Fuzja Orlenu i Lotosu. Akcjonariusze podjęli decyzję, która przybliża do połączenia spółek

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Obajtek o podpisanej umowie na małe reaktory jądrowe
Obajtek o podpisanej umowie na małe reaktory jądroweTVN24
wideo 2/6
TVN24Obajtek o podpisanej umowie na małe reaktory jądrowe

Akcjonariusze Grupy Lotos zgodzili się na sprzedaż części spółki na rzecz Lotos Asfalt. Decyzja ma umożliwić dalsze prace nad fuzją z Orlenem, a przede wszystkim na złożenie do Komisji Europejskiej wniosku o zatwierdzenie tak zwanych środków zaradczych.

Decyzja akcjonariuszy zapadła podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenie Grupy Lotos S.A.

Akcjonariusze Lotosu podjęli decyzję przybliżającą do fuzji z Orlenem

Przegłosowana uchwała dotyczyła "wyrażenia zgody na zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa Grupy Lotos S.A. na rzecz Lotos Asfalt sp. z o.o. poprzez wniesienie w formie wkładu niepieniężnego i objęcie w zamian wszystkich nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Lotos Asfalt".

Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowali posiadacze 132,7 mln akcji spółki, przeciw było 9,7 mln, a wstrzymało się 5,99 mln.

Do przegłosowania uchwały o zbyciu części Grupy Lotos na rzecz Lotos Asfalt potrzeba było 80 proc. głosów za, pod warunkiem że na Walnym Zgromadzeniu reprezentowana jest co najmniej połowa kapitału zakładowego spółki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Czekamy na oficjalny raport @GrupaLOTOS, ale już wiadomo, że podjęte dzisiaj przez NWZA Lotos uchwały, są dowodem na to, że inwestorzy wierzą w sukces projektu budowy koncernu multienergetycznego. To kolejny ważny krok w procesie fuzji PKN ORLEN z Grupą LOTOS" - napisał na Twitterze Obajtek.

Lotos - decyzje akcjonariuszy

Skarb Państwa kontroluje 53,19 proc. akcji, co na ostatnich Walnych Zgromadzeniach Grupy Lotos przekładało się na 70,6-75,6 proc. głosów.

W trakcie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia spółki powzięto także uchwały o zbyciu przez Grupę Lotos 100 proc. udziałów w spółce Lotos Biopaliwa oraz warunkowej zgodzie na zbycie 100 proc. udziałów w spółkach Lotos Terminale i Lotos Paliwa. Przegłosowano także warunkową zgodę na zbycie przez Grupę Lotos 30 proc. udziałów w Lotos Asfalt i 100 proc. udziałów w spółce, która nabędzie część majątku Lotos Asfalt w wyniku podziału spółki. Do podjęcia tych uchwał wymagana była jedynie bezwzględna większość, czyli ponad połowa głosów.

Wszystkie uchwały podczas czwartkowego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenie GL były głosowane w sposób tajny.

Przegłosowanie uchwał umożliwia reorganizację Lotosu i przygotowanie do wypełnienia narzuconych przez Komisję Europejską środków zaradczych w postaci zbycia aktywów w obszarach: produkcji paliw, sprzedaży hurtowej i detalicznej, logistyki, asfaltów oraz paliwa lotniczego.

Fuzja Orlenu z Lotosem

Do 14 listopada PKN Orlen, który planuje przejąć gdańską rafinerię, ma czas na przekazanie do Brukseli planu wypełnienia środków zaradczych.

Wyznaczone w lipcu 2020 r. przez KE środki zaradcze to m.in. zbycie 30 proc. udziałów w rafinerii Lotos wraz z towarzyszącym dużym pakietem praw zarządczych. Ma to dać nabywcy prawo do blisko połowy produkcji rafinerii w zakresie oleju napędowego i benzyny, a jednocześnie zapewni dostęp do istotnej infrastruktury magazynowania i infrastruktury logistycznej.

Kolejny warunek to sprzedaż dziewięciu składów paliw na rzecz niezależnego operatora logistyki oraz budowa nowego terminalu importowego paliwa do silników odrzutowych w Szczecinie, który - po ukończeniu budowy - zostałby przekazany temu operatorowi.

KE nakazała też sprzedaż 389 stacji paliw w Polsce, stanowiących około 80 proc. sieci Lotos, sprzedaż 50 proc. udziału Lotosu w spółce joint venture z BP, zajmującej się obrotem paliwem do silników odrzutowych, udostępnienie konkurentom w Czechach rocznie do 80 tys. ton paliwa do silników odrzutowych w drodze otwartej procedury przetargowej, zbycie dwóch zakładów produkcyjnych bitumu w Polsce oraz dostarczenie nabywcy rocznie do 500 tys. ton bitumu lub tzw. pozostałości ciężkich.

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez płocki koncern został zainicjowany w lutym 2018 r. podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,19 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu akcjonariuszy.

Obecnie Skarb Państwa ma ok. 27 proc. akcji Orlenu.

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości