TVN24 Biznes | Z kraju

Kosiniak-Kamysz: 500 plus powinno być wyższe tylko dla pracujących

TVN24 Biznes | Z kraju

Źródło:
PAP
Władysław Kosiniak-Kamysz o 500 plus
Władysław Kosiniak-Kamysz o 500 plusTVN24
wideo 2/6
TVN24Władysław Kosiniak-Kamysz o 500 plus

Osoby pracujące powinny otrzymywać wyższe świadczenie 500 plus - stwierdził w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak podkreślał polityk, sam dodatek nie powinien być jednak zabierany innym osobom. - Będę bronił bezpieczeństwa socjalnego - deklarował.

Kosiniak-Kamysz był pytany o to, czy docenieniem pracy nie byłoby wprowadzenie 500 plus tylko dla osób pracujących. - Więcej nawet dla tych, którzy pracują - powiedział.

Zdaniem prezesa PSL "500 plus nie jest już żadnym fajerwerkiem". - Jednak też dla rodziny wielodzietnej to stanowi często podstawę funkcjonowania. Nie ograniczajmy tego, ja będę bronił bezpieczeństwa socjalnego - podkreślał.

Zauważył, że 500 plus "to nie jest już pięćset złotych, ale trzysta". - W każdym świadczeniu rodzinnym jest jakiś model waloryzacji, albo uznaniowy, albo wynikający ze wzrostu płacy minimalnej lub inflacji. W tym świadczeniu o charakterze społeczno-rodzinnym powinien być też model waloryzacji - mówił.

- Jednak ta wyższa wartość, to czasem, w tym tempie, to może być za chwilę tysiąc złotych, to powinno być tylko dla pracujących. Zostawiłbym ten wariant bezpieczeństwa dla wszystkich, bo jest taka podstawa i w Niemczech i we Francji i Szwecji, dla każdej rodziny, niezależnie od statusu majątkowego - powiedział.

Polityk odniósł się też do pomysłu dotyczącego likwidacji świadczenia dla osób zamożniejszych. - Jeżeli byłoby to możliwe, że te zaoszczędzone pieniądze będą stanowiły pokaźną wartość dla kolejnej grupy, to oczywiście, że najbogatszym to nie jest potrzebne - stwierdził.

Waloryzacja 500 plus

Program Rodzina 500 plus wystartował 1 kwietnia 2016 roku. W ramach programu rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód.

Świadczenie 500 plus nie było waloryzowane od początku wprowadzenia programu. Tymczasem inflacja w Polsce jest na najwyższym poziomie od maja 1998 roku. Oznacza to, że świadczenie jest coraz mniej warte.

W ostatnich tygodniach pojawiały się informacje o pomyśle waloryzacji świadczenia z programu Rodzina 500 plus. Świadczenie miałoby wzrosnąć do 700 zł. - Słyszę o nim wyłącznie od dziennikarzy - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wiceminister finansów Artur Soboń.

O waloryzację świadczenia 500 plus była pytana na początku lutego br. w Radiu ZET minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Na pytanie, czy będzie waloryzacja, szefowa MRiPS powiedziała, że "w tym roku nie będzie". - Będziemy wprowadzać kolejne komponenty wsparcia rodziny - dodała.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości