Ministerstwo ostrzega przed ofertami w internecie. "Może to być próba wyłudzenia"

Z kraju

Ekspertka o oszustwach internetowychTVN24 BiS
wideo 2/3

Ministerstwo Finansów ostrzega przed pojawiającymi się w internecie ofertami kas rejestrujących, które miałyby działać na smartfonach. "Może to być próba wyłudzenia" - podkreślił we wpisie na Twitterze Paweł Jurek, rzecznik resortu.

Ministerstwo zwróciło uwagę w piątkowym komunikacie, że aktualnie podatnicy mogą używać wyłącznie kas rejestrujących, które posiadają homologację Głównego Urzędu Miar i mają postać sprzętową.

"Ministerstwo Finansów pracuje nad tak zwanymi kasami wirtualnymi, ale obecnie żadne oprogramowanie nie może samoistnie pełnić roli kasy rejestrującej" - podkreślił Paweł Jurek, rzecznik MF.

Resort wskazał, że pojawiające się ogłoszenia mogą zatem zawierać nieprawdziwe informacje, a korzystanie z nich może stanowić próbę wyłudzenia.

"Tym samym korzystanie z obecnie oferowanych kas na smartfony nie będzie oznaczać, że podatnik wywiązuje się z obowiązku rejestracji sprzedaży na kasie rejestrującej" - czytamy.

Ostrzeżenia przed oszustami

Nie jest to pierwsze ostrzeżenie opublikowane przez organy finansowe w ostatnich tygodniach.

W połowie października informowano, że do dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu docierają sygnały o podejrzanych wiadomościach SMS, dotyczących spłaty rzekomej zaległości. "Wiadomości są fałszywe i nie zostały wysłane z serwerów (systemów) Krajowej Administracji Skarbowej" - mogliśmy przeczytać w komunikacie.

Przed oszustami podszywającymi się pod KAS ostrzegał pod koniec sierpnia resort finansów. Jak mogliśmy przeczytać w komunikacie, rozsyłają oni wiadomości z decyzją o zablokowaniu rachunku bankowego firmy.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock