Magierowski: liczba północnokoreańskich pracowników w Polsce gwałtownie maleje

[object Object]
Cyfryzacja Korei PółnocnejTVN24 BiS
wideo 2/2

Polska bardzo dba o to, żeby rozwiązać problem pracowników z Korei Północnej, a jednocześnie, żeby wszystko odbywało się zgodnie z prawem - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski. Jak dodał, wskutek podjętych dotąd działań liczba północnokoreańskich pracowników w Polsce gwałtownie zmalała.

Według artykułu zamieszczonego w poniedziałkowym "New York Times" Polska "jest jednym z niewielu krajów, które wciąż przyjmują północnokoreańskich robotników mimo obiekcji Waszyngtonu".

"NYT" napisał jednocześnie, że dzieje się to pomimo październikowych uzgodnień w ramach UE zakładających wstrzymanie odnawiania pozwoleń na pracę dla Koreańczyków z Północy oraz wielokrotnych obietnic ich wygaszenia ze strony polskiego rządu. Według amerykańskiego dziennika UE nie forsuje jednak tej kwestii "w obawie przed eskalacją napięcia w kwestiach suwerenności po tym, kiedy Wielka Brytania opowiedziała się za opuszczeniem bloku".

Gazeta wskazała ponadto, że Polska pozostaje jednym z siedmiu państw europejskich, które utrzymują ambasady w Pjongjangu.

Północnokoreańscy pracownicy

Jak ocenił Marek Magierowski, artykuł w "NYT" i wcześniejsze poświęcone tej kwestii materiały w prasie światowej są pisane pod tezę i "nie pokazują pełnego obrazu sytuacji" dotyczącej obecności pracowników z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej w Polsce i na świecie.

Zwrócił w tym kontekście uwagę, że zatrudnieni w Polsce północnokoreańscy pracownicy stanowią "0,4 procent wszystkich północnych Koreańczyków zatrudnianych w różnych firmach na świecie".

- Najwięcej jest ich oczywiście w Chinach i Rosji - zaznaczył wiceszef MSZ, zastrzegając jednocześnie, że Polska "nie jest jedynym krajem europejskim, który ma tego typu problem".

Jak podkreślił, od 2016 r. "polskie placówki dyplomatyczno-konsularne nie wydały żadnej wizy pracowniczej obywatelom KRLD". Z kolei ostatnie zezwolenia na prace zostały - według Magierowskiego - wydane lub przedłużone przez urzędy wojewódzkie w połowie ub.r.

- Liczba północnokoreańskich pracowników w Polsce gwałtownie maleje; w tej chwili jest to około 460 osób zatrudnionych przez raptem 15 firm - podkreślił wiceszef MSZ.

Kontrola PIP

Problematyczne - zdaniem Magierowskiego - jest też określanie pracujących w Polsce obywateli KRLD mianem "pracowników przymusowych".

- Państwowa Inspekcja Pracy wielokrotnie przeprowadzała kontrole w zakładach zatrudniających północnych Koreańczyków. W samym 2016 r. skontrolowano warunki zatrudnienia 457 pracowników północnokoreańskich i nie udało się potwierdzić, że pracowali oni w warunkach przymusu, co pozwoliłoby na podjęcie dalszych kroków prawnych - zauważył Magierowski.

- Co oczywiście nie oznacza, że my się z tym faktem godzimy, że nie chcielibyśmy tego rozwiązać. Tylko że patrząc na to na chłodno, od strony prawnej, to jest bardzo skomplikowany problem - dodał wiceminister.

Jak wyjaśnił, do momentu przyjęcia w ubiegłym roku kolejnej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w tej sprawie, która mówi m.in. o "repatriacji" w ciągu 24 miesięcy wszystkich północnokoreańskich pracowników znajdujących się na terenie danego kraju, Polska nie miała narzędzi do tego, by takie osoby ze swojego terytorium wydalać.

Wiceszef MSZ przyznał również, że problem północnokoreańskich pracowników w Polsce ma charakter "polityczny, ale także humanitarny".

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że w dużej mierze pieniądze, które zarabiają ci pracownicy w Polsce i innych krajach pobytu, są przekazywane bezpośrednio do Pjongjangu i przez tamtejszy reżim wykorzystywane - zauważył Magierowski. - Te rezolucje bardzo nam pomagają w rozwiązaniu tego problemu. Polska sama nalegała zresztą, by takie rozwiązanie wprowadzić - dodał.

Wiceminister zastrzegł zarazem, że gdyby rezolucje nie obowiązywały, ostatnie zezwolenia na pracę dla obywateli KRLD i tak "wygasłyby w pierwszej połowie 2020 roku".

- Polskie władze bardzo dbają o to, żeby rzeczywiście ten problem rozwiązać, a jednocześnie, żeby wszystko odbywało się zgodnie z prawem - zaznaczył. Wskazał w tym kontekście, że "bardzo regularnie" odbywają się spotkania międzyresortowe z udziałem przedstawicieli MSWiA, MSZ, a także PIP czy Straży Granicznej w sprawie pracowników północnokoreańskich w Polsce.

Ambasada w KRLD

Wiceszef MSZ bronił jednocześnie utrzymywania przez Polskę ambasady w stolicy KRLD.

- Sytuacja geopolityczna się zaostrzyła (...) i oczywiście jest kilka krajów, które w ostatnim czasie na przykład zredukowały swój personel dyplomatyczny. My tego nie robimy, utrzymujemy swoją placówkę w Pjongjangu, podobnie jak między innymi Niemcy czy Brytyjczycy. Uważamy, że ona jest bardzo cenna z kilku powodów, a wycofanie naszego personelu byłoby ruchem przedwczesnym; dużo większe zyski mamy dzisiaj, kiedy ta placówka tam funkcjonuje - powiedział Magierowski.

- Parę tygodni temu ambasador RP w Pjongjangu Krzysztof Ciebień był na konsultacjach politycznych w Stanach Zjednoczonych na temat sytuacji w Korei Północnej i w regionie, i zrobił tam ogromne wrażenie. Jego wiedza, jego doświadczenie, jego bezpośrednie spojrzenie na to, co się dzieje w KRLD i na całym tym obszarze, było i jest dla nas i naszych sojuszników niezwykle cenne - argumentował Magierowski.

Pieniądze dla reżimu

"NYT" podał, powołując się na dane Państwowej Inspekcji Pracy, że w połowie 2017 r. w Polsce pozostawało "może 450 północnych Koreańczyków", zatrudnianych przez "co najmniej 19 firm". "NYT" zwrócił zarazem uwagę, że polski MSZ wzywa władze lokalne, by wstrzymały wydawanie zezwoleń na pracę północnym Koreańczykom i że nowe przepisy wchodzące od stycznia zobowiązują je do tego.

Koreański Instytut Zjednoczenia Narodowego w Seulu szacuje, że za granicą pracuje obecnie nawet 147 tys. północnych Koreańczyków. Podobno władze Korei Północnej zabierają od 30 do 80 proc. ich zarobków, co – zdaniem większości ekspertów - daje przychód w wysokości od 200 do 500 milionów USD rocznie – odnotowuje "NYT".

Wcześniej, w listopadzie ub.r. USA zdecydowały o sankcjach wobec Pjongjangu, które objęły m.in. firmę z Korei Płn. działającą także w Polsce. Jak informował wówczas amerykański resort finansów, firma ta zajmuje się "eksportem pracowników". Sankcje miały być wymierzone w nielegalne środki finansowania programu nuklearnego i rakietowego Pjongjangu.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN

Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, BBC

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Donald Trump zaapelował do światowych liderów i biznesmenów, by "budowali w Ameryce", aby uniknąć ceł. Prezydent USA dodał, że naprawa błędów "dziesięcioleci nadużyć" nie będzie łatwa.

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Źródło:
PAP

Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Źródło:
Bloomberg

Zyskująca na popularności czekolada dubajska przyczyniła się do wzrostu popytu na pistacje. To z kolei doprowadziło do wzrostu cen tych orzechów - wskazał "Financial Times". Według dziennika w ciągu roku pistacje zdrożały o jedną trzecią.

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Źródło:
PAP

Produkcja cementu to jedno z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych w Polsce. W 2022 roku odpowiadał za ponad 20 procent emisji przemysłowych - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. W dekarbonizacji sektora pomóc mają nowe technologie, takie jak wychwyt i magazynowanie CO2.

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Źródło:
PAP

W najbliższych tygodniach można spodziewać się umocnienia polskiej waluty do około 4,25 złotego za euro - uważa Mirosław Budzicki, strateg z banku PKO BP. Jego zdaniem przyczyni się do tego uspokojenie sytuacji wokół ceł i złagodzenie oczekiwań co do obniżki stóp procentowych.

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Źródło:
PAP

30-letnia Lucy Guo to najmłodsza kobieta na świecie, która sama dorobiła się miliarda dolarów - podał "Forbes". Współzałożycielka Scale AI odeszła z firmy wiele lat temu, ale zatrzymała jakże wartościowe teraz udziały.

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Źródło:
"Forbes"

Branża turystyczna w Izraelu i na terytoriach palestyńskich jest w kryzysie. Sklepikarze z Jerozolimy obwiniają wojnę, na co wskazują też dane. W 2024 roku do Izraela przyjechał niecały milion osób z zagranicy, a jeszcze w 2019 roku turystów było ponad 4,5 miliona.

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Źródło:
PAP

Nałożone przez USA cła oraz rosnące wydatki publiczne w Niemczech mogą wpłynąć na wzrost inflacji - stwierdził członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Madis Muller.

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Źródło:
PAP

Firmy z Chin są obecne w jednej trzeciej portów w Afryce. Tak duże zaangażowanie państwowych spółek daje Chińczykom większe wpływy niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie.

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Źródło:
PAP

Ukraina może być zmuszona do importowania 6,3 miliarda metrów sześciennych gazu. Zapasy surowca spadły do rekordowo niskiego poziomu - oświadczył Serhij Makohon, były szef niezależnego Operatora HTS Ukrainy.

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Źródło:
PAP

National Gallery w Londynie zorganizowało loterię. Zwycięzca spędzi noc wśród arcydzieł van Gogha, Renoira oraz Moneta. Zgłoszenia można składać do 28 kwietnia.

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Źródło:
PAP

Zegarek kieszonkowy należący do pasażera Titanica trafi na aukcję. Szacuje się, że jego cena może osiągnąć nawet 50 tysięcy funtów, czyli około 250 tysięcy złotych.

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 19 kwietnia 2025 roku.

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Źródło:
tvn24.pl

Chaotyczna polityka Donalda Trumpa może spowodować, że dojdzie do stabilizacji relacji Unia Europejska - Chiny. Grzegorz Stec, szef brukselskiego biura think tanku MERICS, uważa, że "teraz zmienił się kontekst i Pekin próbuje to wykorzystać".

Analityk: taki jest cel Chin

Analityk: taki jest cel Chin

Źródło:
PAP

Prawie 50 tysięcy modeli Alfa Romeo Tonale i Dodge Hornet zostało wycofanych z amerykańskiego rynku przez właściciela marek - Chryslera.

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Źródło:
Reuters

Jest rok 2025. Niemal cała Kanada jednoczy się na skutek działań administracji Trumpa. Niemal, bo jest wyjątek, jedna prowincja, która nie chce działań odwetowych i grozi separacją w razie wygranej Partii Liberalnej w wyborach federalnych 28 kwietnia - to Alberta.

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Źródło:
PAP

Międzynarodowa turystyka w USA "szybko upada", a miejsca pracy związane z tą branżą "są zagrożone" - wynika z raportu serwisu Axios, na który powołuje się stacja MSNBC. To efekt polityki Donalda Trumpa, ale nie pomaga także Marco Rubio, sekretarz stanu USA, który stwierdził, że "wizyta w Ameryce to nie prawo" a "przywilej". 

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Źródło:
MSNBC

W Pekinie odbył się pierwszy półmaraton, w którym udział wzięli nie tylko ludzie, ale także humanoidalne roboty. Wśród tych drugich wygrał Tiengong Ultra, który trasę 21 kilometrów pokonał w 2 godziny, 40 minut i 42 sekundy.

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Źródło:
PAP