2 lata od chwili zakończenia pandemii.

Projekt skierowany do Komisji Finansów Publicznych

W czwartkowym głosowaniu Sejm odrzucił wniosek o odrzucenie projektu w I czytaniu i skierował go do prac w Komisji Finansów Publicznych.

Sejm zdecydował także, że Komisja Finansów Publicznych powinna przedstawić sprawozdanie z prac nad projektem w terminie, który umożliwiłby rozpatrzenie go na bieżącym posiedzeniu.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości