Ministerstwo Finansów chce, by lecznicze produkty weterynaryjne zniknęły z listy towarów objętych niższym VAT. Stracić na tym mogą między innymi właściciele psów i kotów oraz schroniska. Propozycja jest do dyskusji - zapewnia wiceminister finansów Filip Świtała.
Lecznicze produkty weterynaryjne mają zniknąć z listy towarów objętych 8-procentowym VAT - tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, autorstwa Ministerstwa Finansów. Oznacza to wzrost stawki VAT do 23 proc.
Dotychczas odpowiedni załącznik obowiązującej ustawy o VAT przewidywał 8-procentową stawkę podatku na "podstawowe substancje farmaceutyczne, leki i pozostałe wyroby farmaceutyczne". Po zmianie będą to: "produkty lecznicze – z wyłączeniem produktów leczniczych weterynaryjnych".
"Negatywne konsekwencje"
Ponad połowa Polaków (52 proc.) ma jakiekolwiek zwierzę domowe w swoim gospodarstwie domowym - wynika z badania Kantar Public z 2017 roku. Podwyżka stawki VAT może więc oznaczać wyższe koszty leczenia ulubieńców dla nawet kilkunastu milionów Polaków. Wzrosną jednak także koszty utrzymania zwierząt gospodarskich, co może mieć wpływ na portfele jeszcze większej grupy - konsumentów mięsa czy mleka.
"Puls Biznesu" napisał, że Polskie Stowarzyszenie Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET szacuje, iż rynek leków weterynaryjnych jest wart rocznie około miliard złotych. Wraz z podwyżką VAT-u przybędzie mu więc dodatkowo ok. 150 mln zł kosztów.
- To nie są pieniądze, które wspomogą budżet państwa, ale jednocześnie to kwota, która może mieć naprawdę solidne negatywne konsekwencje dla przemysłów mięsnego, mleczarskiego, a w efekcie dla konsumentów tych produktów, oraz właścicieli 15 mln psów i kotów - powiedział, cytowany przez "PB", dyrektor POLPROWET-u Artur Zalewski.
Problem dla schronisk
Z kolei Cezary Wyszyński z fundacji "Viva!" ocenił, że "podwyższenie stawki VAT na leki dla zwierząt będzie problemem dla fundacji prowadzących schroniska".
- Takie koszty trzeba będzie pokryć, ograniczając wydatki związane z opieką nad zwierzętami – ocenił.
- Będzie to problem dla wielu fundacji, które prowadzą schroniska dla zwierząt. Także adopcja będzie się wiązała z większymi kosztami utrzymania zwierzęcia – wskazał Wyszyński.
"Puls Biznesu" przywołał wypowiedź wiceminister finansów Filipa Świtały, który - pytany o VAT na leki weterynaryjne - wyjaśniał, że to zaledwie propozycja, która zostanie poddana pod dyskusję.
Autor: mp//dap / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock