Podwyżka pensji minimalnej. Ministerstwo podało, ile mają zyskać pracownicy

[object Object]
Jaroław Kaczyński: podnoszenie płacy minimalnej to polityka racjonalnatvn24
wideo 2/5

Ponad 6 miliardów złotych - tyle ma kosztować przedsiębiorstwa podwyżka płacy minimalnej w 2020 roku. Obywatele mają zaś zyskać 4,7 miliarda złotych - wynika z oceny skutków regulacji. W ocenie ministerstwa rodziny, wzrost kwoty minimalnego wynagrodzenia nie powinien negatywnie wpłynąć na rynek pracy w Polsce. Resort zaznaczył jednak, że zgodnie z teorią zbyt gwałtowne podwyżki płacy minimalnej mogą niekorzystnie oddziaływać na gospodarkę.

Rząd przyjął we wtorek projekt rozporządzenia, zgodnie z którym minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2020 roku wyniesie 2600 złotych, co oznacza wzrost w stosunku do wysokości obowiązującej w tym roku o 15,6 procent. Minimalną stawkę godzinową ustalono na poziomie 17 złotych.

Płaca minimalna

Autorem przepisów jest ministerstwo rodziny, które w ocenie skutków regulacji, wskazało, że "można założyć, że w czasie wysokiej koniunktury oraz utrzymującego się wysokiego popytu na pracę, wzrost kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę do kwoty 2600 złotych nie powinien mieć negatywnego wpływu na rynek pracy w Polsce, w szczególności na poziom zatrudnienia oraz liczbę osób bezrobotnych". Ministerstwo zaznaczyło jednak, że "nie jest możliwe dokładne oszacowanie wpływu podniesienia płacy minimalnej, ponieważ na rynek pracy oddziałuje jednocześnie wiele innych czynników, w tym sytuacja gospodarcza zarówno w kraju, jak i za granicą".

Autorzy dokumentu wskazali, że według "teorii ogólnych" zbyt gwałtowne i niedostosowane do tempa wzrostu produktywności podniesienie minimalnego wynagrodzenia za pracę może niekorzystnie oddziaływać na gospodarkę, przyczyniając się do powstania ryzyka wystąpienia inflacji, spadku zatrudnienia lub wzrostu bezrobocia, w szczególności wśród osób o niskich kwalifikacjach.

"Jednocześnie podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych, podnosząc dochody pracowników" - dodano.

Problem dla firm

Inaczej ma się sytuacja w przypadku firm. "Odnośnie do funkcjonowania przedsiębiorstw i ich konkurencyjności, podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę może mieć wpływ na konkurencyjność tych podmiotów, które zatrudniają stosunkowo dużo osób otrzymujących wynagrodzenie w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, w szczególności, jeśli wynagrodzenia tych osób stanowią istotną część kosztów danego przedsiębiorstwa" - zaznaczyło ministerstwo.

Resort pracy wskazał jednak, że nie jest w stanie określić w jakich branżach i na których lokalnych rynkach pracy problem może być istotny. Ponadto - według MRPiPS - podwyższenie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej dla określonych umów cywilnoprawnych może mieć wpływ na rynek zamówień publicznych. Jak wyjaśniono, "w szczególności na koszty realizacji umów, które przewidują wynagrodzenie dla wykonawców na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej".

Z oceny skutków regulacji wynika, że koszt podwyżki płacy minimalnej dla dużych firm w 2020 roku to 1,3 miliarda złotych, a dla małych i średnich przedsiębiorstw około 4,9 miliarda złotych. Według wyliczeń MRPiPS, na zwiększeniu płacy minimalnej obywatele zyskają w 2020 roku 4,7 miliarda złotych. Wzrost płacy minimalnej ma objąć około 1,6 miliona osób.

OCENA SKUTKÓW REGULACJI

"Powinna systematycznie rosnąć"

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała w piątek, że płaca minimalna powinna systematycznie rosnąć.

- Kiedy w 2015 roku rozpoczynaliśmy pracę rządu obozu Zjednoczonej Prawicy, płaca minimalna wynosiła 1760 złotych brutto, dzisiaj to jest 2220 złotych brutto. Tę płacę pobiera dzisiaj w Polsce 1,5 miliona aktywnych zawodowo Polaków. Myślę, że zgodzimy się wszyscy co do tego, że za tę kwotę po prostu trudno w Polsce przeżyć, trudno zapłacić domowe rachunki, zapłacić za benzynę, czy zapewnić jakieś dodatkowe zajęcia dzieciom - mówiła w rozmowie z dziennikarzami.

Podczas konwencji programowej w Lublinie prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił zapowiedź podniesienia pensji minimalnej do 4000 złotych w 2023 roku. - Zgadzam się z tą optyką, że powinniśmy dążyć do płacy minimalnej zaproponowanej na konwencji programowej. Trudno mi też sobie wyobrazić lepszy moment. Jesteśmy dzisiaj w takim momencie, kiedy wzrost gospodarczy w Polsce jest rekordowo wysoki - podkreśliła minister Emilewicz.

- Wydaje się, że ten impuls związany z płacą minimalną - impuls modernizacyjny, bo to ten podnoszący produktywność w firmach, nie jest złym pomysłem i myślę, że jest do udźwignięcia przez większość polskich firm - dodała.

Zdaniem minister będzie to "duże wyzwanie" dla firm z sektora usług, zatrudniających do 10 - 20 pracowników. - Ale myślę, że po to rozmawiamy, aby znaleźć rozwiązanie, które pozwoli tym najmniejszym podnieść płacę minimalną nie zwiększając kosztów pracy - powiedziała.

- Generalne założenie jest takie, że do 4 tysięcy złotych płacy minimalnej mamy dojść w kolejnej kadencji. Zobaczmy, jak ta podwyżka - i tak znacząca, na przyszły rok, 2600 brutto wpłynie na rynek. Kolejna propozycja będzie przedmiotem dyskusji na Radzie Dialogu Społecznego, będziemy o tym rozmawiać - zapewniła Emilewicz.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Deficyt budżetu państwa po wrześniu wyniósł ponad 107 miliardów złotych, co stanowi około 58 procent planu na 2024 rok - poinformowało Ministerstwo Finansów (MF) w komunikacie.

Deficyt przekroczył kolejną granicę. Resort finansów podał dane

Deficyt przekroczył kolejną granicę. Resort finansów podał dane

Źródło:
PAP

Wykryto gluten w bezglutenowych płatkach owsianych - podał Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Wyjaśnił też, że spożycie produktu przez osoby z nietolerancją/alergią na gluten lub pszenicę może wywołać wystąpienie reakcji alergicznej.

Gluten w bezglutenowym produkcie. Ostrzeżenie

Gluten w bezglutenowym produkcie. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego ma ruszyć w 2026 roku, a otwarcie lotniska zaplanowano na koniec 2032 roku. - Wreszcie mamy projekt budowlany, a dotychczas mieliśmy ogólne wizualizacje - podkreślił w rozmowie z TVN24 minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

"Widok, jakiego nie ma na całym świecie". Minister pokazuje schemat

"Widok, jakiego nie ma na całym świecie". Minister pokazuje schemat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 600 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 15 października 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczął się proces byłego prezesa prywatnego banku BES (Banco Espirito Santo) Ricardo Salgado, jednego z najbardziej wpływowych portugalskich biznesmenów ostatnich dekad. Na ławie oskarżonych w "procesie stulecia" zasiadło 17 osób.

Ruszył "proces stulecia" dotyczący oszustw i bankructwa banku BES

Ruszył "proces stulecia" dotyczący oszustw i bankructwa banku BES

Źródło:
PAP

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa ukarano grzywną w wysokości czterech milionów dolarów za dyskryminację grupy ortodoksyjnych Żydów podczas lotu w 2022 roku - podał Departament Transportu USA. To rekordowa kara za złamanie praw obywatelskich przez powietrznego przewoźnika.

Lufthansa ukarana rekordową karą za dyskryminację Żydów

Lufthansa ukarana rekordową karą za dyskryminację Żydów

Źródło:
PAP, Reuters

Rutynowa kontrola - tak koncern LPP komentuje doniesienia o rzekomym zakazie sprzedaży polskiej odzieży oraz obuwia na Białorusi. Jak podała białoruska państwowa agencja BiełTA, "na czarną listę" trafiły między innymi bluzki, kurtki czy swetry oferowane przez marki Sinsay, House oraz Reserved.

Polskie marki zakazane na Białorusi? "Trwa kontrola"

Polskie marki zakazane na Białorusi? "Trwa kontrola"

Źródło:
BiełTA, tvn24.pl

"Poczta Polska nie ma w planach likwidacji placówek pocztowych i dostosowuje strukturę ich sieci przy zachowaniu wymaganych standardów" - napisało w odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Jest deklaracja w sprawie placówek Poczty Polskiej

Jest deklaracja w sprawie placówek Poczty Polskiej

Źródło:
pap

Google będzie wykorzystwać małe reaktory jądrowe do wytwarzania energii potrzebnej do zasilania centrów danych sztucznej inteligencji (AI) - pisze BBC. Amerykański koncern podpisał w tej sprawie umowę z firmą Kairos Power. Google zacznie korzystać z pierwszego reaktora jeszcze w tej dekadzie, a z kolejnych - do 2035 roku.

Google inwestuje w atom. Wszystko dla sztucznej inteligencji

Google inwestuje w atom. Wszystko dla sztucznej inteligencji

Źródło:
BBC

"Paradoksalnie – sukcesem rządu jest odstąpienie od części najkosztowniejszych obietnic składanych podczas kampanii wyborczej" - pisze we wtorek "Rzeczpospolita", przytaczając ocenę biznesu i ekonomistów rocznych rządów koalicji 15 października. Gazeta sprawdza co udało się zrealizować dla przedsiębiorców z obietnic wyborczych przez ostatni rok.

"Sukcesem jest odstąpienie od części najkosztowniejszych obietnic". Biznes rozlicza rząd

"Sukcesem jest odstąpienie od części najkosztowniejszych obietnic". Biznes rozlicza rząd

Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

We władzach Specjalnych Stref Ekonomicznych podlegających Ministerstwu Rozwoju i Technologii zadomowili się działacze partyjni rządzącej koalicji - podała Wirtualna Polska. Jak napisał portal, na 14 stref jest około 20 osób powiązanych z obecną władzą, które pojawiły się w nich już po wyborach. "Działania realizowane przez resort w zakresie nadzoru właścicielskiego są prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami" - napisało w odpowiedzi na zapytanie tvn24.pl biuro komunikacji MRiT.

Media: specjalne strefy z działaczami PO i PSL

Media: specjalne strefy z działaczami PO i PSL

Źródło:
PAP, Wirtualna Polska, tvn24.pl

We wtorek rano kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli rozpoczęli w siedzibie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju kontrolę specjalną. To pierwsza taka kontrola w tej kadencji i chyba dekadzie - przekazał dyrektor delegatury NIK w Białymstoku Janusz Pawelczyk.

Kontrolerzy NIK weszli do NCBR

Kontrolerzy NIK weszli do NCBR

Źródło:
PAP

Stacje narciarskie zaczęły przygotowania do sezonu zimowego. Na podhalańskich stokach pojawiły się pierwsze armatki śnieżne, a ośrodki uruchomiły przedsprzedaż karnetów. Ceny poszły w górę o około 5 procent. Kupując karnet wcześniej, można zaoszczędzić.

Stacje narciarskie szykują się na sezon. Podano ceny

Stacje narciarskie szykują się na sezon. Podano ceny

Źródło:
PAP

Alkolody - to kolejny produkt z dodatkiem alkoholu, który można kupić w sklepach spożywczych - donosi portal wpoznaniu.pl, powołując się na informację otrzymaną od czytelnika. Ma on być dostępny w dziale z mrożonkami. - Takie zachowania producentów, dystrybutorów alkoholi, nie będą możliwe - komentuje ministra zdrowia Izabela Leszczyna, nawiązując do przygotowanej nowelizacji ustawy, która ma między innymi zakazać sprzedaży produktów innych niż te w płynie.

Po alkotubkach pojawiły się alkolody. Leszczyna: ciśnie mi się na usta wyraz nieparlamentarny

Po alkotubkach pojawiły się alkolody. Leszczyna: ciśnie mi się na usta wyraz nieparlamentarny

Źródło:
tvn24.pl

Cinkciarz. pl i Conotoxia chcą pozwać PKO BP, będą się domagać co najmniej miliarda złotych odszkodowania. Powodem pozwu jest zmowa bankowa oraz odmowa udzielenia spółkom finansowania w postaci kredytu inwestycyjnego i obrotowego - podała spółka w komunikacie.

Chcą miliarda złotych odszkodowania od największego polskiego banku

Chcą miliarda złotych odszkodowania od największego polskiego banku

Źródło:
PAP

Inflacja we wrześniu 2024 roku była na poziomie 4,9 procent rok do roku - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Najnowsze dane o inflacji

Najnowsze dane o inflacji

Źródło:
PAP

Rada Ministrów na poniedziałkowym posiedzeniu przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej. Chodzi o m.in. doprecyzowanie w przepisach definicji pojęć "budowla" i "budynek" na potrzeby podatkowe.

"Budynek" i "budowla" po nowemu. Rząd chce zmian w podatku od nieruchomości

"Budynek" i "budowla" po nowemu. Rząd chce zmian w podatku od nieruchomości

Źródło:
PAP

Na rynku pracy po raz pierwszy od 2002 roku pojawiły się zawody nadwyżkowe - pisze "Gazeta Wyborcza", powołując się na informacje uzyskane w Urzędzie Pracy w Warszawie. Jest za dużo nie tylko filologów i tłumaczy oraz grafików komputerowych. - Na stanowisko dyrektora zarządzającego do jakieś dużej firmy, dostajemy aż 400 CV. Dla porównania: kiedy szukamy inżyniera, otrzymujemy 20 aplikacji - przyznaje w rozmowie z dziennikiem specjalista zajmujący się rekrutacją pracowników.

Za dużo dyrektorów na rynku pracy. "Dostajemy aż 400 CV"

Za dużo dyrektorów na rynku pracy. "Dostajemy aż 400 CV"

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

InPost kupił we wtorek pozostałe 70 proc. udziałów w Menzies Distribution Limited za 60,4 mln funtów brytyjskich i tym samym przejął pełną kontrolę nad operacjami logistycznymi Menzies Express i Newstrade. InPost w ostatnim roku notuje w Wielkiej Brytanii bardzo silny wzrost, co przełożyło się na trzykrotne zwiększenie przychodów w ujęciu rocznym.

InPost rośnie w siłę na brytyjskim rynku. Firma Brzoski przejmuje pełną kontrolę

InPost rośnie w siłę na brytyjskim rynku. Firma Brzoski przejmuje pełną kontrolę

Źródło:
PAP

Aktywne zawodowo rodziny będą mogły ubiegać się o bezgotówkowe wsparcie do 2150 złotych na zapewnienie opieki nad bliskimi po 75. roku życia - przewiduje opublikowany w poniedziałek projekt ustawy o bonie senioralnym. Nowe rozwiązanie ma wejść w życie od 1 stycznia 2026 roku. Jednak do jego otrzymania trzeba będzie spełnić kilka warunków.

Nowe świadczenie dla seniorów. Jest projekt

Nowe świadczenie dla seniorów. Jest projekt

Źródło:
PAP

Rząd w poniedziałek późnym wieczorem przyjął projekt noweli ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Proponowane zmiany dotyczą między innymi prosumentów, którzy będą mogli rozliczać się w systemie net-billing.

Zmiany w fotowoltaice. Decyzja rządu

Zmiany w fotowoltaice. Decyzja rządu

Źródło:
PAP, wysokienapiecie.pl

26 najbiedniejszych krajów na świecie jest w najgorszej sytuacji finansowej od 18 lat, czyli od 2006 roku – podał w poniedziałek Reuters, powołując się na raport Banku Światowego. Średni roczny dochód mieszkańców tych państw to niej niż 1145 dolarów (około 4,5 tysiąca złotych).

Najbiedniejsze państwa w najgorszej sytuacji od lat

Najbiedniejsze państwa w najgorszej sytuacji od lat

Źródło:
PAP

Wprowadzenie ram regulacyjnych dla funkcjonowania rynku wodoru w Polsce to cel projektu zmiany Prawa energetycznego, który został w przyjęty przez rząd - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Rząd dał zielone światło dla wodoru

Rząd dał zielone światło dla wodoru

Źródło:
PAP

Najmniejsza pralna na świcie trafiła do księgi rekordów Guinnessa - przekazała agencja UPI. Sprzęt pochodzącego z Indii Sebina Saji ma rozmiary 3,25 na 3,35 na 3,86 centymetra. Co ciekawe, urządzenie jest w pełni funkcjonalne.

Pralka o wadze piórkowej trafiła do księgi rekordów Guinnessa

Pralka o wadze piórkowej trafiła do księgi rekordów Guinnessa

Źródło:
PAP

Po dziewięciu dniach od wejścia w życie rząd przedstawia projekt nowelizacji specustawy powodziowej. Do katalogu zmian wchodzą nowe regulacje dotyczące ochrony zdrowia, edukacji, szkolnictwa wyższego, programów pomocowych dla przedsiębiorców, administracji, infrastruktury komunikacyjnej i zabezpieczenia społecznego. Dokument liczy blisko 60 stron.

Zmiany w specustawie. Szybsze inwestycje, zwolnienia z opłat i kary za dezinformację

Zmiany w specustawie. Szybsze inwestycje, zwolnienia z opłat i kary za dezinformację

Źródło:
PAP