W Polsce ma powstać nowe przejście graniczne. Jest projekt

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Prezydent Andrzej Duda otworzył kanał przez Mierzeję Wiślaną (wypowiedź z 17 września 2022)
Prezydent Andrzej Duda otworzył kanał przez Mierzeję Wiślaną (wypowiedź z 17 września 2022)TVN24
wideo 2/5
TVN24Prezydent Andrzej Duda otworzył kanał przez Mierzeję Wiślaną

Na mapie Polski ma pojawić się nowe przejście graniczne. Chodzi o morskie przejście Nowy Świat, utworzone w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej. Ponadto status lotniczego przejścia granicznego na lotnisku w Radomiu ma się zmienić z dodatkowego na stałe. Projekt rozporządzenia w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustalenia morskich i stałych lotniczych przejść granicznych oraz rodzaju ruchu dozwolonego przez te przejścia został skierowany do uzgodnień i konsultacji publicznych. Mają one potrwać do 13 grudnia.

W projekcie uwzględniono utworzenie nowego morskiego przejścia granicznego Nowy Świat, a także zmianę statusu lotniczego przejścia granicznego Radom-Sadków z dodatkowego na stałe lotnicze przejście graniczne.

Nowe morskie przejście graniczne

MSWiA wskazało, że ustalenie przejścia granicznego Nowy Świat uzasadnione jest koniecznością zapewnienia miejsca kontroli granicznej dla jednostek pływających po nowej drodze wodnej pomiędzy Zalewem Wiślanym i Morzem Bałtyckim.

Podano, że w początkowym okresie funkcjonowania dotyczyć ono będzie w szczególności jednostek sportowo-żeglarskich i rybackich. Dodano, że celem budowy przekopu jest m.in. rozwój portu w Elblągu, wobec powyższego w projektowanym rozporządzeniu określono rodzaj ruch granicznego w tym przejściu, jako osobowy i towarowy.

"Biorąc pod uwagę umiejscowienie rejonu przekopu oraz odległości od obecnie funkcjonujących przejść granicznych, utworzenie nowego morskiego przejścia granicznego Nowy Świat jest zasadne" - czytamy w uzasadnieniu.

PAP/Maria Samczuk, Maciej Zieliński

Otwarcie lotniska w Radomiu coraz bliżej

Autorzy projektu podnoszą ponadto, że ustalenie na lotnisku Warszawa-Radom stałego lotniczego przejścia granicznego Radom-Sadków jest uzasadnione koniecznością zapewnienia sprawnego funkcjonowania portu lotniczego w świetle skali spodziewanego ruchu lotniczego oraz zagwarantowania właściwego poziomu ochrony granicy państwa.

MSWiA podało, że analiza prognozowanej przez Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" siatki połączeń "wskazuje na zasadność przedmiotowej inicjatywy". Port lotniczy prognozuje, że w 2023 roku w ramach połączeń regularnych i czarterowych zrealizowanych zostanie około 6,5 tys. operacji lotniczych i odprawionych zostanie około 260 tys. pasażerów, przy czym udział ruchu non-Schengen wynosić powinien 55 proc.

W uzasadnieniu wskazano, że mając na uwadze przewidywany termin uruchomienia lotniska w Radomiu oraz zakres i rodzaj mającego tam się odbywać ruchu lotniczego, uzasadnione jest przekształcenie lotniczego przejścia granicznego Radom-Sadków z dodatkowego na stałe.

Koszt zmian

Ministerstwo spraw wewnętrznych podało w uzasadnieniu, że łącznie uruchomienie obydwu przejść granicznych wygeneruje jednorazowy koszt około 12 141 567 zł brutto, natomiast ich koszty bieżące związane z funkcjonowaniem wyniosą w przybliżeniu około 17 167 128 zł brutto rocznie.

Opracowanie regulacji - jak wyjaśniono - związane jest z wnioskiem Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o ustalenie nowego morskiego przejścia granicznego Nowy Świat oraz z wystąpieniem Prezesa Zarządu Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" z wnioskiem do szefa MSWiA o ustalenia stałego lotniczego przejścia granicznego Radom-Sadków.

Przepisy dotyczące utworzenia morskiego przejścia granicznego Nowy Świat mają wejść w życie 1 maja 2023 roku, w przypadku lotniska w Radomiu ma to być 1 stycznia 2023 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe NDI/BESIX

Pozostałe wiadomości