TVN24 Biznes | Z kraju

Nowe ograniczenia od poniedziałku. Sprawdź, co się zmieni

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Nowe obostrzenia w strefie czerwonej
Nowe obostrzenia w strefie czerwonejTVN24
wideo 2/5
TVN24Nowe obostrzenia w strefie czerwonej

Choć od soboty w całym kraju obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa, to ograniczenia dotyczące imprez okolicznościowych wejdą w życie dopiero po weekendzie. Wyjaśniamy, jakie restrykcje dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych będą obowiązywać w strefach żółtej i czerwonej od poniedziałku 19 października.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych restrykcjach w strefie żółtej i czerwonej. W większości przypadków obostrzenia zaczęły obowiązywać od soboty.

Zasady dotyczące imprez

Jednak dopiero od poniedziałku zmienione zostaną zasady dotyczące imprez okolicznościowych.

Zgodnie z nimi w strefie żółtej na weselach i innych uroczystościach będzie mogło brać udział maksymalnie 20 osób, ale bez możliwości zabawy tanecznej.

Uczestnicy wesel, konsolacji lub przyjęć komunijnych, a także innych przyjęć okolicznościowych mają obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje.

W strefie czerwonej od poniedziałku będzie obowiązywał zakaz organizacji imprez okolicznościowych - takich jak m.in. wesela, komunie i stypy.

Inne ograniczenia

Nowe obostrzenia, które już obowiązują:

- lokale gastronomiczne czynne w godzinach 6-21, potem możliwa obsługa na wynos, zajęty co drugi stolik - strefa żółta i czerwona,

- zawieszenie działalności basenów i aquaparków - strefa żółta i czerwona,

- zawieszenie działalności siłowni - strefa żółta i czerwona,

- wprowadzenie limitu osób w placówkach handlowych - dla sklepów o powierzchni do 100 m2 - 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 m2 - strefa czerwona,

- wydarzenia kulturalne - do 25 procent udziału publiczności - strefa żółta i czerwona,

- wydarzenia sportowe bez udziału publiczności - strefa żółta i czerwona.

Od czwartku w sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach i placówkach pocztowych powróciły tak zwane godziny dla seniorów. Oznacza to, że od poniedziałku do piątku w tych punktach w godzinach 10-12 będą obsługiwane wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. Na wprowadzenie zmian w oddziałach zdecydowały się również banki.

Nowe ograniczenia w strefie żółtejKPRM
Nowe ograniczenia w strefie czerwonejKPRM

Strefy żółta i czerwona

Od soboty poszerzyła się też lista powiatów, które weszły do strefy czerwonej. Łącznie zakwalifikowały się na nią 152 powiaty i miasta na prawach powiatu, w tym 11 miast wojewódzkich. Pozostała część kraju pozostaje w strefie żółtej.

TU ZNAJDZIESZ LISTĘ POWIATÓW W STREFIE CZERWONEJ >>>

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 8536 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To drugi najwyższy bilans od początku pandemii. Resort przekazał też informację o śmierci 49 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie w Polsce koronawirusa potwierdzono u 175 766 osób, spośród których 3573 zmarły.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości