Kredyty są rekordowo tanie i na rynek płynie rzeka gotówki

Z kraju

ShutterstockW październiku odnotowano najwyższy w tym roku przyrost zasobów pieniądza

W październiku odnotowano najwyższy w tym roku przyrost zasobów pieniądza - poinformował w piątek NBP. Wynikał on głównie, podał bank centralny, ze wzrostu depozytów gospodarstw domowych oraz niemonetarnych instytucji finansowych.

- Wartość agregatu M3 wyniosła na koniec miesiąca 1 122,9 mld zł i była o 15,4 mld zł (tj. o 1,4 proc.) wyższa niż na koniec września b.r. - poinformował bank centralny.

Wartość depozytów w górę

Z danych NBP wynika, że w zwiększeniu podaży pieniądza największy udział miały depozyty gospodarstw domowych oraz niemonetarnych instytucji finansowych. - Wartość depozytów gospodarstw domowych wzrosła o 6,2 mld zł (tj. o 1,0 proc.) do poziomu 625,7 mld zł. Był to najwyższy przyrost od lutego br. Wartość depozytów niemonetarnych instytucji finansowych wzrosła o 3,9 mld zł (tj. 8,2 proc.) i osiągnęła poziom 51,6 mld zł. Natomiast wartość depozytów przedsiębiorstw wzrosła nieznacznie, bo o 0,5 mld zł (tj. o 0,2 proc.) do poziomu 233,5 mld zł - głosi komunikat banku centralnego.

NBP dodaje jednocześnie, że "zadłużenie netto instytucji rządowych szczebla centralnego wzrosło o 14,3 mld zł (tj. o 8,8 proc.) i osiągnęło poziom 176,7 mld zł".

- Zadłużenie gospodarstw domowych w bankach zwiększyło się o 4,0 mld zł (tj. o 0,6 proc.) do poziomu 630,2 mld zł. Należności banków od przedsiębiorstw wyniosły 326,0 mld zł i pozostały na poziomie odnotowanym miesiąc wcześniej. Spadek zadłużenia, i to wyraźny, odnotowano tylko w sektorze niemonetarnych instytucji finansowych – o 2,4 mld zł (tj. o 4,1 proc.) do poziomu 56,9 mld zł - czytamy w komunikacie.

Ekspert ocenia budżet na 2016 rok:

Ekspert ocenia budżet na 2016 rokTVN24 Biznes i Świat

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock