Kalendarz handlowy 2021 roku. Krótka lista niedziel z zakupami

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Renata Juszkiewicz o zakazie handlu w niedzieleTVN24 BiS
wideo 2/5
TVN24 BiSRenata Juszkiewicz o zakazie handlu w niedziele

W porównaniu z 2020 rokiem w 2021 będziemy mieli jedną niedzielę handlową mniej. W ubiegłym roku liczba wzrosła do ośmiu za sprawą dodatkowej niedzieli handlowej wprowadzonej w grudniu. W 2021 roku sklepy będą czynne w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, jedną przed Wielkanocą, a także ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Ustawa z zakazem handlu w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 r. Najpierw w każdym miesiącu - co do zasady - były dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. W 2019 roku była już tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia - kiedy można było prowadzić handel. W 2020 roku rozpoczął się trzeci etap wdrażania zakazu - niedziel bez zakazu miało być siedem.

W grudniu 2020 roku z powodu nasilenia epidemii zaszła jednorazowa zmiana przepisów - liczba niedziel handlowych wzrosła do ośmiu. W noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, którą na początku grudnia podpisał prezydent Andrzej Duda, znalazł się zapis o dodatkowej niedzieli handlowej 6 grudnia.

W 2021 roku handlowych ma być siedem niedziel:

31 stycznia,

28 marca,

25 kwietnia,

27 czerwca,

29 sierpnia,

12 grudnia,

19 grudnia.

Święta

Większych zakupów nie zrobimy także w święta, dni ustawowo wolne od pracy, przypadające w inne dni niż niedziela. Chodzi o 1 stycznia - Nowy Rok, 6 stycznia - Święto Trzech Króli, 5 kwietnia - drugi dzień Wielkanocy, 1 maja - Święto Pracy, 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja, 3 czerwca - dzień Bożego Ciała, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Święto Niepodległości, 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

W Wigilię i w sobotę 3 kwietnia, która bezpośrednio poprzedza pierwszy dzień Wielkanocy - handel jest możliwy tylko do 14.00.

Kalendarz handlowy w 2021 rokuPAP

Wyjątki

Zakaz handlu od momentu wprowadzenia przepisów nie dotyczy tych sklepów, w których za ladą staną ich właściciele.

Ograniczenie nie obowiązuje też w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w przypadku handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, w zakładach pogrzebowych, w sklepach z: pamiątkami, prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych oraz w placówkach pocztowych.

Z zakazu handlu wyłączono ponadto placówki w zakładach hotelarskich oraz prowadzące działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku oraz placówki organizowane wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych.

W niedziele zakupy można zrobić w placówkach handlowych na dworcach, w portach i przystaniach morskich, portach lotniczych, strefach wolnocłowych, środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej, a także na morskich statkach handlowych, statkach powietrznych i platformach wiertniczych.

Ograniczenia w handlu

Od 28 grudnia 2020 roku działalność galerii i centrów handlowych ponownie została ograniczona - przynajmniej do 17 stycznia 2021 roku.

CO JEST OTWARTE, A CO ZAMKNIĘTE W GALERIACH HANDLOWYCH >>>

Zakazane jest prowadzenie handlu detalicznego lub działalności usługowej na wyspach handlowych oraz prowadzenie sal zabaw.

W sklepach i punktach usługowych może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 m kw. w przypadku obiektów o powierzchni nie większej niż 100 m kw. Z kolei w przypadku obiektów o powierzchni większej niż 100 m kw. - 1 osoba na 15 m kw.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: