TVN24 Biznes | Pieniądze

Politycy ujawniają majątki. Oszczędności Jarosława Kaczyńskiego mocno w górę

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL,
dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Mueller: inflacja to największy potwór ekonomiczny
Mueller: inflacja to największy potwór ekonomicznyTVN24
wideo 2/5
TVN24Mueller: inflacja to największy potwór ekonomiczny

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zgromadził ponad 250 tysięcy złotych oszczędności - wynika z nowego oświadczenia majątkowego wicepremiera, opublikowanego na stronie Sejmu. To o ponad 100 tysięcy złotych więcej niż rok wcześniej. O pieniądzach na kontach, nieruchomościach i dochodach poinformowali między innymi także jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty, szef klubu PO Borys Budka i stojący na czele PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Na stronie internetowej Sejmu opublikowano oświadczenia majątkowe posłów za 2021 rok. Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora parlamentarzyści są obowiązani do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym, które dotyczy majątku odrębnego oraz objętego małżeńską wspólnością majątkową.

Oświadczenie składa się do dnia 30 kwietnia każdego roku, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego.

Oświadczenie majątkowe Jarosława Kaczyńskiego

Z oświadczenia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wynika, że w minionym roku otrzymał ponad 208 tys. zł z pracy w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, czyli jako wicepremier. W ramach diety poselskiej otrzymał ponad 5 tysięcy złotych. Kaczyński otrzymał też ponad 90,2 tys. zł emerytury ZUS.

Szef PiS ma odłożone ponad 253 tys. zł. Dla porównania, w ubiegłorocznym oświadczeniu majątkowym wpisał kwotę około 142 tys. zł.

Jest też współwłaścicielem - w jednej trzeciej - domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych o wartości około 1,8 mln zł.

Jarosław Kaczyński nie posiada udziałów w żadnych spółkach i nie prowadzi swojego biznesu. Wykazał, że od 1997 roku jest przewodniczącym Rady Fundacji Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego. Jak napisał, jest to "funkcja honorowa".

Jak wynika z oświadczenia majątkowego, wicepremier nie jest też właścicielem samochodu ani żadnych innych ruchomości, których wartość przekracza 10 tys. złotych.

W swoim oświadczeniu majątkowym prezes PiS napisał o posiadanym kredycie w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej imienia Stefczyka. Saldo pożyczki na koniec ubiegłego roku wynosiło ponad 84 tys. zł.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO

Włodzimierz Czarzasty - jaki majątek zgromadził?

Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty oświadczył, że w ub.r. zgromadził w trzech bankach ok. 166 tys. zł i 1 tys. 305 euro oraz 30 tys. zł i 2 tys. euro w gotówce. Posiadał też papiery wartościowe o wartości 60,6 tys. zł. Czarzasty wskazał na prawo do połowy domu o pow. 255 mkw., który jest warty 1 mln 300 tys. zł oraz na prawo własności do mieszkania (35,2 mkw.) o wartości 350 tys. zł. Polityk wymienił ponadto nieruchomość zabudowaną o powierzchni prawie 0,5 ha, którą wycenił na 2 mln 300 tys. zł. Sprecyzował, że ma prawo do połowy udziału we własności tej nieruchomości oraz do połowy udziału we wspólności majątkowej.

Czarzasty w ub.r. osiągnął dochody w wysokości 37,6 tys. zł z tytułu diety parlamentarnej, 186,2 tys. zł wynagrodzenia oraz 17,9 tys. zł z wynajmu mieszkania.

Wśród składników mienia ruchomego Czarzasty podał m.in. jacht motorowy (20 tys. zł), wyposażenie domu (30 tys. zł), obrazy (50 tys. zł), a także bibliotekę (30 tys. zł), wyroby ze złota i srebra (ok. 30 tys. zł), ubezpieczenie z gwarantowaną emeryturą. Wśród zobowiązań o wartości powyżej 10 tys. zł polityk wymienił kredyt na zakup mieszkania na kwotę 81,5 tys. euro, z czego ma do spłacenia ponad 41 tys. euro.

Dochody i oszczędności Borysa Budki

Szef klubu KO Borys Budka zgromadził ok. 100 tys. zł. Wymienił w oświadczeniu majątkowym dom o powierzchni 291 m.kw. o wartości 800 tys. zł, położony na działce (1300 mkw.) o wartości 300 tys. zł. Wskazał ponadto na mieszkanie (165 mkw.) o wartości 408 tys. zł i drugie (75 mkw.) wycenione na ok. 160 tys. zł. Dodał, że nieruchomości te są objęte małżeńską wspólnością majątkową.

Budka w ub.r. osiągnął dochody w wysokości 49,39 tys. zł ze stosunku pracy na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, 6,5 tys. zł z tytułu umowy o dzieło w Wyższej Szkole Bankowości w Poznaniu, prawie 37,5 tys. zł dochodu z tytułu sprawowania mandatu posła oraz prawie 150 tys. zł uposażenia poselskiego. Ponadto wymienił dochód za wynajem mieszkania (40,8 tys. zł).

Do składników mienia ruchomego szef koła KO zaliczył samochód Toyotę C-HR 1,8 z 2018 r., którą kupił z ubezpieczeniem i wyposażeniem za 133 tys. zł.

Wśród zobowiązań o wartości powyżej 10 tys. zł Budka wymienił kredyt hipoteczny na zakup 1/2 udziału w lokalu mieszkalnym. Dodał, że do spłaty pozostało ponad 137 tys. zł.

Oświadczenie majątkowe Władysława Kosiniaka-Kamysza

Szef klubu KP i lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył, że zgromadził do końca 2021 r. ok. 30 tys. zł oraz 5 tys. zł w funduszu inwestycyjnym. Posiada mieszkanie hipoteczne o pow. 86 mkw., o wartości 650 tys. zł. Wśród innych nieruchomości wymienił działkę rolną (0,16 ha) o wartości ok. 22 tys. zł, działkę budowlaną (754 mkw.) oraz udział w drodze dojazdowej o wartości ok. 220 tys. zł i garaż (25 mkw.) o wartości ok. 55 tys. zł.

Kosiniak-Kamysz oświadczył, że w 2021 r. osiągnął dochody z uposażenia poselskiego w wysokości 117 tys. 250 zł, diety parlamentarnej - 37 tys. 578 zł oraz za wynajem mieszkania - 14,4 tys. zł. Wśród mienia ruchomego podał jedynie Volkswagena Passata 1,9 z 2012 r.

W oświadczeniu lider PSL wymienił także zobowiązania o wartości powyżej 10 tys. zł, w tym kartę kredytową z limitem do 10 tys. zł, kredyt konsumpcyjny na zakup samochodu w wysokości 40 tys. zł, oraz pożyczkę z Sejmowego Funduszu Świadczeń Socjalnych - 30 tys. zł.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL, dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości