W najbliższy piątek odbędzie się nadzwyczajne walne zgromadzenie PKO Banku Polskiego. Jeden z punktów porządku obrad przewiduje zmiany w składzie rady nadzorczej spółki. Skarb Państwa zgłosił siedmioro kandydatów do składu rady nadzorczej. Poznaliśmy ich nazwiska.
Zarząd Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego Spółki Akcyjnej zwołał nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki na 2 lutego br. Żądanie zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia banku zgłosił Skarb Państwa, reprezentowany przez ministra aktywów państwowych Borysa Budkę. Zgromadzenie ma się rozpocząć o godzinie 10.00.
Jak czytamy w porządku obrad, jeden z punktów przewiduje zmiany w składzie rady nadzorczej spółki. Rada nadzorcza PKO BP obecnie liczy 10 osób, jej przewodniczącym jest Robert Pietryszyn.
We wtorek poznaliśmy kandydatów Skarbu Państwa do składu rady nadzorczej banku. Zarząd PKO BP poinformował w raporcie giełdowym, że 30 stycznia otrzymał zawiadomienie od Skarbu Państwa w tej sprawie.
Wskazano, że Skarb Państwa zgłosił do rady nadzorczej Macieja Cieślukowskiego, Hannę Kuzińską, Szymona Miderę, Marka Panfila, Marka Radzikowskiego, Pawła Waniowskiego, Katarzynę Zimnicką-Jankowską.
Kandydaci Skarbu Państwa do rady nadzorczej PKO BP
W notach biorgraficznych kandydatów wyjaśniono, że Maciej Cieślukowski to doktor habilitowany nauk ekonomicznych w zakresie finansów, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Cieślukowski jest członkiem zarządu w poznańskim oddziale Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
"Od wielu lat współpracuje z wybranymi urzędami marszałkowskimi oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w roli eksperta oceniającego wnioski o dofinansowanie z funduszów UE. Posiada doświadczenie w przygotowaniu i realizacji projektów naukowych i inwestycyjnych we współpracy z przedsiębiorstwami i podmiotami sektora publicznego. Autor ekspertyz dla Senatu RP" - czytamy.
Hanna Kuzińska ukończyła studia z ekonomiki handlu wewnętrznego na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. W 2007 roku została doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1997 roku jest zatrudniona w Katedrze Finansów Akademii Leona Koźmińskiego, od 2007 roku jako profesor nadzwyczajny. Pracowała m.in. jako ekspert w Biurze Studiów i Ekspertyz Kancelarii Sejmu oraz w Kancelarii Senatu. W latach 2002-2005 pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu. W latach 2008-2011 była doradcą Ministra Obrony Narodowej.
Szymon Midera - jak wskazano - "doświadczony zarządzający, z silnymi kompetencjami na stanowiskach kierowniczych w bankach oraz innych instytucjach finansowych". Midera jest założycielem, współwłaścicielem oraz prezesem platforma commerce Shumee SA. Dodano, że przez osiem lat, do czerwca 2016 roku pełnił funkcję prezesa i wiceprezesa Banku Pocztowego. "Wcześniej, przez siedem lat, związany był z mBankiem. Zarządzał m.in. obszarem marketingu, sprzedaży w Internecie i rozwoju biznesu" - czytamy.
Dr Marek Panfil jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. "Doświadczony biegły w zakresie wyceny przedsiębiorstw i aktywów niematerialnych. Doradca strategiczny w zakresie budowy wartości spółki dla akcjonariuszy" - wskazano w nocie biograficznej. Panfil był m.in. członkiem rad nadzorczych w KGHM Polska Miedź SA, Interferie SA, NDM SA. Jest członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Biegłych Wyceny Przedsiębiorstw w Polsce.
Marek Radzikowski jest doktorem ekonomii, kierownikiem Zakładu Badań nad Wzrostem Gospodarczym Szkoły Głównej Handlowej, wykładowcą przedmiotów data science. Jak podano, Radzikowski karierę zawodową zaczynał jako lider projektów usprawniających procesy zarządzania w międzynarodowych korporacjach, a później jako starszy ekonomista i sekretarz Rady Makroekonomicznej w Narodowym Banku Polskim. Współtworzył Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) jako wicedyrektor działu analitycznego i zastępca głównego ekonomisty, a następnie pracował jako szef gabinetu (szef doradców) Ministra Finansów. Był także doradcą zarządu Związku Banków Polskich, prezesem Warszawskiego Instytutu Bankowości, a w ostatnich latach pracował na stanowisku Vice President w J.P. Morgan. Jest członkiem Towarzystwa Ekonomistów Polskich oraz ekspertem Instytutu Finansów Publicznych.
Paweł Waniowski jest profesorem na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu. Obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Badań Marketingowych. Waniowski jest autorem lub współautorem około 120 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym 12 książek.
Katarzyna Zimnicka-Jankowska jest niezależnym członkiem rady nadzorczej i komitetu audytu w spółce cyber_Folks S.A. notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wcześniej zasiadała w radach nadzorczych takich spółek jak IDS-BUD S.A., DiM Construction Sp. z o.o. i Piastowskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. Od 2012 roku ma własną działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi doradztwa strategicznego i finansowego obejmujące doradztwo przy transakcjach fuzji i przejęć, pozyskiwania finansowania, wycen i analiz efektywności projektów inwestycyjnych. Była członkiem zarządu PKP Intercity odpowiedzialnym m.in. za tworzenie i realizację strategii oraz planowanie i realizację kluczowych procesów inwestycyjnych. Wcześniej pracowała na stanowiskach dyrektorskich w m.in. w KPMG czy Pekao Access.
Możliwe zmiany w zarządzie PKO BP
Zmiany w radzie nadzorczej mogą się skończyć także odwołaniem obecnego prezesa. Zgodnie ze statutem, PKO BP do kompetencji rady nadzorczej należy m.in. powoływanie i odwoływanie, w głosowaniu tajnym, prezesa zarządu, wiceprezesów oraz członków zarządu.
PKO BP to największy bank w Polsce, który jest kontrolowany przez Skarb Państwa, który ma 29,43 proc. udziałów. Obecnie prezesem PKO BP jest Dariusz Szwed.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: pkobp.pl