Lotnisko w Modlinie planuje we wrześniu remont, podczas którego ma zostać wymieniona część oświetlenia na pasie startowym. Jak poinformował port lotniczy, będzie wiązać się to z krótszym czasem wykonywania operacji lotniczych oraz z odwołaniem około 100 lotów. Ryanair w odpowiedzi dla TVN24 Biznes przekazał, że w związku z pracami "został zmuszony do odwołania niewielkiej liczby lotów".
"W dniach 11-21 września planowana jest wymiana oświetlenia początku i końca drogi startowej" - napisał w odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes Marek Rymkiewicz, szef biura handlowo-marketingowego lotniska w Modlinie.
Wyjaśnił, że "w tym okresie tylko w godzinach 20:00-05:30 lotnisko nie będzie obsługiwać operacji lotniczych". "Spodziewamy się odwołania około 100 lotów" - dodał przedstawiciel lotniska.
Odwołane loty na lotnisku w Modlinie
"Ze względu na nocne zamknięcie pasa startowego na lotnisku w Modlinie od poniedziałku 11 września do czwartku 21 września, Ryanair został zmuszony do odwołania niewielkiej liczby lotów do/z lotniska w Modlinie w tym 11-dniowym okresie" - poinformował Maciej Nowicki z biura prasowego linii Ryanair.
Dodał, że "wszyscy poszkodowani pasażerowie zostali powiadomieni i poinformowani o możliwości bezpłatnego przeniesienia się na inny lot lub otrzymania pełnego zwrotu kosztów", "jeśli pasażerowie nie otrzymali wiadomości e-mail od Ryanair, oczekuje się, że ich lot odbędzie się zgodnie z planem".
Lotnisko w Modlinie
Jak podało lotnisko w Modlinie, w pierwszym kwartale 2023 roku liczba odprawionych pasażerów wzrosła o ponad 125 tysięcy, czyli o 23,8 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku 2022. "W pierwszym kwartale zeszłego roku lotnisko obsłużyło 526 566 podróżnych, a od początku stycznia do końca marca 2023 roku aż 651 690 osób" - przekazał port.
Według stanu na 22 lutego 2023 roku posiadaczami udziałów w spółce Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin byli: Samorząd Województwa Mazowieckiego - 36,17 proc., Agencja Mienia Wojskowego - 31,56 proc., Polskie Porty Lotnicze (PPL) - 27,86 proc. oraz Miasto Nowy Dwór Mazowiecki - 4,41 proc.
Lotnicze przewozy pasażerskie
"Polskie porty lotnicze obsłużyły w pierwszym kwartale 2023 roku ponad 9,4 mln pasażerów i osiągnęły 65,5 proc. wzrost w porównaniu do analogicznego okresu 2022 roku oraz 0,6 proc. wzrost względem pierwszego kwartału roku 2019" - napisano w "Analizie przewozów w polskich portach lotniczych w pierwszym kwartale 2023 roku" Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC).
ULC wskazał, że "wśród portów lotniczych najwięcej pasażerów obsłużyły: Lotnisko Chopina w Warszawie: 3,5 mln pasażerów, Port Lotniczy Kraków-Balice: 1,9 mln pasażerów oraz Port Lotniczy Gdańsk: 1 mln pasażerów".
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock