TVN24 Biznes | Z kraju

Dużo mniej na koncie, pojawiły się obligacje. Oto majątek premiera

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Premier Morawiecki o radach dla początkujących społecznikówZdjęcia organizatora
wideo 2/5
Zdjęcia organizatoraPremier Morawiecki o radach dla początkujących społeczników

Na stronach Sejmu opublikowano oświadczenie majątkowe premiera Mateusza Morawieckiego. Wynika z niego, że szef rządu jest właścicielem dwóch domów i mieszkania, a jego oszczędności wynoszą około 56 tysięcy złotych. To znaczny spadek w stosunku do ubiegłorocznego oświadczenia, ale wynika to z faktu, że Morawiecki kupił obligacje skarbowe o wartości ponad 4,6 miliona złotych.

Z oświadczenia majątkowego Mateusza Morawieckiego wynika, że z tytułu zatrudnienia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów otrzymał w 2021 roku blisko 236,2 tys. zł. Ponadto otrzymał ponad 37,5 tys. zł diety parlamentarnej.

Szef rządu zgromadził w polskiej walucie około 56 tys. zł oszczędności. Dla porównania przed rokiem było to około 4,7 mln zł. Teraz szef rządu i jednocześnie poseł PiS wykazał, że posiada obligacje skarbowe o wartości ponad 4,6 mln zł.

Czytaj także: Jarosław Kaczyński ujawnił swój majątek. Oszczędności mocno w górę

Oświadczenie majątkowe premiera Mateusza Morawieckiego

Morawiecki jest właścicielem domu o powierzchni około 150 m kw. o wartości około 1,9 mln zł. Dom - jak czytamy w oświadczeniu - jest "położony na działce o powierzchni ok. 0,46 ha wraz z zabudowaniami gospodarczymi i zabudowaniami (domkami) letniskowymi". Premier jest też właścicielem mieszkania o powierzchni 72,4 m kw. o wartości około 1,1 mln zł.

Dodatkowo Mateusz Morawiecki wykazał, że jest właścicielem domu o powierzchni 100 m kw. Jak czytamy, przybliżona łączna wartość domu, zabudowania i działki to około 3,5 mln zł. Szef rządu jest właścicielem połowy segmentu szeregowego o powierzchni około 180 m kw. Przybliżona wartość tych udziałów to około 600 tys. zł. Premier ma też działkę rolną o powierzchni 2 ha o wartości około 200 tys. zł.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE MATEUSZA MORAWIECKIEGO

Jeśli chodzi o mienie ruchome, Morawiecki wpisał do oświadczenia meble i zabudowę o łącznej wartości około 355 tys. zł oraz sprzęt techniczny wart łącznie około 30 tys. zł.

Premier poinformował, że ma również prawo do odroczonych premii (część wynagrodzenia związanego z umową o pracę), ujętych w raportach rocznych Banku Zachodniego WBK (obecnie Santander Bank Polska), należnych na podstawie umowy o pracę zakończonej 16 listopada 2015 roku. "Uprawnienia te, za poszczególne lata, podlegają wyliczeniu ze strony Banku Zachodniego WBK (obecnie Santander)" - napisał Mateusz Morawiecki. Szef rządu wykazał także, że pożyczył swojej siostrze około 300 tys. zł.

W porównaniu do ubiegłego roku z oświadczenia majątkowego zniknęła informacja o uprawnieniach do 3857 akcji Santandera oraz uprawnieniach do akcji Santandera określone kwotowo w wysokości do 350 tys. zł, z których - jak zastrzegał premier - nie osiągał dochodów.

Majątek żony premiera

Ujawnienie majątków rodzin polityków zapowiadał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w maju 2019 roku. Wcześniej "Gazeta Wyborcza" napisała, że premier Mateusz Morawiecki wraz z żoną w 2002 roku kupili 15 hektarów gruntów za 700 tysięcy złotych od Kościoła we Wrocławiu. Działka ta miała na przestrzeni lat wielokrotnie zwiększyć swoją wartość. Według publikacji Morawiecki nie musiał wpisywać działki do oświadczenia majątkowego, ponieważ dokonał częściowej rozdzielności majątkowej z żoną, Iwoną Morawiecką.

Ustawa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, która miała zobowiązać członków rodzin rządzących do ujawniania majątków, została zablokowana przez Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię Przyłębską.

Wirtualna Polska podawała w 2021 roku, że szacunkowa wartość majątku premiera Mateusza Morawieckiego i jego żony wynosi około 40 mln zł.

Czytaj także: "Gazeta Wyborcza": działka Morawieckich i grupa trzymająca kamienice BZ WBK

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości