Za niewiele ponad miesiąc startuje rok akademicki. Ostatnie tygodnie przed rozpoczęciem nauki studenci często poświęcają na szukanie mieszkania do wynajęcia. W "Biznesie dla Ludzi" tłumaczymy, na co student powinien zwrócić uwagę podpisując umowę na wynajem.
Jak mówi Maciej Górka z portalu "Domiporta", najważniejszy dla studenta jest brak pośpiechu. - Na rynku jest obecnie bardzo dużo ofert. W każdym akademickim mieście, każdy znajdzie coś dla siebie - uspokaja.
Dodatkowe poświadczenie
Górka tłumaczy, że kluczowym elementem bezpiecznego najmu jest umowa. - Ale student, który jest osobą młodą i nie ma własnych dochodów, musi się liczyć z tym , że potencjalny właściciel będzie wymagał od niego dodatkowego poświadczenia, np. podpisania umowy przez rodziców. Jest to gwarancja tego, że płatności będą dokonywane - dodaje Górka.
Jak podkreśla, każdy najemca musi spełniać dwa podstawowe aspekty: płacić czynsz i utrzymywać lokal w należytej czystości.
Nie dać się oszukać
Gość "Biznesu dla Ludzi" przestrzega też przed oszustami. Zaznacza, że każdy lokal ma tytuł własności. - Na jego podstawie możemy sprawdzić, kto jest rzeczywistym właścicielem mieszkania. Jeżeli imię i nazwisko właściciela wpisane w akcie notarialnym jest różne od imienia i nazwiska osoby, która pokazuje nam mieszkanie to wówczas ta osoba musi dysponować pełnomocnictwem od właściciela do dysponowania lokalem - wyjaśnia.
Dodaje, że mieszkanie możemy też zidentyfikować w tzw. elektronicznej ewidencji ksiąg wieczystych.
Górka zaznacza, że "absolutnie nigdy nie należy wpłacać żadnych kwot rezerwacyjnych na poczet rezerwacji lokalu, którego jeszcze nie widzieliśmy". - Płacimy dopiero przy podpisywaniu umowy - podkreśla.
Program "Biznes dla Ludzi" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.20.
Autor: ToL//gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu