Senat poparł ustawę zakładającą ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Wszystko wskazuje zatem na to, że już w tym roku w kalendarzu świąt państwowych w Polsce pojawi się nowa data.
Za ustawą głosowało 64 senatorów, przeciw było 7, od głosu wstrzymało się 13 senatorów. Pod koniec lutego projekt został przyjęty w Sejmie. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.
Święto Chrztu Polski
Ustawa głosi, że dzień 14 kwietnia ustanawia się Świętem Chrztu Polski w celu upamiętnienia tego wydarzenia, "zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego". Święto ma mieć charakter państwowy. Podczas prac nad ustawą w Sejmie jej sprawozdawca poseł Dariusz Piontkowski (PiS) przypominał, że podczas pierwszego czytania projektu na sejmowej komisji kultury większość posłów uznała, że upamiętnienie przyjęcia chrztu przez Mieszka I jest ważne, by przywrócić w świadomości Polaków moment, kiedy państwo polskie zaistniało na mapie Europy. - Nie da się rozłączyć przyjęcia chrztu i początków państwowości polskiej (...) Nie znamy dokładnej daty chrztu, większość historyków uznaje jednak, że prawdopodobnie odbyło się to w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 roku. Taką datę zaproponowali wnioskodawcy - mówił Piontkowski.
Bez dnia wolnego
Jak podkreślali autorzy ustawy w uzasadnieniu projektu (reprezentantem wnioskodawców był Jan Klawiter, który został wybrany do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości, ale pozostaje w gronie niezrzeszonych parlamentarzystów), święto nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
"Zachęca jedynie obywateli Polski do refleksji i wywieszenia w tym dniu flag biało-czerwonych" - dodano.
W rozmowie z tvn24bis.pl Jan Klawiter mówił, że święto nie ma być dniem wolnym od pracy. - Nie chcemy mnożyć dni wolnych od pracy, chcemy, żeby o tym pamiętać - tłumaczył.
Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl, PAP