W pobliżu polskiego superlotniska powstanie miasto

[object Object]
Szpikowski: lotnisko w Radomiu będzie trzeba zbudować do nowaTVN24 BiS
wideo 2/4

W pobliżu Centralnego Portu Komunikacyjnego powstanie miasto "Airport City" - zapowiedział w piątek pełnomocnik rządu do spraw CPK Mikołaj Wild. Jego zdaniem nowe miasto może liczyć nawet 50 tysięcy mieszkańców.

Pełnomocnik poinformował, że plan zakłada, aby mieszkańcom "Airport City" dojazd do Centralnego Portu Komunikacyjnego zajmował tradycyjnymi środkami komunikacji około 30 minut. Według założeń budowa nowego portu lotniczego przyczyni się do powstania bezpośrednio 37 tys. nowych miejsc pracy. Pośrednio może być to nawet 150 tys. wakatów.

Identyfikacja potrzeb

"To czego najbardziej brakowało przy rozwoju miast to pewnego planowania i już na samym początku identyfikacji potrzeb. Teraz chcielibyśmy postąpić inaczej. Naszym celem jest najpierw identyfikacja potrzeb i to wymaga kontaktu ze wszystkimi ministrami działowymi, jednostkami samorządu terytorialnego, abyśmy usłyszeli, abyśmy zdiagnozowali, czy w mieście potrzebny jest szpital czy klinika, komisariat czy posterunek" - powiedział Mikołaj Wild.

"Tego rodzaju kwestii nie jesteśmy w stanie rozstrzygnąć za biurkiem. Tego rodzaju informacje możemy dostać dopiero od osób, które siedzą i realizują misję publiczną, która rozciąga się od zapewnienia nauczania poprzez zapewnienie obronności i bezpieczeństwa. W tym zakresie planowanie, o którym mówimy zapewnia maksymalnie szeroką identyfikacją potrzeb. To jest nasza praca domowa, którą będziemy chcieli przeprowadzić jeszcze w tym roku" – dodał pełnomocnik rządu ds. CPK.

Centralny Port Komunikacyjny

Rząd przyjął w czwartek projekt specustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Jak mówił pełnomocnik rządu Mikołaj Wild, w połowie maja mają zakończyć się badania lokalizacyjne, które pokażą, gdzie może powstać lotnisko.

Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Na jego lokalizację wskazywana jest w pierwszej kolejności miejscowość Stanisławów w gminie Baranów. - Lokalizacje, które są najbardziej prawdopodobne, będą zlokalizowane również poza gminą Baranów. Mówimy też o gminie Wiskitki i Teresin - mówił w czwartek Mikołaj Wild.

Nowy port, po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Lotnisko ma powstać na ok. 3 tys. hektarów gruntów. Do końca 2019 roku mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli do końca 2027 roku.

Autor: sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości